Jak chráníte telefon před poškozením? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

jak-chranite-telefon-pred-poskozenim

Opatrnost, obal, fólie nebo temperované sklo – to jsou namátkou základní metody, které mohou ochránit telefon při většině nehod. Přesto existují někdy až pozoruhodné způsoby, jak nechtěně poškrábat, popraskat, utopit nebo jinak nechtěně narušit vnější schránku zařízení. V tomto díle Víkendové hlasovačky a diskuze se společně podíváme na to, jak chráníte telefon před poškozením.

Základní metody ochrany před poškozením

Patrně nejzákladnějším způsobem, jak udržet telefon v dobré fyzické kondici, je opatrnost. Pokud zařízení „střežíte jako oko v hlavě“ a bedlivě zamezujete všemožným rizikovým situacím, určitě máte větší šanci, že se dožije křemíkového důchodu v obstojném stavu. Ačkoli se jistě najdou uživatelé, kterým mobil nikdy nespadl, patrně se budou řadit mezi výjimky. Zařízení, které držíme v dlaních až několik hodin denně, je prostě v permanentním ohrožení.

Základní pravidla se dají shrnout takto: když dáváte telefon do kapsy, ujistěte se, že v ní nemáte mince ani jiné tvrdé a ostré věci, protože to vede k poškrábání nebo poškození displeje. Nedoporučuje se dávat telefon do zadní kapsy pevných džínů, protože je pravděpodobné, že se při dosednutí může ohnout. Samozřejmostí je ukládání zařízení mimo dosah dětí a zvířat.

Jak chráníte telefon před poškozením? Jak chráníte telefon před poškozením?

Ochrana obrazovky

Nejdůležitější a současně i nejcitlivější komponentou z hlediska možného poškození je obrazovka. Zabírá totiž podstatnou část přední strany a je vyrobena ze skla. Ačkoli se výrobci chlubí stále odolnějšími skly, i ta mají určitá omezení. Fyzikální jevy platí vždy a všude, takže při troše smůly se po dopadu na zem objeví na obrazovce škaredá pavučina. Oprava pak nebývá levnou záležitosti – v závislosti na typu displeje je nutné počítat s částkou v řádu tisícikorun.

Ochranu obrazovky lze realizovat v podstatě třemi způsoby:

  • Fólií, která ochrání displej před škrábanci, ale zpravidla ne před následky nárazu.
  • Tvrzeným sklem, které v podstatě funguje jako první linie ochrany. Kromě toho, že chrání před škrábanci, často také vydrží i nějaký ten pád. Pokud nejde o extrémní situace, praskne pouze tvrzené sklo, ale obrazovka zůstane celistvá.
  • Obalem, který chrání i čelní stranu zařízení. Zpravidla se jedná o obaly, do kterých se telefon zasune, nebo s přední „odklápěcí“ stranou. Zde ale hrozí riziko, že telefon spadne na zem při vytahování/vkládání z/do obalu, případně v otevřeném stavu.

Ochrana těla telefonu

Nejen obrazovka musí odolávat vnějším vlivům – v ohrožení je často také tělo telefonu. Pokud ho tvoří skleněné panely, hrozí mu stejná rizika, jako displeji. Kovové a plastové modely pak často nesou stopy poškrábání, případně i nárazů. V tomto případě je v podstatě jediná cesta, jak telefon chránit: obal.

V podstatě je můžeme rozdělit do několika kategorií:

  • Flipové – to jest pouzdra s odklápěcí přední stranou. Jejich výhodou je ochrana telefonu ze všech stran, nevýhodou zejména komplikovanější manipulace a v podstatě úplně skrytí telefonu.
  • Tvrdé obaly, chránící záda a boční hrany telefonu. Výhodou je v tomto případě jednodušší manipulace, takový obal však nechrání obrazovku.
  • Měkké obaly, chránící záda a boční hrany telefonu. Výhodou je jednodušší manipulace a v případně průhledného provedení také minimální „narušení“ vzhledu zařízení, obal však nechrání obrazovku.
  • Pouzdra na mobilní telefon – v podstatě „kapsičky“, do kterých se telefon zasune. Telefon je sice chráněn ze všech stran, nicméně manipulace je značně ztížena a hrozí při ní riziko pádu zařízení na zem.
  • Sportovní respektive outdoorové, využívané obvykle při určitých aktivitách. Zpravidla poskytují odolnost proti povětrnostním vlivům a možnost připevnění telefonu například na paži.

Pojištění?

Pro případ poškození či odcizení telefonu je také možné se pojistit. Sice tím neochráníte telefon před poškozením, ale alespoň snížíte případné výdaje na jeho následnou opravu. Nabídka je poměrně široká, nicméně je vhodné si důkladně prostudovat podmínky pojistné smlouvy. Často se v nich totiž vyskytují nečekané „výluky“, kdy se pojištění na danou situaci nevztahuje. Tématem se zabýval například ekonomický server Měšec.cz ve článku Jak si pojistit chytrý mobil? Bohužel ne vždy pojištění funguje tak, jak by klient na základě zdravého selského rozumu čekal. Ukazuje to reportáž A dost! Pojištění-nepojištění za všechny prachy.

Jak chráníte telefon před poškozením?

Pojďme se tedy podívat na to, jak chráníte telefon před poškozením. Pro účely ankety uvažujte mobil, který používáte jako hlavní. Jestliže kombinujete několik možností ochrany, zvolte je všechny – v této anketě je možné vybrat více odpovědí.
[gravityform id=“140″ title=“false“ description=“false“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem pak můžete rozvést výhody řešení, které jste zvolili pro svůj chytrý telefon. Zkuste porovnat, v čem je váš způsob ochrany lepší než jiné a poradit ostatním, jakou cestou by se měli vydat.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Hlasovačky ptali, u kterého mobilního operátora aktuálně jste. Výsledky jsou, alespoň z našeho pohledu, poměrně překvapivé. O první příčku se poprali T-Mobile a Vodafone – oba mají shodně 32 % hlasů. O2 je v řadách našich čtenářů zastoupeno výrazně méně – 15 %. V těsném závěsu pak dotahují virtuální operátoři v rámci T-Mobilu, kteří si dohromady uzmuli 12 % klientely. Na chvostu pak jsou virtuálové v síti O2 se 7 % a v síti Vodafonu se 2 %.

Výsledky minulé Hlasovačky Výsledky minulé Hlasovačky

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (37)