Menu

Používáte k zálohování Fotky Google? (Víkendová hlasovačka)

Ruku v ruce s neustále stoupající kvalitou fotoaparátů v mobilních telefonech roste počet uživatelů, kteří používají mobil místo digitálního foťáku. Jednou z výhod jsou snadnější způsoby přenosu pořízených snímků do počítače a jejich záloha. V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se budeme ptát, zda používáte k zálohování Fotky Google.

Obsah článku

Fotky Google v roli záložního úložiště

Telefony s Androidem mohou zálohovat pořízené fotografie a natočená videa automaticky, a to nejen do Fotek Google, ale i dalších případných cloudových úložišť, jako jsou Dropbox, MEGA a další služby. Řešení od Googlu má však proti konkurenci jednu zásadní výhodu: při záloze v takzvané „vysoké kvalitě“ má uživatel neomezený úložný prostor zdarma.

Co znamená „vysoká kvalita“? To se dočtete v oficiální nápovědě služby:

  • Fotky jsou komprimovány, aby zabíraly méně místa. Fotky větší než 16 Mpx budou zmenšeny na 16 Mpx.
  • Videa s rozlišením vyšším než 1080p budou zmenšena na vysoké rozlišení 1080p. Videa s rozlišením 1080p nebo menším budou vypadat téměř jako originál.

 

Pro většinu účelů nejde o zásadní omezení – snímky v rozlišení 16 Mpx  lze například vytisknout v dobré kvalitě až do rozměrů 60 × 40 centimetrů.

V případě, že chcete fotky zálohovat v původní kvalitě, bude se jejich velikost započítávat do obsazené kapacity Disku Google, která je sdílená s dalšími službami (např. Gmailem). Zdarma dostanete 15 GB prostoru, za více místa budete platit měsíční paušál. 100 GB přijde na 59,99 Kč, 1 TB na 299,99 Kč a 10 TB na 2999,99 Kč.

Tarify služby Disk Google

Tarify služby Disk Google

Jak zapnout automatické zálohování?

Jestliže na telefonu nemáte nainstalovanou aplikaci Fotky Google, můžete ji stáhnout z Obchodu Play. K dispozici je pro zařízení s Androidem 4.4 a vyšším.

Google Photos
Google Photos
Developer: Google LLC
Price: Free

Aplikace se po spuštění zpravidla sama zeptá, zda chcete aktivovat automatickou zálohu a synchronizaci. V dalším kroku pak zvolíte požadovanou kvalitu ukládání fotek, případně můžete povolit zálohu přes mobilní datové připojení (ve výchozím nastavení probíhá záloha jen tehdy, je-li zařízení připojeno přes Wi-Fi).

Dodatečně lze parametry zálohování upravit přes postranní nabídku v Nastavení-Zálohování a synchronizace. Zde si můžete také zvolit zálohované složky a povolit zálohování přes mobilní data, případně v roamingu.

Pokud použijete k zálohování Fotky Google, budete mít jistotu, že o uložené obrázky nepřijdete ani v případě, kdy se s vámi rozloučí paměťová karta, telefon se porouchá, rozbije, někdo vám ho odcizí nebo ho ztratíte. K fotkám se snadno dostanete z jakéhokoli zařízení s webovým prohlížečem – stačí otevřít stránku photos.google.com a přihlásit se svým účtem Google.

Své fotky budete mít dostupné přes webové rozhraní

Své fotky budete mít dostupné přes webové rozhraní

Používáte k zálohování Fotky Google?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: používáte k zálohování Fotky Google?

--->Pro hlasování je potřeba se přihlásit!<---


V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jaké spatřujete výhody v zálohování snímků a videí pomocí služby Fotky Google. Pokud využíváte jiný způsob či alternativní službu, budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti.

Výsledky ankety k 29. srpnu 2018 12:16

Výsledky ankety k 29. srpnu 2018 12:16

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli odemykáte telefon obličejem, otiskem, nebo jiným způsobem. Na výběr jsme přitom dávali jen jednu možnost.

