Menu

Vyzkoušeli jsme plnohodnotné Android Auto. Jaké jsou naše dojmy?

Google v roce 2014 představil novou softwarovou platformu pro automobily. Teprve v posledním roce se ale dočkáváme postupného nasazování do vozů, které je možné pořídit i u nás. A vzhledem k tomu, že nové auto si většina z nás nepořídí jen kvůli novému palubnímu počítači, mnozí zájemci o vyzkoušení zatím neměli tu čest se s ní seznámit. Vzali jsme tedy otěže do vlastních rukou a vyzkoušeli jsme plnohodnotné Android Auto za vás.

Plnohodnotné Android Auto už je k dostání

Abychom mohli plnohodnotné Android Auto vyzkoušet, potřebovali jsme dvě věci. Aplikaci Android Auto, která není v českém Obchodě Play dostupná a vůz, který bude kompatibilní. První z bodů jsme obešli, díky možnosti instalace z balíčku APK. Pak už zbývalo jen sehnat kompatibilní vůz. Tím se stala Škoda Rapid se službou SmartLink, která je k dispozici pouze za příplatek.

plnohodnotné android auto

Co plnohodnotné Android Auto nabízí a jak funguje?

Abychom Android Auto ve voze vůbec mohli spustit, je třeba připojit smartphone k vozu pomocí MicroUSB kabelu. Palubní počítač poté nabídne dialogové okno, které umožní spuštění platformy.

Plnohodnotné android auto

Samotná platforma pak vypadá celkem jednoduše a přehledně. Na úvodní stránce naleznete přehled důležitých informací. Vidíte zde tedy aktuální počasí, poslední uskutečněné hovory, nadcházející schůzky z kalendáře, navigaci na uložená místa nebo widget aktuálně probíhající navigace. Celému systému pak vévodí spodní černá lišta, která nám umožňuje přepínání mezi jednotlivými obrazovkami a aplikacemi.

Funkce a aplikace

Úplně vlevo nalezneme tlačítko navigace, která otevře přizpůsobené Mapy Google. Nejedná se ale o duplicitní aplikaci té, kterou máte v telefonu, nýbrž jednu a tu samou, jen se zobrazuje na jiném displeji a v malinko jiném rozložení. Na rozdíl od zobrazení na telefonu ale postrádá funkce, které by v autě postrádaly význam. Naopak však nechybí ty, které se nám mohou hodit. Kdykoli během jízdy tak můžete snadno najít blízké čerpací stanice či třeba kavárny. Tyto a další funkce, jako třeba poslední hledaná místa, naleznete klasicky v “hamburger” menu. Jelikož je aplikace Mapy Google kompletně v češtině, budeme jí rozumět i v autě, včetně hlasových povelů. Samozřejmostí je pak vyhledávání hlasem.

Jako druhou položku ve spodní liště nalezneme aplikaci pro hovory. Ta nám na své úvodní stránce ukáže výpis posledních hovorů a oblíbené kontakty. Samozřejmě nechybí možnost zadat telefonní číslo ručně. Tuto možnost pak naleznete opět v “hamburger” menu.

Dalším tlačítkem na liště je kolečko, které jak již znáte z telefonů s Androidem 5.0 a vyšším, značí domovskou obrazovku. Tu jsme si již ale popsali výše, takže se přesuneme na další ikonku.

Plnohodnotné android auto

Tou je ikona pro hudbu. Naštěstí zde máme na výběr ze služeb, které využíváme. Většina z vás má v telefonu předinstalovanou aplikaci Hudba Play, která se zde tedy automaticky zobrazí. Pokud ale používáte jinou, například Spotify nebo Deezer, máte ji zde k dispozici taktéž. Po prvním stisknutí tlačítka pro hudbu uvidíte dialogové okno, ve kterém si můžete mezi aplikacemi vybrat, která se má spustit. Námi testované Spotify je na první pohled velice podobné tomu z telefonu. Jediné, co se zde trošku změnilo, je rozložení ovládacích prvků. Jelikož ale vývojáři Spotify provádí v posledních dnech různé pokusy s uživatelským prostředím, může třeba již zítra vypadat jinak i v Android Auto.

