Francouzi testovali hodnotu SAR v telefonech: 8 modelů překročilo povolenou hodnotu

sar zareni telefony

Zatím neexistuje žádná studie, která by potvrdila škodlivost záření z mobilních telefonů. A to z toho důvodu, že elektromagnetické záření z mobilních telefonů je minimální. Maximální povolené normy jsou tak nízko, že na člověka vliv nemají. I přesto se ale čas od času objeví několik telefonů, kteří tuto hodnotu překročí. Francouzské úřady objevily celkem 8 telefonů, u kterých byla naměřena větší hodnota SAR.

Problémy s hodnotou SAR mají hlavně čínské telefony

SAR neboli specifická míra absorpce je veličina, která vyjadřuje množství energie, jenž je absorbováno živou tkání v elektromagnetickém poli. Norma v EU je 2 W/Kg. V první polovině roku provedly francouzské úřady test celkem 51 telefonů, 43 z nich prošlo úplně v pořádku. Zbylých 8 mělo zvýšené hodnoty SAR. Zajímavé je to, že ve většině případů šlo o čínské telefony.

Nejhůře na tom dopadly telefony Orange HAPI a NEFFOS X1, které byly kompletně staženy z trhu, protože výrobce problém nechtěl řešit například opravou. Naměřené hodnoty byly 2.1 W / Kg a 2,52 W / Kg. Zbylých 6 telefonů zůstává na trhu, společnosti se totiž rozhodly vydat softwarovou opravu, která snižuje elektromagnetické záření.

SAR hodnoty mobil zareni zebricek

Největším překvapením je určitě Honor 8, kterému původně bylo naměřeno 2.11 W / Kg, po aktualizaci už je v normě. A to s hodnotou 1,45 W / Kg. Další telefony, které měly zvýšenou hodnotu SAR jsou: Echo Star Plus, Alcatel PiXi, Wiko Tommy2, HiSense F23 a Wiko View. U všech těchto telefonů byla provedena aktualizace a hodnota SAR je nyní v normě.

Zajímáte se před koupí telefonů o hodnotu SAR?

Zdroj: gsmarena.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)