Jak odemykáte telefon?

Jak odemykáte telefon?

Zcela jednoznačným hitem v odemykání telefonu je otisk prstu, pro který hlasovalo 72 % ze 319 účastníků. Další možnosti pak výrazně zaostávaly, přičemž na druhém místě skončilo odemykání obličejem s desetinou hlasujících. Následovalo odemykání gestem s 5 %, oční duhovkou se 4 % a PINem se 3 %. Celá 4 % hlasujících nepoužívají žádnou formu zabezpečení.

 

Komentáře

GS58

LG58 -4

25.8.2018 8:47

Cloudy vůbec nepoužívám. Fotky zálohuji na disku.
Netoužím, aby me fotky prohlížel někdo jiný. Byť by vše bylo údajně superzabezpecene.

TonyKuba

TonyKuba 15

25.8.2018 8:47

Fotografuji více než 50 let. Rukama mi za tou dobou prošla řada skvělých přístrojů, dnes je to fullframe Canon se sadou objektivů, Přesto všechno jsem si řekl, že zkusím i “mobilní fotografování”, které se mi natolik zalíbilo, že jsem nahradil v 90 ti % klasiku. Důvod ? Nejsem nejmladší a už mě někdy nebaví sebou tahat několik kilo fotografické výbavy.Z doby před digitální jsem měl v archivu několik tisíc negativů, diáků, které jsem postupně digitalizoval a mám je uloženy na externím disku.Z nástupem digitální fotografie se počet archivovaných snímků rozrostl na téměř 30 tisíc. To už vyžaduje profesionální nástroj pro archiv. Rád cestuji po světě a současný mobil mi vyhovuje svoji skladností a nenápadností. Výsledné snímky se zase tak zásadně neliší od velkého fotopřístroje. Jsou zde sice určitá omezení, ale ty překonávám nabytými znalostmi a zkušenostmi z doby minulé. Dnes každý den fotografování mobilem přenesu z mobilu foto přímým připojením mobilu s 256 GB velkou flash paměti kde si vytvořím složky podle dnů a po návratu z dovolené následně propojím s PC a fotoarchivem. Jednoduché, spolehlivé a zcela nezávislé na internetu nebo datech.

Uni

uni -189

25.8.2018 8:51

TonyKuba: A archiv mimo domácnost je tedy realizován jak?

PcInternatonial

PcInternatonial -6

25.8.2018 8:54

Žádný cloud nikdo nemyslel na to pokud vám někdo telefon odcizí tak v telefonu máte všechny hesla atd nebo při napadeni virem nebo google napadne vir a všechny fotky vám z cloudu rychle vymizí já zálohuji jenom na disk který poté odpojím z pc aby se mu nic nestalo

Uni

uni -189

25.8.2018 8:59

PcInternatonial: Kvalitní telefon je zaheslovany, šifrovaný, prakticky neprolomitelny. Typicky iPhone. Pokud se bavíme o záloze, napadený telefon ji nemůže smazat, nemluvíme o synchronizaci, může jen uploadovat. Na straně cloudu jsou u kvalitní data decentralizovaná a zálohovaná.

Ale ano, blackout (Bladerunner) v tom může udělat hokej 😊

Milan4exa

Милан Швец 18

25.8.2018 9:11

Ano používám. Vyhledávání je ale velká tragédie!

Mkyral

Marián Kyral 8

25.8.2018 9:11

Výcvaky z telefonu zálohuji na Google Photos. Nemusím pak řešit přenos fotek do počítače, prostě si je stáhnu z webu.

Fotky ze zrcadlovky mám na dvou počítačích + NAS + snažím se také zálohovat na Flickr – dostatečně geograficky vzdálená lokalita.

