Menu

Jak obnovit smazaná data z telefonu či paměťové karty (návod)

undelete

Díky obrovskému úložišti dnešních přístrojů slouží nezřídka mobily k přenášení obrovského množství dat. To ovšem znamená, že se nám čas od času může podařit nějaký ten soubor omylem smazat. Systém Android nic jako Koš ve Windows nemá, a tak jsou data nenávratně pryč. Nebo nejsou? Dnes se podíváme na způsob, jak smazaná data z přístroje vydolovat.

Úvod – smazal jsem důležitá data, co teď?

Stát se to může. Člověk si dělá ve svém telefonu pořádek, kopíruje, přesouvá a maže. A maže hodně. Zejména pokud je spousta souborů odsouzená ke smazání, může se mezi ně omylem vměstnat i soubor, o který přijít nechceme. Soubor je pryč, co teď?

Pokud nějaký soubor uživatel smaže, data z disku fyzicky nezmizí, ale jen se označí jako volné místo a v paměti stále setrvávají až do jejich přepsání. Pokud si tedy uvědomíte, že jste smazali užitečný soubor a potřebujete jej zpět, musíte zabránit přepsání souboru. Jak? Pokud se jedná o data na paměťové kartě, nejlépe ji z přístroje ihned vytáhněte. Pokud data na interní paměti, telefon se snažte používat minimálně – hlavně nic neinstalovat, nepřesouvat a vůbec s daty nepracovat. Možná jej i vypnout a nepoužívat, dokud se nedočtete, co dál.

backup-android-data,W-G-380896-13

Data na paměťové kartě? Obnova je hračka

Pokud vlastníte přístroj, který disponuje paměťovou kartou, a onen ztracený soubor byl umístěn právě na ní, máte poměrně velkou šanci, že se podaří data obnovit. Musíme však upozornit, že šance na obnovení rozhodně není 100% a musíme počítat s tím, že se někdy data prostě vyhledat a obnovit nepodaří, protože již byla přepsána. Za pokus to ale vždy stojí.

Co budeme potřebovat?

  • čtečku paměťových karet nebo přístroj, který zvládá MSC protokol (USB Mass Storage)
  • počítač
  • program Recuva

Jelikož dnes většina přístrojů používá k připojení k počítači protokol MTP, doporučujeme kartu z přístroje vyndat a použít čtečku paměťových karet. Toto zařízení stojí pár korun. Po vložení do počítače se karta nahlásí jako vyměnitelné médium.

Druhou možností je v nastavení telefonu zapnout protokol MSC (USB Mass Storage), který opět zajistí připojení karty jako vyměnitelné médium v PC. Většina telefonů to dnes ale neumí.

smazaná data Android-SD-Card

Recuva – spása ztracených dat

Tento mocný nástroj nám již přímo pomůže vyhledat smazané soubory, které se na kartě nalézají. Spustit jej musíme jako administrátoři – pravý klik na spouštěcí soubor a volba Spustit jako správce (platí pro Vistu a Windows 7).

Po spuštění programu nás uvítá průvodce, díky kterému je obnova velmi snadná.

1

V druhém kroku se nás nástroj ptá, jaký typ souboru hledáme. Pokud zvolíme určitý typ, bude hledání rychlejší. Pokud necháme možnost All Files, zobrazí se všechny smazané soubory.

2

Po vyhledávacím procesu nám Recuva naservíruje seznam obnovitelných souborů, u nichž vidíme další dodatečné informace.

5

A jak data obnovit? Jednoduše zaškrtneme příslušné políčko a dole zvolíme Recover… Na následující tabulce vybereme umístění, kam chceme data obnovit. Doporučujeme obnovit soubory na jiný disk než paměťovou kartu, ze které data obnovujeme. A je to.

6

Data byla v interní paměti – a jsme v pytli. Skoro

Výrazně složitější je to s vnitřní pamětí. Tu totiž jako vyměnitelný disk v počítači nezobrazíme, a tak výše uvedený postup nelze použít. Tedy, jedna možnost by tu byla, ale proces je tak složitý, že by vydal na samostatný článek. Zájemci si mohou v angličtině přečíst návod, jak vnitřní paměť nahrát do počítače a zobrazit jako vyměnitelné médium.

