Menu

Máte rootnutý telefon? (Víkendová hlasovačka)

Rootnout, či nerootnout telefon s Androidem? To je otázka, kterou si klade nejeden majitel takového zařízení. Postupy, jak rootnout prakticky jakýkoli model libovolné značky, jsou dostupné na webu a zpravidla nevyžadují nějaké speciální schopnosti či vybavení. Anketa pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze se tedy bude točit kolem otázky, zda máte rootnutý telefon.

Trocha teorie

Android převzal systém oprávnění k souborům z operačního systému Linux, ze kterého ostatně vychází. Znamená to, že každá složka a každý soubor má jasně stanoveno, kdo a jak s ním může nakládat (číst, zapisovat, mazat, …). Oprávnění mimo to rozhodují o tom, kdo může zapisovat do složek nebo třeba spouštět aplikace. V případě, že se uživatel nebo nějaký proces pokusí udělat něco, k čemu nemá oprávnění, je systémem zablokován.

Každý uživatel, proces i aplikace běží pod určitým číselným identifikátorem, na jehož základě jsou vyhodnocována jeho práva. Žádná aplikace tedy nemá šanci dostat se k souborům, ke kterým nemá oprávnění. Tedy například běžným správcem souborů se ani náhodou nepodíváte do systémových složek.

Existuje ale jedna výjimka, a tou je uživatel, označovaný jako root. Zatímco v linuxových distribucích bylo přepnutí na tohoto uživatele poměrně jednoduché, na telefonech a tabletech s Androidem je to o něco složitější. Důvod je poměrně prostý: telefony obsahují řadu citlivých dat, kontakty, fotky a další soukromá data. Navíc je možné je používat k úkolům, které pro majitele znamenají finanční náklady (například telefonování, posílání textových zpráv apod.). Proto je přístup k nejvyššímu účtu na Androidu záměrně omezen a není úplně triviální ho získat. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali před rokem ve článku Root: jak funguje, co znamená a k čemu je dobrý?

Výhody rootnutí

Pokud telefon rootnete, budete na něm moci spouštět aplikace s nejvyšším oprávněním, které se dostanou například k systémovým souborům. Podívejme se tedy nyní na možné výhody:

  • Možnost odinstalovat jakoukoli aplikaci, včetně systémové či nainstalované výrobcem zařízení.
  • Možnost kompletní zálohy telefonu včetně všech aplikací, nastavení a dat.
  • Instalace alternativní recovery, ze které lze provádět kompletní zálohu a obnovu systému, nebo flashovat alternativní ROMky.
  • Možnost změny kernelu (jádra) a třeba přetaktování procesoru zařízení či naopak podtaktování za účelem snížení spotřeby.
  • Přístup k možnostem a funkcím, které Android nenabízí, nebo v přístupu k nim dokonce brání.
  • Úpravy systému nad rámec běžného nastavení.
Rootnutý telefon přináší možnost instalace alternativní recovery

Rootnutý telefon přináší možnost instalace alternativní recovery

Nevýhody rootnutí

Jak už to bývá, každá mince má dvě strany. Nejinak je tomu i v případě rootování. Asi největším rizikem je prostě to, že se nepovede. V tom lepším případě prostě jen nejvyšší práva nezískáte, v tom horším pak může dojít k poškození systému, jehož následkem bude nefunkčnost zařízení. Toto je vždy nutné brát v úvahu a na situaci se připravit co možná nejdůkladnější zálohou.

Další riziko je předmětem polemik. Někteří výrobci totiž deklarují, že rootnutím telefonu zákazník automaticky ztrácí záruku. Zde samozřejmě záleží především na podmínkách používání a často i na právním výkladu, nicméně je nutné počítat s tím, že v takové situaci můžete narazit na problémy.

Pokus o rootnutí může vést k poškození systému

Pokus o rootnutí může vést k poškození systému

V některých případech je také nutné počítat se zhoršením kvality vybraných funkcí. Například Sony u modelů Xperia Z3 a Z3 Compact po odemknutí bootloaderu došlo k odstranění DRM technologie, což způsobovalo nefunkčnost některých funkcí fotoaparátu. Šlo zejména o algoritmus pro potlačení šumu při fotografiích za špatného osvětlení. Vždy je tedy dobré důkladně zvážit, zda vám očekávaný přínos stojí za podstoupení výše uvedených rizik.

Máte rootnutý telefon?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta je prostá a existují na ni jen dvě možné odpovědi.