Cardi

cardi -324

25.8.2018 9:29

Co nahoře zase píšou ti borci za bláboly o smazání:D dmnc:D zapojují na google disk už pěkně dlouho a skočím nemám problém..takové keci co zase čtu k pobavení super

Karle

karle40 42

25.8.2018 9:57

Fotky z mobilu mám prokopírované na Google Disku a OneDrive, ano. Je to věc automatická a naprosto marginální – v mobilu nemám jednu jedinou fotku, na které by záleželo. Pokud s ním něco zajímavého či důležitého výjimečně vyfotím, překopíruji to doma ke svým ostatním fotkám.

Fotky z foťáků mám doma na dvou běžících discích – v PC a na síťovém u routeru, pak na USB disku, připojovaném jen pro účely zálohování, a nakonec na jednom švédském cloudu, který dává 100 GB zdarma. Na rozdíl od mnoha jiných je mi u zadele, jestli je nějaký Švéd uvidí… :-) Mám i nějaké starší zálohy na DVD-RAM médiích, ale ty mě už omrzelo dělat.

Peripsen

peripsen -5

25.8.2018 10:03

fotky mám na disku, ale pro jistotu i na cloudu googlu a část i na one drivu člověk nikdy neví co se s diskem může stát a naopak takto je minimální možnost, že bych o nějaké fotky přišel.

KejPi

KejPi 0

25.8.2018 10:13

Pouzivam automaticky upload na Dropbox, protoze ten ma klienta pro Linux, takže se mi to automaticky synchronizuje na počítač. Dropbox mi funguje jako docasna zaloha a buffer nafocenych fotek, ktery postupne odmazavam. Kdyz ty fotky na PC preberu otaguju a promazu, tak si to nahraju na Google Photos jako zalohu toho, co si chci opravdu nechat. Asi to zní komplikovaně, ale mne se diky tomuto systemu dari v tom drzet poradek a neskladovat tisice fotek, na ktery se nikdy nepodivam.

TonyKuba

TonyKuba 15

25.8.2018 11:36

Pro Uni
Nikdy jsem nepotřeboval žádný Archiv fotografií mít mimo “domácnost”.

Abkraka_a

AlešA 6

25.8.2018 12:13

Nepouzivam… fokty zalohuji skrz otg a ssd 515gb disk. Cloudum neverim…. nikdo ti neda nic zadarmo, navic to orezava kvalitu

Karle

karle40 42

25.8.2018 13:13

Kvalitu ořezávají cloudy, specializované na fotky, a to zdaleka ne všechny (často to jde i nastavit). Cloudy, které prostě poskytují univerzální diskový prostor, nic takového nedělají. Samozřejmě pak také neumožňují s těmi fotkami pracovat jinak, než s ostatními typy souborů.

Micacek

micacek 1

25.8.2018 13:32

Google Fotky používám, ale ani ne tak kvůli zálohování (kvůli kompresi a zmenšování v režimu “vysoká kvalita”), ale spíš jen kvůli možnosti je mít fotky neustále u sebe a vyhledávat v nich.
Na zálohování mám zatím stále pevné disky, něco na OneDrive popř. Zoneramě, něco na DVD a nějaké vybrané fotky vytištěné ve fotolabu a založené :-). Taky Google Fotky používám zatím pouze pro mobilové fotky, poněvadž neznám žádný způsob (a asi zatím neexistuje), jak tam nahrát do složek tříděné fotky tak, aby se všechny nepromíchaly na jednu hromadu.

PaiaTPC

PaiaTPC -2

25.8.2018 14:30

mobilem nefotím, protože nemá režimy M a P jako kompakt, je pořád jen v A
jinak část fotek (výběr těch nejlepších) mám rozstrkanou v několika službách včetně gůglu, jistota je jistota…

Routh

Routh -10

25.8.2018 14:41

Nevěříte cloudu ale máte smartphone se sdílením polohy, máte účty na netu, historie prohlížení, sociální sběr informací…

Tak trošku nelogické a serete si do huby.