K obnově dat z vnitřní paměti potřebujeme zvýšené oprávnění telefonu – Root. Pokud je již váš přístroj před odstraněním připraven, skvělé. Pokud ne, můžete se o Root dodatečně pokusit (návodů je na internetu spousta), ale berte v potaz, že jakákoliv pozdější práce na telefonu snižuje šanci na obnovu ztraceného souboru.

Root

Undelete for Root Users – poslední naděje pro vaše smazaná data

Pokud se necítíte na složitý anglický postup z předchozího odstavce, můžete vyzkoušet tuto aplikaci. Máme však jedno upozornění – tento nástroj umí obnovit data pouze ze souborového formátu FAT32, což ovšem většina telefonů u vnitřní paměti nepoužívá, a tak vám aplikace pomůže nejspíše opět jenom s obnovou souborů z paměťové karty.

Závěr

Text praví jasně – pokud byla smazaná data na paměťové kartě, máme poměrně velkou šanci na obnovu. Pokud jsou ovšem data na interní paměti, postup je poměrně pracný a bez zvýšeného oprávnění (Roota) se neobejdeme. V obou případech musíme ovšem počítat s tím, že úspěšnost rozhodně není 100% a obzvláště pokud budeme po smazání souboru přístroj používat, šance se výrazně snižuje.

 

Obnova smazaných dat z je časově náročný a ne úplně jednoduchý proces. Pokud na něj nemáte čas nebo vybavení, můžete si nechat pomoci od specialistů. Podívejte se do ceníku obnovy dat z paměťové karty, kolik za to zaplatíte. Tomáše, který si smazal kontakty, a rodinné fotografie to stálo 3000 Kč.

Máte nějaký tip, jak na obnovu dat z Androidu? Podělte se s námi v komentářích.

 

Komentáře

Miroslav Šiler

4.7.2013 7:09

aspon snaha prelozit ten navod byt mohla…

TomasNM

TomasNM

4.7.2013 7:38

Ak sa niekomu podari z roota nieco zmazat,je vysoko pravdepodobne,ze ma tel.rootnuty. To znamena,ze je to v clanku zbytocne zdramatizovane.

Libor Foltýnek

4.7.2013 8:25

TomasNM: asi nechápu, když budu mít HTC One, který má jen interní paměť a smažu omylem třeba fotku, tak se smazala z interní paměti se systému ext3 nebo tak něco a jsem v háji (BTW další důvod, proč podporovat karty).

Fefi

Fefi

4.7.2013 8:30

vždyť tam nikde nepíšou, že by někdo smazal soubor z rootu, ale z interní paměti a to je velkej rozdíl.

Marek Hořák

4.7.2013 9:09

Zálohovat, zálohovat, zálohovat … :) Alespoň ty důležité věci někam na web (do cloudu).

hugo

hugo

4.7.2013 9:28

Možná spíše dotaz jinam ale přesto se optám.
V telefonu mám nějakou SD kartu na které jsou krom běžných věcí (fotka,muzika..) i přesunuté aplikace + data k nim. Tu kartu vyměním za jinou(třeba větší). Jaký je ideální postup ?
Děkuji za rady.

Marcel Dauth

4.7.2013 10:20

hugo: ideálně čtečkou karet k PC a přesunout/kopírovat.

hugo

hugo

4.7.2013 10:48

děkuji, tušil jsem to ale chtěl jsem se ujistit, a předpokládám mít zaplé zobrazení zobrazení skryté soubory a včetně jich zkopírovat.

Libor Foltýnek

4.7.2013 12:32

hugo: ano, to samozřejmě :-)

Flegy

Flegy

4.7.2013 23:59

Zrovna nedávno jsem řešil něco podobného. Tedy ani ne tak smazání omylem, ale zkrátka z ničeho nic byly data z půlky karty fuč. Podle mojich zkušeností je dobré kouknout na net a vyzkoušet těch programů na záchranu dat víc. Doporučovaná Recuva sice není špatná, ale podle mě se spíš hodí na obnovu obrázků (typicky třeba z digitálního foťáku), kde je jen omezený typ souborů v jednom adresáři a nezáleží příliš ná názvu souboru.

