Záření z mobilů přehledně: Telefony z roku 2018 s nejvyšší hodnotou SAR

zareni z mobilu hodnota sar

Už od roku 1996 se hodnota SAR stala takovým standardem při měření škodlivosti záření z mobilů. Každý rok můžeme vidět úřady a laboratoře, které provádí testy. Dobrou zprávou je rozhodně to, že neexistuje žádná studie, která by potvrdila škodlivost záření z mobilních telefonů. A právě přísné kontroly a měření jsou jedním z důvodů, že elektromagnetické záření z mobilních telefonů je minimální. Druhou dobrou zprávou je to, že ani jeden ze 14 telefonů vydaných v roce 2018 nepřekročil povolené normy.

Nejvyšší hodnotu SAR mají Google a OnePlus telefony

SAR je zkratkou pro specifickou míru absorpce. Používá se k vyjádření množství energie, jenž je absorbováno živou tkání v elektromagnetickém poli. Zjednodušeně řečeno, jaké množství záření se do těla dostane. Maximální možná hodnota v EU je 2 W/Kg. Dobrou zprávou je, že z testovaných telefonů byla nejvyšší hodnota SAR 1,59 W/Kg, takže jsou stále s rezervou v normě.

V minulém roce jsme mohli vidět i data francouzského úřadu, kde to již nedopadlo tak dobře a 8 telefonů normu překročilo. Problém měly hlavně levné telefony čínských výrobců, ale i třeba Honor 8. Šest modelů včetně Honoru 8 už má hodnoty SAR v normě díky softwarové aktualizaci. Dva telefony Orange HAPI a NEFFOS X1 však byly úplně staženy z trhu.

Zpátky ale k novějším údajům. Z tabulky níže můžete vidět, že nejmenší záření z mobilů má Sony Xperia XZ3. Velmi dobře jsou na tom také Samsung telefony. Nejhůře dopadly Google a OnePlus telefony. Ještě jednou ale upozorňuje, že i hodnoty těchto telefonů jsou stále v normě EU. Tabulka se dělí na záření do hlavy, těla a simultánní přenos.

Zjišťujete si hodnotu SAR před koupí nového telefonu?

Zdroj: phonarena.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)