Něco nám tu nefunguje

Posledním tlačítkem na spodní liště je tzv. servisní tlačítko, které má zobrazit přesnější informace o voze. V našem případě tato možnost nefungovala, protože Škoda staví Android Auto vysloveně nad svůj vlastní uzavřený operační systém. Ve víru slibů se ale vznáší poznámka, že by se to mělo změnit a do budoucna bychom se měli dočkat například informací o stavu vozidla, množství paliva v nádrži nebo třeba o tlaku v pneumatikách.

Jaké jsou tedy naše dojmy?

Plnohodnotné Android Auto je fajn “fíčura”, ale po čase nejspíš omrzí. Pokud se ptáte proč, odpověď je jednoduchá. Aplikací, které s Android Auto spolupracují, je pomálu. Například v případě navigace jsme odkázáni jen na Mapy Google. Ne, že by snad byly špatné, naopak, v současnosti nabízejí snad vše, co by pořádná navigace měla umět. Dobře ale víme, že jak mezi námi redaktory, taky mezi vámi čtenáři, je spousta fanoušků navigace Waze, která má své jisté výhody. Ta zatím na seznamu podporovaných aplikací není. A podobné je to i s jinými aplikacemi. Pokud jako přehrávač lokálně uložené hudby nepoužíváte Hudbu Play, budete jen velmi těžko hledat aplikaci přehrávače, která bude s Android Auto spolupracovat.

Další kapitolou je samotná aplikace. Ta by ve své poslední verzi měla spustit plnohodnotné Android Auto ve voze a zároveň by vám měla nechat přístupné rozhraní telefonu samotného. Bohužel, v době testování ještě nebyla tato poslední verze vydaná a my tak testovali verzi předchozí. Ta telefon stále blokovala obrazovkou s nápisem Android Auto a do rozhraní telefonu nás nechala vstoupit jen díky multitaskingu. Navíc aplikace není dostupná v českém Obchodě Play, což s sebou nese také skutečnost, že aplikace není počeštěná (to a všechny ostatní informace platí i v nejnovější verzi). Samotná platforma Android Auto je tedy v angličtině, česky se s vámi budou bavit jen spolupracující aplikace, které češtinou disponují na telefonu (jako například Mapy Google nebo Spotify).

Na druhou stranu, nutno podotknout, že díky Android Auto můžete ve voze používat navigaci, telefonovat, poslouchat oblíbenou hudbu. A to vše bez nutnosti instalace držáku, bez potřeby AUX kabelu či bez ztráty procenta baterie, protože telefon se díky připojenému kabelu neustále dobíjí. Svůj potenciál tedy rozhodně má. Budeme tedy doufat, že ho vývojáři aplikací i výrobci vozů v budoucnu využijí naplno.

Disponuje váš vůz podporou Android Auto? Používáte (používali byste) ho? Jaké máte výtky?

 

Komentáře

hruskin

29.11.2016 8:26

Opravte si toho výra :)

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 2

29.11.2016 8:43

hruskin napsal: 29.11.2016 8:26

Opravte si toho výra :)

Už odletěl, děkujeme :)

Radeg

radeg 33

29.11.2016 10:42

“…Například v případě navigace jsme odkázání jen na Mapy Google. …”
Jen?
Sygic ne?
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.incar&hl=cs
“…KOMPATIBILITA
Sygic Car Navigation je v připojeném režimu kompatibilní s vozidly s technologií VW Car-Net® App Connect, Škoda SmartLink, …”
A to jsem dlouho nehledal. Možná bych našel další.

DannyMacho

Daniel Macho 0

29.11.2016 10:46

radeg napsal: 29.11.2016 10:42

"...Například v případě navigace jsme odkázání jen na Mapy Google. ..." Jen? Sygic ne? https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.incar&hl=cs "...KOMPATIBILITA Sygic Car Navigation je v připojeném režimu kompatibilní s vozidly s technologií VW Car-Net®…

Díky za průzkum :-) Je možné, že zrovna Sygic kompatibilní bude. Nenapadlo nás ho vyzkoušet, protože ho v redakci nepoužíváme. Do článku váš postřeh přiložíme.

