Huawei vydá vlastní systém na podzim. Nejprve pouze v Číně (aktualizováno)

huawei vlastni system ark os

Zprávy o chystaném systému Huawei jsou extrémně rozdílné. Nejprve se mluvilo o podzimu 2019, poté se objevily informace o tom, že rozhodně není připraven a na vydání si počkáme hodně dlouho. Nyní pro server TechRadar promluvil Alaa Elshimy, což je generální ředitel a vice prezident společnosti Huawei pro Blízký východ. Z ničeho nic oznámil, že vlastní systém společnost vydává již za měsíc.

Vlastní systém má Huawei připravený od minulého roku

Už dříve šéf Huawei Richard Yu naznačoval, že mají delší dobu připravený vlastní systém. To nyní potvrdil v rozhovoru pro server Tech Radar i generální ředitel a vice prezident společnosti Huawei pro Blízký východ. Podle něj Huawei počítal se sankcemi ze strany USA, proto už měl připravený systém v lednu roku 2018 jako plán B.

Dávali ale přednost Androidu a Windows kvůli tomu, že za roky vybudoval Huawei dobré vztahy s Googlem, Microsoftem a dalšími. Hned poté řekl, že vlastní systém vydávají v červnu. Tedy už za měsíc. Kódově se tento systém označuje HongMeng, spekulace naznačují, že oficiální název by mohl být Ark OS. Očekává se, že bude fungovat rovnou na telefonech, tabletech, PC, televizích, hodinkách atd.

konec spoluprace společnosti Huawei

Alaa Elshimy dále řekl, že aplikace, které fungují s Androidem, budou fungovat i na tomto novém systému a zároveň je budou moct stahovat z obchodu s aplikacemi s názvem Huawei AppGallery. To je současný alternativní obchod pro majitele Huawei a Honor telefonů.

I když slova pochází přímo z úst viceprezidenta společnosti, tak se nám v redakci moc nechce věřit tomu, že je systém od Huawei opravdu takhle blízko vydání. Už třeba jen kvůli tomu, že neunikly žádné náznaky systému. Neexistují obrázky natož třeba videa. Pokud to ale společnost drží opravdu pod pokličkou a za měsíc vydá vlastní systém, tak se zrodí jedno z největších překvapení roku na poli IT.

EDIT: Tak nakonec systém za měsíc opravdu neuvidíme. Přímo společnost Huawei vydala prohlášení, že došlo k určitému zmatení a slova viceprezidenta neplatí. Nicméně potvrdila se dřívější slova šéfa společnosti Richarda Yu, který prohlásil,  že vydání systému je plánováno na podzim tohoto roku, případně jaro 2020. Ale prozatím pouze v Číně. Zároveň se potvrdilo kódové označení systému HongMeng

Myslíte si, že za měsíc opravdu uvidíme systém od Huawei?

Zdroj: techradar.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)