Menu

Máte telefon propojený s autem? Jak? (Víkendová hlasovačka)

Chytré telefony se stávají stále nedílnější součástí našich životů. Postupem času na sebe nabraly celou řadu funkcí a není proto divu, že se s nimi setkáváme i ve spojení s automobily. V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se pokusíme zjistit, zda a jak máte telefon propojený s autem.

Možnosti připojení telefonu k autu

Telefon lze k autu připojit několika způsoby, přičemž každý přináší určité funkce. Když zamíříme trochu do historie, zjistíme, že jedním z nejstarších způsobů propojení byl analogový kabel spojující konektor sluchátek v telefonu s “line-in” vstupem audiosystému vozu. Některá autorádia i dnes nabízejí možnost připojení telefonu USB kabelem, kdy smartphone funguje v roli externího úložiště. Z autorádia pak lze procházet a přehrávat knihovnu skladeb.

Díky bezdrátovému handsfree nemusíte držet telefon v ruce

Díky bezdrátovému handsfree nemusíte držet telefon v ruce

Dnes již patrně nejběžnější je Bluetooth konektivita, která bývá u nových aut součástí palubní výbavy. Podporu však lze zabudovat i dodatečně. Základní funkcí bývá handsfree, kdy lze přes audio systém vozu realizovat hovory, aniž by řidič musel držet telefon v ruce. Zajímavá je také možnost využití Bluetooth připojení k přehrávání hudby z mobilu do audio systému vozidla, kdy telefon zastává roli přehrávače. V takovém případě je však nutné, aby Bluetooth v autě podporoval příslušný profil, sloužící k bezdrátovému přenosu hudby ve stereo kvalitě.

Chytřejší auto ve spojení s chytrým telefonem

Další možností připojení jsou moderní technologie, umožňující využívání aplikací chytrého telefonu na displejích informačního systému auta. Řeč je například o funkci SmartLink, díky které můžete na koncernových vozech propojit telefon s autem přes platformy Apple CarPlay či Android Auto. V tomto směru má náskok Apple, který svou technologii představil již v roce 2013 a o rok později ji pak předvedl na autosalonu v Ženevě. Google následoval s ročním zpožděním a jeho Android Auto nabídlo zjednodušenou obrazovku, promítanou do palubního displeje. Obě platformy od začátku lákají na chytré hlasové asistenty, mapy a navigaci, ovládání funkcí telefonů a přehrávání hudby. V listopadu loňského roku otestovali naši redaktoři Android Auto ve voze Škoda Rapid.

Další možnost připojení bude lákat spíše nadšence do techniky. Jedná se o různá zařízení, připojující se do diagnostického konektoru OBD II. Pomocí mobilní aplikace pak lze telefonem načítat celou řadu informací, včetně diagnostiky chyb, provádět různé testy a podobně. OBD-II adaptér dnes seženete za necelou stokorunu, takže nic nebrání tomu, abyste vyzkoušeli telefon propojený s autem i touto cestou. Touto cestou se koncem loňského roku vydal také operátor T-Mobile, který přinesl OBD-II adaptér s několika funkcemi navíc. Zmínit můžeme například podporu GPS a datovou konektivitu, takže se zařízením lze z chytrého telefonu komunikovat i v případě, kdy se nacházíte mimo vozidlo. Kromě sledování historie jízd, upozornění na různé události poskytuje také základní diagnostiku závad. Produkt jsme už stihli recenzovat, takže máte-li zájem o další informace, doporučujeme článek Chytré auto od T-Mobile: Dobrá myšlenka, nevyužitý potenciál.

Telefon propojený s autem přes OBD-II adaptér

Telefon propojený s autem přes OBD-II adaptér

Máte telefon propojený s autem?

V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se tedy budeme ptát, zda a jak máte telefon propojený s autem. V anketě nabízíme možnost zvolit současně více odpovědí, takže pokud používáte více způsobů, můžete označit všechny.