Martin Vagner

29.11.2016 11:39

V článku mluvíte o Android Auto a to Sygic nepodporuje! Sygic je funkční přes MirrorLink, což je zcela odlišná technologie nezávislá na Android Auto. Bohužel MirrorLink je bych řekl na konci svého života a moc se dál nevyvíjí. Je to zrcadlení aplikací na displej v automobilu, který musí podporovat hlavně výrobce telefonu. V podstatě MirrorLink umí jen vybrané modely od HTC, Samsungu a Sony. Například u Samsungu je však podpora tak mizerná, že systém nejde prakticky rozjet. Naopak spojení HTC a Škoda bylo bez problémů funkční.
Takže pro Android Auto je opravdu jedinou navigační alternativou Google Maps. Od léta se čeká na Waze, ale zatím stále marně, podpora AA stále chybí.

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 2

29.11.2016 12:49

Martin mě předběhl. Sygic nemá podporu od Android Auto, tu bude mít snad v brzké doby Waze, ale jinak Sygic jede přes MirrorLink, se kterým máme problém i na redakčním S6 Edge, který by měl být podporovaný. Podpora musí být na straně výrobce telefonu a dokonce i aplikace, takže byť se zdá zrcadlení obrazu jako jednodušší způsob, tak je to ve výsledku ještě komplikovanější.

Karl

z aplikace
29.11.2016 17:05

Používám už skoro rok a půl co Škodovka přišla se smartlinkem a pro mne ideální varianta když potřebuji použít navigaci. Obrazovka s nápisem Android auto blokuje telefon od začátku. Na nexu 5X s nugatem a aktuální verzí AA 2.0 dokonce ani nejde použít tlačítko pro multitasking. Jen pokud se zobrazí notifikace v horní liště.

Radeg

radeg 33

30.11.2016 13:27

Tak nevím, asi nerozumím psanému slovu:
“KOMPATIBILITA
Sygic Car Navigation je v připojeném režimu kompatibilní s vozidly s technologií VW Car-Net® App Connect, Škoda SmartLink, Seat Full Link a Peugeot Mirror Screen.”

A to, že to nefunguje jednomu, neznamená, že to nefunguje celému světu.

Bastaky32

18.1.2017 22:20

Zdravím, taky mám auto VW Tiguan a aktivoval jsem si Android auto v domění že jak se píše “můžete ovládat telefon přes displej rádia…..” a ejhle … mapy jen od googlu, o funkcích telefonu ani nemluvě a možnost přehrání hudby z telefonu to už vůbec…. vyhozený peníze a celý je to na nic… škoda

esty221819

25.2.2017 14:54

Mám dotaz,do ted jsem aplikaci asi 4 měsíce bez problému používal.
Ted začala hlásit ve vaši zemi není aplikace podporována.
Nevíte co s tím? jak to obejit.
Zkoušel jsem i web anonimizer a apku znovu nainstalovat a nejde to.
Neporadí někdo?

Speedy.jh54

michael kovář 0

25.6.2017 22:15

Chci se zeptat, zda li na android car funguje nějaká navigace, například tomtom.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

30.6.2017 12:51

michael kovář: Google Maps a Waze

TNO

TNO 0

27.2.2018 10:35

esty221819: starší verzi aplikace (asi z roku 2016) jsem také až do 20.2. bez problému používal. Pak Google nejspíš vynutil aktualizaci a začalo mě to také hlásit nepodporovanou app v ČR.

Opět jsem to rozchodil takto:
Phone > Vyndat SIM
Phone > Vývojářské možnosti > Aplikace Falešná poloha
Phone > Připojit na WIFI
Phone > Stáhnout FakeGPS a nastavit New York
Phone > Stáhnout VyprVPN a nastavit New York
Phone > Spustit Google Maps a lokalitzovat se (New York)
Phone > Vyčistit play store cache

Car > Připojit telefon
Phone > vše odsouhlasit

Phone > Dát zpět SIM
Opakovaně připojováno odpojováno a vše funguje.

Má to i výhodu v tom, že mám teď nejnovější verzi Android Auto a ta je o poznání svižnější.

RSS (komentáře k článku)