TaigaPhone: ruský mobil s ochranou proti špehování

taigaphone

Ruský chytrý telefon YotaPhone 2 dostane na domácím trhu nového konkurenta. Zatímco YotaPhone se snaží přilákat zákazníky na dvojici obrazovek, novinka hodlá zaujmout vysokým stupněm zabezpečení informací a snížením rizika počítačové špionáže.

Nový mobil se jmenuje TaigaPhone a jak pro deník Izvestija uvedl jeden z majitelů firmy Taiga System Alex Nagorny, běží na něm Android, který ovšem prošel zásadní revizí. Telefon, který si firma navrhla kompletně sama a bude primárně zaměřen na korporátní klientelu, se bude vyrábět v Číně. Společnost nevyvíjela nový operační systém, protože by to bylo velmi drahé, proto postavila na platformě Android vlastní firmware.

TaigaPhone: ruský mobil s ochranou proti špehování TaigaPhone: ruský mobil s ochranou proti špehování

Z hlediska modifikace Androidu – firmware označovaný jako “Taiga” dostane “několik úrovní ochrany”. Uživatel díky nim může například zakázat jednotlivé komponenty systému, například přístup k fotoaparátu nebo k údajům o geografické poloze. Volitelně je možné mobil přepnout do režimu, ve kterém je z něj možné pouze telefonovat či přijímat hovory. Nagorny dále uvedl: “Žádné informace ze zařízení – fotografie, dokumenty, telefonní hovory, data, umístění – nemohou “uniknout” bez vědomí uživatele.”

Úplně “ořezaný” ale upravený systém nebude – nechybí v něm například přístup k repozitáři Obchod Google Play, odkud je možné obvyklým způsobem instalovat aplikace. TaigaPhone je ovšem vybaven zvukovou signalizací, která upozorní, pokud se nějaký program pokusí zapnout mikrofon nebo odeslat zprávu.

Konkrétní hardwarové specifikace ani cena novinky nebyly zatím zveřejněny. Tajemstvím zůstává také samotný vzhled TaigaPhone. Alex Nagorny ale doplnil, že probíhají jednání o možnostech využití firmware Taiga na smartphonech dalších společností.

Zdroje: Hi-Tech, Izvestija, LifeNews.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)