V diskuzi pod článkem se můžete podrobněji rozepsat o tom, jakým způsobem máte smartphone propojený s vozidlem a jaké funkce využíváte. Můžete si také zahrát na vizionáře a zamyslet se nad tím, jaké schopnosti byste od spojení automobilu s chytrým telefonem čekali do budoucna.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak chráníte svůj telefon před poškozením. Ukázalo se, že jednoznačným hitem je tvrzené sklo, pro které hlasovalo 38 % respondentů. Dalších 31 % dalo hlas měkkému obalu, chránícímu záda a hrany, 29 % pak tvrdému obalu. Překvapivě 18 % používá k ochraně telefonu před poškozením “flipový” otevírací obal. Zatímco 16 % hlasujících svůj telefon nijak nechrání, nejméně zastoupena je 3% skupina těch, kteří si mobil pojistili pro případ poškození.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

 

Komentáře

drastys

17.6.2017 9:35

Aauto a Mirrorlink

Pavel Brna

17.6.2017 10:40

Hlasovani vubec nefunguje. Když dam odeslat nic se nestane.

Vinkltom

vinkltom -3

17.6.2017 11:13

mě také nefunguje hlasování…..

Lubasss30

17.6.2017 13:53

Dotaz, teď budu mít novou oktavii a rádio 8′ s funkcí mirrorlink. Jak oni to funguje? Mám galaxy s6. Vše co je na telefonu uvidím na displeji. Tedy jakoukoliv navigaci, WhatsApp, nebo dokonce i film? Díky za info

david henžel

17.6.2017 17:21

Mam autoradio s androidem .

petr dvorak

17.6.2017 21:54

Nejde propojit prst s hlasováním. Musím přiznat, že u technicky a informativně zaměřeného webu je množství technických chyb co se zde nepravidelně, ale vytrvale vyskytují, silně zarážející. To není bosá kovářova kobyla, ale kobyla úplně bez kopyt.

maronka007

17.6.2017 22:10

Nefunguje přihlášení – příhlášeno až na desátý pokus. Nejde se přihlásit normálně – SYNTAX ERROR, pouze přes soc. sítě (několikrát se zasekne na prázdné obrazovce). Hlasování taktéž nejde. Hlavně že vám fungují reklamy…..

Mach4

Petr MišákAdministrátor 22

17.6.2017 22:54

petr dvorak, maronka007: Pokud na webu zaznamenáte podobné problémy, nebo jakékoliv jiné, informujte nás prostřednictvím emailu info@svetandroida.cz. Zde do komentářů tyto informace napetří. Díky za pochopení.

peta809

17.6.2017 23:19

David Henžel, jaké a za kolik. Prosím odkaz. Děkuji.

Radeg

radeg 20

18.6.2017 10:28

@Petr Mišák:
Zpřístupněte kontaktní formulář na webu pro všechny čtenáře. Nebudete muset řešit nepatřičné informace v diskuzích.

Radeg

radeg 20

18.6.2017 10:33

Autorádio s Androidem jsou vyhozené peníze.
Už nové to nemá aktuální poslední verzi Androidu. Aktualizace se to nikdy nedočká. Není to stoprocentně stabilní, spadne vždy když to nejmíň potřebujete.
V autě to vypadá luxusně, ale jen pro smažky, kteří vám jsou schopni pro tenhle kus v podstatě nefunkčního hw poničit auto.

DConan15

18.6.2017 11:42

Toto je lepsie video o android auto
https://www.youtube.com/watch?v=tiOfyg_w0Nk

Martin P.

19.6.2017 8:56

Radeg 18.6.2017 10:33:…

LOL copak koncovka na výfuk a laminátová radlice na sníh už holky tak nerajcuje?

Tomini

Tomini 0

19.6.2017 14:53

Nabíječkou :D

Jaroslav Rako

19.6.2017 17:25

Prosím o pomoc,přes Bluetooth mi nehovoří přes rádio ani jedna navigace a ani skype,když použiji reproduktory telefonu,tak to funguje.A již jsem to zkoušel i na telefonu s Windows i na dvou s androidem, naposledy s Huawei Máte 9 a nic. Děkuji.

Martin P.

20.6.2017 9:33

To Jaroslav Rako 19.6.2017 17:25:… koukám do kříštálové koule jestli tam neuvidím Vaše radio nebo auto a vono nic.

dennykol05

29.11.2017 10:41

Podle mě je nejlepší spojení telefonu s autorádiem asi za pomocí tohoto: https://www.2din.cz/autoradia-s-usb-vstupem myslím tím spojení s USB, jelikož se Vám telefon i nabíjí a hraje i vámi zvolená hudba :DD

RSS (komentáře k článku)