Stejný konektor pro všechna zařízení? (Víkendová hlasovačka)

konektor

Vrátíme-li se do počátků mobilních telefonů, zjistíme, že prakticky každý výrobce používal svůj vlastní konektor. Postupem času však došlo alespoň k částečnému sjednocení – většina značek nasadila stejný konektor – microUSB. Ten však nebylo možné použít třeba pro notebooky, netbooky a úplně stranou zůstával Apple se svými iPhony.

Obsah článku

Okénko do historie

Jak jsme si řekli už v úvodu, v počátcích mobilní telefonů panovala nikým neřízená „divočina“. Každý výrobce používal na svých zařízeních vlastní nabíjecí konektor. Ten se často měnil i mezi generacemi, takže například do Nokie 3110 nepasovala nabíječka ze starší Nokie 5110.

K zásadnímu zlomu došlo před deseti lety, kdy Evropská unie vydala směrnici, ve které doporučila. aby všechny mobilní telefony měly pro nabíjení stejný konektor. Důvodem byly miliony nepotřebných nabíječek, které v průběhu let končily (v lepším případě tříděném) odpadu. Údajně tak vznikalo 51 tisíc tun odpadu.

Konektor microUSB byl standardem minulostiKonektor microUSB byl standardem minulosti

V letech 2009 až 2014 se oficiálním standardem stal všem dnes dobře známý konektor microUSB. Doporučení EU se podrobili prakticky všichni významní výrobci s výjimkou Applu. Nepsaným standardem se stal oddělitelný adaptér, díky čemuž šlo napájecí kabel použít k dobíjení z prakticky jakéhokoli USB portu.

Pomalý nástup USB-C

I v konektorech se odehrává postupný vývoj, takže aktuálním standardem je USB-C. Jeho hlavní (avšak zdaleka ne jedinou) výhodou má být fakt, že při zapojování není nutné brát ohled na jeho orientaci. Citelněji se začal prosazovat až v roce 2016.

Evropská unie se nyní snaží prosadit toto provedení jako nový standard. Podle zpráv z loňského srpna může vzniknout zákon, kvůli kterému by všichni výrobci museli sjednotit nabíjení.

Nutno podotknout, že diktátu se pomalu ale jistě podvoluje i největší rebel – Apple. Kabelem s konektorem USB-C nabijete například notebooky MacBook i MacBook Pro. Loňské telefony iPhone XS a XR sice zůstaly u konektoru Lightning, kolují však zvěsti, podle kterých letošní modely přijdou s USB-C.

Stejný konektor pro všechna zařízení?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní: vyhovoval by vám stejný konektor pro všechna zařízení? A tím „všechna“ máme na mysli nejen telefony, ale i tablety, netbooky, notebooky, powerbanky, foťáky a další gadgety.

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete zamyslet nad trendy v segmentu nabíjecích konektorů. Zavzpomínejte, s jakými typy konektorů jste se setkali a zkuste navrhnout, jak by měl vypadat ideální konektor budoucnosti!

Výsledky ankety Stejný konektor pro všechna zařízení?Výsledky ankety Stejný konektor pro všechna zařízení?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze zjišťovali, jak jsou na tom naši čtenáři s názorem na zákaz používání mobilních telefonů ve školách. Hlasování se zúčastnilo 118 respondentů a jeho výsledky jsou poměrně jednoznačné.

Výsledky ankety Jste pro zákaz používání mobilů ve školách?Výsledky ankety Jste pro zákaz používání mobilů ve školách?

Pokud rozdělíme hlasující na pomyslné misky vah, vyhraje nakonec zákaz – 27 % bylo pro něj jednoznačně, dalších 32 % pak „spíše, případně s výjimkami“. To máme celkem 59 %. Spíše proti zákazu bylo 14 % respondentů a jednoznačně proti pak dalších 21 % – celkem tedy 35 %.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)