TOPlist

Google zachraňuje Huawei, chce Android OS na čínských telefonech

Google chce Android pro Huawei

Poslední týdny se řeší velké omezování technologického giganta Huawei, proti němuž veřejně vytáhl Donald Trump. V čele s Googlem pak několik amerických firem ukončilo s Huawei spolupráci, některé nuceně, jiné z vlastní iniciativy. Jenomže práve Google teď zařadil zpátečku a chce na mobilních zařízeních Huawei udržet OS Android za každou cenu. V opačném případě by prý mohla čínská firma vytvořit vlastní a méně bezpečný systém.

Huawei bez Androidu? Možná realita, kterou už Google nechce

Když si nejvyšší manažeři Googlu uvědomili, že Čína už pracuje na tvorbě vlastního operačního systému, přehodnotili svá rozhodnutí. Firma následně požádala americké ministerstvo obchodu o prodloužení tříměsíční lhůty nebo o úplnou výjimku, aby mohla i nadále „dodávat“ OS Android na telefony a tablety Huawei. Bojí se totiž, že pokud nebude moci čínský výrobce aktualizovat starší telefony, přiměje ho to nasadit vlastní řešení v globálním měřítku. Huawei pracuje na vlastní OS už několik let; pro území Číny se bude jmenovat Hongmeng, pro zbytek světa potom Ark OS.

Google chce Android na Huawei telefonech

Jako argument Google předložil, že USA riskuje přerušením obchodního vztahu vznik „druhořadého OS Android“. Taková verze by obsahovala více bezpečnostních hrozeb a horší zabezpečení, takže by telefony Huawei mohly být náchylnější na škodlivé kódy. Aby Google své tvrzení podložil, uvedl, že se aktuálně stará o bezpečnost milionů telefonů Huawei v Číně i na území Spojených států amerických.

Huawei mobily - systém Hongmeng / ArkOSSystém ArkOS má být Androidu velmi podobný

Zdali se k tomu americké úřady postaví kladně je zatím nejisté. Původní omezení obchodu s Čínou sice zmírnili tříměsíčním odkladem zákazu, nedávno ale stihla Čína zasadit odvetný úder. Zařadila totiž U.S.A. na blacklist a uvedla, že pokud proti čínským firmám nebo samotné zemi podniknou další agresivní kroky, odeberou americkým firmám obchodní licence a zakážou Američanům pracovat i cestovat na území Čínské lidové republiky a podléhajícím oblastem.

Bude americká vláda lidem zabavovat telefony Huawei?

Když spojím obavy Googlu z „konkurenčního“ OS a co americký prezident Donald Trump rozpoutal, říkám si, kam až to může zajít? Protože USA vnímá Huawei už teď jako bezpečnostní hrozbu, co bude dělat v momentě, kdy budou mít miliony amerických uživatelů čínský OS? Z logiky věci si říkám, že to označí za ještě větší bezpečnostní hrozbu (nebo rovnou narušení státní bezpečnosti?). A co potom? Zabaví snad uživatelům telefonů Huawei jejich věci (mobily, tablety, hodinky aj.)? Když budeme cestovat do U.S.A., nesmíme do země vstoupit s mobilem značky Huawei?

Může nový Huawei OS uspět?

Zdroj: cnet.com

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (39)