V případě, že máte telefonů více, odpovídejte podle toho, který používáte častěji. V diskuzi pod článkem pak můžete rozebrat své důvody, proč telefon rootnout, či naopak ne. Budeme také rádi, když se rozepíšete na téma, jak se měnil váš vztah k rootování v průběhu doby, kterou používáte telefony s Androidem.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali za kolik jste koupili svůj stávající telefon. Nejčastější cenová hladina se pohybuje mezi 4000 a 5499 korunami – tuto možnost zvolilo 15 % respondentů. Shodně 11 % pak hlasovalo pro možnosti 5500 až 6999 Kč a 7000 až 8499 Kč. Síly však byly poměrně vyrovnané – 53 % hlasujících má telefon s cenovkou do 10 000 Kč, 47 % pak nad ní. 9 % hlasujících za aktuální telefon zaplatilo více než 21 500 Kč.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

 

Komentáře

Pavel_Bezak60

22.7.2017 8:46

Jako majitel mobilu s androidem 4.4.2 jsem si musel mobil rootnout kvůli práci s SD kartou.

Ogyn85

22.7.2017 8:51

Poslední verze Android,šlape bez problémů,nevidím důvod na root,

Martin Velký

22.7.2017 9:27

Měl jsem , ale dvakrát jsem musel dát opravit bootloop a pak jsem toho radši nechal

Abkraka_a

AlešA 7

22.7.2017 9:47

Root jsem měl vždy od dob s2, ať už odstranění nevyužitých aplikací, youtube na pozadí, obnova smažených souborů,sound/foto mod, čtečka gesta a různé blbosti v build prop,… Nikdy jsem tel nepoškodil, max bricknul a za 10min běžel. Někdy jsem ho zasekal neuvěřitelně, ale to je má chyba, ne rootu či androidu. Knox a samsung rootla s4 umřela anténa-》 opraveno v rámci záruky, s6, umřeli tlačítka volume a blesk-》 build prop led mv+, dostal jsem novy kus:) s7 rotla od začátku a nelituju funguje pořád stejně. Oc, 4k se stabilizaci, s8 system bez BloatWare…

DeeJay.DEFFI

22.7.2017 10:22

Už od prvního androidu HTC desire až po současný s7 edge vždy root, už jen kvůli odstranění blbostí od výrobce, v s7 mám Rom z s8 a nevidím důvod výměny za s8, žádná funkce mi nechybí. Počkám na Note 8 a uvidím. Se zárukou nikdy nebyl problém. S7 mi po lehčím pádu na zem asi z metru v ochranném pouzdře začal dělat občas proužky na displeji, přes službu s7 go si pro telefon do druhého dne přijeli, půjčili náhradní, do týdne jsem měl nový kus. O root se nikdo nezajímal.

Jiri Pribek

22.7.2017 11:09

Já do teď všechny rootnute telefony (Samsung, lenovo phab plus, HTC) a teď sem koupil xaomi redmi note 4 pro a téhle značky nevidím zatím důvod něco takového provádět

pantauleo

22.7.2017 11:18

Jelikož telefon používám místo platební karty, tak root telefeno nemám. Root jsem dělal na starších telefonech, kde byla malá ram s pamětí a telefon byl plný blbostí, které jsem odinstalovával. Dnes mi je jedno, jestli mám volné 2 nebo 2.5 gb paměti.

Милан4еха

22.7.2017 12:38

Nepotřebuji to.

Petr P

22.7.2017 13:15

Mám už roky řadu Nexus od Google a to hlavně kvůli rozšířeným možnostem po rootu, takže u mě root vždy. Jako jeden z příkladů mohu uvést současnou změnu reproduktorů z mono na stereo.

AlA IO

22.7.2017 15:17

Vsechny ctyri me telefony maji rootle custom images. Ackoliv uz tak moc aplikace ktere root vyzaduji nepouzivam, presto je to jako s kondomem, radsi ho mit a nepouzit, nez ho potrebovat a nemit. :)

Michal Švarc

22.7.2017 16:40

@AlešA: docela by mě zajímalo jak smažíš ty soubory 😀
Root je základ, také jsem nikdy nebricknul telefon, nevím, co to výrobci tak řeší. Nechápu, proč by kvůli tomu neměla platit záruka na hw věci

Abkraka_a

AlešA 7

22.7.2017 17:00

@Michal Švarc: prediktivní zadávání textu
smažených = smazaných souborů..

pehe

22.7.2017 17:27

Bez routnuteho telefonu bych snad už ani android nechtěl. Je to super strašně možnosti atd atd atd :-)

Viktor_pika

Viktor Špička 1

22.7.2017 18:43

Telefony už ani nerootuji, ale u levných tabletů to bez rootu nešlo. Ať již kvůli výdrži baterie, nebo default DPI v build prop. Nyní to již číňan pochopil a AndroidPC krabičky posílá již s robotem… Tak si říkám jestli už nenadešel čas rootnout Sony Z3Compact, to že je to šumněnka se sw vyhlazováním je jasné, stejně mne víc pálí uzamčená SD karta, s kterou by root pomohl….