Fotky mám v Google cloudu + na vlastním VPS ve firmě se zálohama +lokální kopie na 2 fyzických diskách

Nerad bych přišel o vzpomínky z fotografií.

Imaster

Petr Šťastný 21

25.8.2018 16:25

Karle40, mohl bych prosim poprosit o adresu toho svedskeho cloudu? Jinak, zatim davam automaticky fotky na mega, ale zacina se plnit. Dekuji

Karle

karle40 42

25.8.2018 18:08

Je to Degoo, zkus tam jít přes https://degoo.com/me.

Tlapa

Tlapa 1

25.8.2018 18:16

Fotky z mobilu se mi ukládají na OneDrive pomocí Onesync. Super aplikace, kde lze nastavit zrcadlení, které tak moc postrádám právě u Fotek Google – časem je tam hrozný bordel, protože člověk občas vyfotí i hovadiny jen pro připomenutí. Prostě smažu doma na kvalitním velkém monitoru a udržím si tak ve fotkách pořádek. Protože Onesync umí i synchronizaci jednotlivých složek tak můžu fotky i přesouvat do složek podle tématu – super, moc mi to vyhovuje.

Fotky ze zrcadlovky mám na nesystémovém disku a jednou za čas synchronizuji na druhý HDD, který potom zase odejmu a uložím do skříně.

Jerry7650

Jerry7650 1

25.8.2018 18:41

Používám už dlouho. Výhoda je, že fotky ani videa neubírají místo na Disku Google, pokud povolím jejich kompresi Googlem (rozdíl ve kvalitě je při běžném užití naprosto neznatelný).
Celkem dobrá vychytávka je vyhledávání podle obličejů, případně věcí na fotce, která funguje čím dál tím lépe.
Nevýhoda je, že u fotek vyfocených na mém Samsung S9 přijdu jejich zálohou a smazáním na mobilu o pokročilé funkce jako úprava zaostření atd…. Ale to stejně používám zpětně jen velmi málo.

Imaster

Petr Šťastný 21

25.8.2018 20:00

Karle40 diky. Vyzkousim.

SBuddha

SBuddha 0

25.8.2018 21:34

Jelikož vlastním Pixel 2, tak ano, jelikož se mi tam nahraje i 4k video a defacto díky pixelu mám neomezené úložiště. Dříve jsem cloudove úložiště vůbec nepoužíval. Všechny fotky či videa z telefonu jsem po roztřídění dával na externí disk.

Filous

Filous 0

25.8.2018 23:50

Po tom, co mi odešly dva externí HDD během pěti let, si ukládám fotky na několik úložišť zároveň. Jednak je nechávám v mobilu na paměťovce (mám 64GB a putuje z telefonu na telefon, časem koupím nějakou s větší kapacitou) + upravené fotky a fotky z výletů nahrávám na Google Photos + je nahrávám na HDD v PC + je jednou za rok zezálohuji i na 1.5TB exterňák + si občas dělám zálohy i na obyčejné 700MB CD. Chci mít už tu jistotu, že o nic nepřijdu. :D

TomT

TomT -2

26.8.2018 8:41

Používám SD kartu i Google fotky, tak mám jistotu že se mi nic s fotkama nestane.

MartinP

Martin Prokop 9

28.8.2018 12:45

fotky Google jssem začal používat jako Picasa úložiště. Omezené, neplacené, zálohu mám ještě na třech místech online i offline

Co se týká služby Google Photos je to mizerně jednoduché proti původní Picase , ale kdo vám dá 15GB zdarma….

Vclav_mayer

Václav Mayer 0

28.8.2018 19:32

Začínám používat ukládání na soukromý NAS. Je také zajímavé, že když jsem Google Photos exportoval, tak asi dvě stovky z cca 10k fotek mělo špatný timestamp. Klidně i o deset let špatně.

RSS (komentáře k článku)