Skládací/ohebné telefony: budoucnost, nebo slepá ulička? (Hlasovačka)

Skládací/ohebné telefony: budoucnost, nebo slepá ulička? (Hlasovačka)

Podíváme-li se na chytré telefony vyrobené během posledních deseti let, zjistíme, že až na pár detailů vypadají prakticky identicky – mají podobu obdélníkové placky. Tento trend však v posledním roce „narušují“ skládací, či možná o něco přesněji řečeno ohebné telefony. Jak je vnímáte vy – je to slepá ulička, nebo budoucnost těchto zařízení? Na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Ohebné telefony v historii

Nutno podotknout, že skládací či ohebné telefony nejsou v segmentu mobilů úplnou novinkou. Pamětníci jistě vzpomenou na éru takzvaných „véček“ jež na jedné polovině těla měla obrazovku a na druhé klávesnici. Tato konstrukce přežila dodnes – v českých e-shopech najdete tlačítkové mobily v tomto provedení od značek jako jsou Nokia, Aligator, MyPhone, UleFone a mnoha dalších.

Asi největší ikonou, dokumentující svou dobu, byla Motorola Razr, jejíž kořeny sahají do začátku 21. století. Nebylo proto překvapením, že si americký výrobce zvolil stejný název i pro skládací smartphone, který představil v listopadu loňského roku.

Ohebné telefony zastupuje Motorola RazrOhebné telefony zastupuje Motorola Razr

Původní véčka měla poměrně jednoduchou konstrukci – šlo v podstatě o dvě součástky, spojené kloubovým mechanismem. Provedení tehdy bylo mnohem jednodušší než v dnešní době, kdy výrobci musejí řešit nejen ohýbání těla, ale i obrazovky.

Skládací, rozkládací, ohebné

Jedním z prvních skládacích chytrých telefonů, který můžete v současné době pořídit i u nás, je Samsung Galaxy Fold. Na rozdíl od „véček“ se však nerozkládá horizontálně, ale otevírá se jako knížka. Náročné technické řešení se projevilo v konečné ceně, která startuje na 52 000 korunách s DPH.

Ohebné telefony zastupuje Samsung Galaxy FoldOhebné telefony zastupuje Samsung Galaxy Fold

V očekávání je Motorola Razr, nicméně zahájení prodejů americký výrobce koncem loňského roku odložil. Podle původních předpokladů se měli zájemci dočkat prvních kusů dočkat v lednu, nicméně firma oznámila, že termín předobjednávek i dodání pro své ohebné telefony posouvá na neurčito.

Véčkový ohebný telefon MotorolaVéčkový ohebný telefon Motorola

Cenově nejdostupnější je aktuálně LG G8X ThinQ, pohybující se kolem dvaceti tisíc korun. V tomto případě se však nejedná o ohebný telefon v pravém smyslu tohoto slova. Jde vlastně o běžný smartphone se druhým přídavným displejem ve flipovém pouzdru.

Skládací/ohebné telefony: budoucnost, nebo slepá ulička?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní následovně: jsou dle vašeho mínění skládací/ohebné telefony hudbou budoucnosti, nebo slepou uličkou, která nikam nevede?

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak vnímáte tento trend v segmentu chytrých telefonů. Zkuste se také zamyslet nad tím, zda je lepší provedení v duchu Samsungu Galaxy Fold, nebo jestli je praktičtější „véčkové“ provedení od Motoroly.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli máte nastavený vlastní vyzváněcí tón. Do hlasování se nakonec zapojilo 135 respondentů, což sice není vysoké číslo, ale k vytvoření představy bohatě postačuje.

Máte nastavený vlastní vyzváněcí tón?Máte nastavený vlastní vyzváněcí tón?

Anketa ukázala, že možnost nastavit si vlastní vyzvánění je jednou z vítaných cest, jak si přizpůsobit telefon. Celých 77 % respondentů má nastavený vlastní vyzváněcí tón, zatímco jen 17 % používá některé z vyzvánění od výrobce.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)