Petr M.

22.7.2017 20:14

Kdysi dávno, dnes pro to nevidím důvod. Android šlape jako hodinky, aplikace, které nechci vypinam, záloha na honoru funguje i bez rootu a telefon potřebuji používat a ne prasit.
Asi stárnu…

Wolfsteen

wolfsteen -1

22.7.2017 21:32

Kdyby Android konečně uměl jednoduše a spolehlivě zálohovat a obnovovat data aplikací, root bych nepotřeboval.

fartler305

22.7.2017 21:44

Soukromí je na prvním místě, takže root a XPrivacy rozhodně.

79

22.7.2017 21:45

ano, každý telefón mám rootnutý. prečo si na telefóne v rámci možností nevylepšiť to, čo výrobca nedotiahol do dokonalosti? platí i pre tzv. vlajkové lode. a používam i nejaké apky, ktoré potrebujú root.

detizeme

22.7.2017 23:15

Poslední rootnutý telefon jsem měl Samsung Galaxy S3. Na aktuálním S7 Edge nemám k rootu důvod.

loko1

22.7.2017 23:56

Nechápu co je to za trend takhle komplikovat root/bootloader unlock.

Chápu ty rizika, ale není snad každého volba jestli si to narootuje nebo ne? V pcčku má “root” téměř každý, a nikdo se nad tím nepozastavuje. A u telefonů skoro všichni dělají neskutečné obstrukce, jak už s realizací, tak třeba s případnýma reklamacema….

Petr Motyčka

23.7.2017 8:56

Mám sony xperia Z3 compact a užívám si root, aniž bych musel odemykat bootloader. Postup byl sice delší, ale dá se to zvládnout. Nejdůležitější bylo zbavit se bloatWare a předinstalovaných aplikací (hlavně od Googlu :)

Soyer

Soyer 0

23.7.2017 10:36

na HTC One M8 mám root protože:
– kompletní záloha celého telefonu vč. nastavení atd. přes TWRP
– root funkce některých apek (firewall Avast, Cerberus, Greenify, Titanium Backup atp.
– možnost zmrazení / oddinstalace některý nepotřebných appek od výrobce a googlu atp.
– jsem na to zvyklý z dřívějška
– jsem hračička
– líbí se mi ikonka SuperSU

Tomogo

Tomogo 4

23.7.2017 10:41

Souhlas s loko1. Na počítačí máte práva administrátor pro Windows, root pro Linux a nikomu to nevadí. Když si koupíme ten správný HW, můžeme si přetaktovávat CPU/GPU, máme přístup ke všemu co se v počítači děje a můžete to měnit.
Ale u telefonů je to z nějakého nepochopitelného důvodu jinak. Zaplatil jsem si za telefon plnou cenu a přesto ho nevlastním? Nemůžu si nainstalovat/odinstalovat co chci? Co to znamená? Že telefon není můj a je jen pronajatý od společnosti co ho vyrobila? Je to nehorázná drzost!

Ale zpět k rootu. Využívám ho opravdu hodně:
1. Odinstalování balastu.
2. Instalace aplikací které nejsou Android aplikace.
3. Předělání celého prostředí.
4. Spouštění různých služeb, které root potřebují: Samba (sdílení souborů po síti), FTP server, SSHD server.
5. Přemapování složek, hlavně složku obb, kde se ukládají velké soubory her a pod. Mám telefon s 16GB ROM a vzhledem k tomu že moje programy zabírají asi 30GB, tak bych to do telefonu bez přemapování složek prostě nedostal.
6. Zálohování a obnova aplikací.
7. Kontrola dobíjení.
8. Změna DPI (mám Android 5.0.1, kde to ještě nešlo)
9. Nastavení parametrů jádra pro lepší výdrž baterie (dám i 3 dny se Samsungem 4 LTE+)
10. Nastavení profilů
11. Zálohování celé ROM, pro obnovu celého systému ze záložní kopie. (Sice jsem to moc nevyužil, ale občas se to může hodit.
12. Spuštění plnohodnotného Linuxu na nelefonu, abych po připojení telefonu k TV/monitoru mohl pracovat jako na PC.

Pro mě telefon bez rootu je jen nepotřebná hračka a můžu klidně používat 10 let starou Nokii E52, co mi udělá v mnohém podobnou službu, jako ty moderní křápy. Je jasný, že již na něco nestačí, ale jiný věci umí dokonce líp.

Snoop69

snoop69 0

23.7.2017 20:18

zatím jsem měl root na všech mobilech, ale na současný LG V20 H990N jsem spolehlivý funkční návod nenašel :-(

Red74cze

RedRose 5

23.7.2017 22:14

vzdy jsem mel rootnuty mobil… ale pred nedavnem jsem udelal hard reset na svem soucasnem mobilu, root jsem neudelal a zatim mi nechybi… jde zit i bez nej i kdyz ja ho urcite casem zase rootnu…

Sitler

sitler 2

24.7.2017 9:09

Dřív ( u G1 a HTC Evo 3D) jsem to dělal, dneska root k ničemu nepotrebuju a spíš v něm vidím bezpečnostní riziko (subjektivní názor).

Michal

24.7.2017 12:05

Galaxy S6 – rootnuty kvoli instalacii odlahceneho Noble ROM (port z S8) + kvoli “deep-sleep issue” v Android 7.0 (nakoniec vyriesene cez Naptime)… ale v podstate kazdy telefon po 3 mesiacoch isiel z nejakeho dovodu do rootu :)

Radeg

radeg 21

25.7.2017 7:50

@Tomogo:
S tou plnou cenou za telefon to bude trochu jinak.
Android Google poskytuje výrobcům zdarma.

Tomogo

Tomogo 4

25.7.2017 8:43

@radeg: To neodpovídá na otázku, zda je telefon tvůj, nebo jejich.

Ignitus Cz85

25.7.2017 10:27

Root jsem měl na tabletu GoClever Quantum 785 ale už nefunguje pořád se zasekne na načítání androida 😣 teď mám lenovo moto g4 dualsim :) rootovat si ho budu až skončí záruka jinak by byla neplatná s rootem

loko1

25.7.2017 12:03

Ignitus Cz85: s tím rootem a zárukou to není tak samozřejmé. Výrobci se sice snaží přesvědčovat o opaku, ale není to tak. Přesto můžou komplikace nastat.

EU totiž rohodla že flash ROM nebo root není důvod k odebrání záruky, viz:
(narozdíl od USA, tam je upravování sofwaru skoro zločin:-D )

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1998801

Osobně jsem 2x reklamoval rootly tel,jeden měl dokonce odemčený bootloader, a v pohodě. Riziko že se prodejce bude škubat ale je.

Maidelline

25.7.2017 20:34

Sama telefon rootnutý mám, ale na příštím telefonu už jej provádět možná nebudu. Trochu mi v článku chybí některá další negativa rootu. Root je super, chápu, spousta nových funkcí, svoboda, možnosti. A když lidi trochu myslí, co s těmi zvýšenými oprávněními dělají, jsou si vědomi bezpečnostních hrozeb, které s rootem přicházejí, tak je to většinou v pohodě. Ale bohužel je hodně lidí, kteří by root provádět ve vlastním zájmu neměli. Je zajímavý, že si spousta lidí myslí, že root vede ke zlepšení zabezpečení (diskutabilní), upravování oprávnění aplikací pro starší verze systému, apky proti krádeži, tj. že si třeba budou moct naistalovat Cerberus, pěkně si ho schovat pod systémový appky a tvářit se jako že teď mají pod svým telefonem úplnou kontrolu, mají jej perfektně zabezpečený. Pak člověk zjistí, že tito lidi mají třeba zároveň neustále povolený USB ladění či jiný absolutně neomluvitelný bezpečnostní prohřešek. Třešnička na dortu je pak odemčený bootloader a zároveň nešifrovaný data. Krádež takovéhoto zařízení a chytrý zloděj musí být štěstím bez sebe. Dnes je trend na internetu do mobilu stáhnout každou blbost, nehledě na oprávnění, nehledě dokonce na root oprávnění úplně zbytečně atd. Naprosto chápu, proč root práva nejsou přidělována z výroby. “With Great Power Comes Great Responsibility”.

RSS (komentáře k článku)