Mě se nejvíce osvědčil program Get Data Back for FAT. Hlavně proto, že obnovil i názvy ztracených souborů a částečně i adresářovou strukturu. Bohužel je to ovšem placený soft. Každopádně vyzkoušet ho můžete bezplatně, akorát v zadarmo verzi umí ztracená data jen najít ale odmítne je uložit ;(

Flippy

Flippy

6.7.2013 22:08

Nevím proč, ale na mé SGS 2 mi přestala fungovat nová 32 GB karta, takže teď jdu recuvu vyzkoušet (Naštěstí mám více jak 3/4 zazálohováno a většinou na kartě byli jen filmy)

trimos

trimos

9.9.2013 16:28

všechno je to hezký, ale když se paměťovka nehlásí ani v USB šidítku, ani ve čtečce paměťových karet, je všechno úplně naprd.

Honza

Honza

13.11.2013 14:16

Povedlo se mi v kameře Sony 32 GB SD kartu nejak “zlikvidovat že se nehlásí v žádné čtečce ani PC. mám na ní důležité videa. Ví někdo jak s ní data dostat?

díky

veru2123

veru2123

18.1.2014 12:21

Smazaly se mi vsechny kontakty a nemela jsem je ulizene na SIM karte…je mozny, ze je nejak dostanu zpet?

Lenourek79

Lenourek79

5.4.2014 22:51

Dobrý den, fotky se mi ukládají na micro sd kartu, po vyfocení jsem si je i prohlížela, byly v pořádku, ale pak během dne některé fotky záhadně zčernaly a jeví se najednou jako poškozene nebo nezobrazitelné. Virus v telefonu nemám, myslíte, že pomůže nějaký program na záchranu dat? Díky za jakoukoliv radu

Zdeněk

Zdeněk

19.4.2014 8:57

Na obnovu dat vnitřní paměti by mohl pomoci program TestDisk.
Pokud chápu správně, že vnitřní úložiště telefonu je formátováno Ext3, tak se jedná o linuxový oddíl, a osobně na obnovu linuxových particií jsem použil Testdisk.

Jan Kolár

Jan Kolár

21.4.2014 0:41

Program Recuva vypadal moc slibně, vymazané fotky a videa se objevily na seznamu v mém PC, ale pak nastal VELKÝ problém. Ani fotky ani videa nešly otevřít. Co s tím?

Pepe

Pepe

17.6.2014 13:59

vadí při obnově dat když jsem na paměťovou kartu uložil další fotografii?

Richard

Richard

3.7.2014 19:04

Kdo může poradit jak vrátit smazaný telefonní seznam z BlackBerry 9220.

David

David

18.7.2014 10:51

Dobry den, neexistuje jednodussi postup, jak z telefonu udelat vymenitelne uloziste? Vcera jsem se vratil z dovolene a omylem smazal fotky:( A bohuzel muj Nexus 5 ma vnitrni pamet…Dekuji

Lukas

Lukas

17.9.2014 16:17

Nikde nevidim zminku o pro me spickovem PhotoRec (http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec). S tim jsem obnovil vzdy vsechno co bylo mozne obnovit. Jen (nastesti?) nikdy nic meho.

A za sebe jsem jen pro interni pamet – pametovky v telefonech jsou zlo. MTP je elegantnejsi na pouziti nez mass storage. Mel jsem oboje a ackoli jsem ze zacatku docela nadaval, po mesici jsem zjistil ze neni na co. Ted bych uz pametovku v tel. nechtel. Kdo se stara o nic neprijde a kdyz prijde – zjisti zda to byla data dulezite ci ne. A pokud ano nauci se rychle zalohovat.

To Hozna – ctecka a zkusit bud zde uvedeny soft nebo to co jsem psal ja ( neni uplne BFU pratelsky).
To Veru2123 – kontakty jsou zcela jinde ulozeny nez data aplikaci. Takze v podstate ne.
To Pepe – jo, prepisujete data novyma takze ty stara budou poskozena.
To David – To na co odkazuji ( xda ) je nejjednodussi a nejefektivnejsi cesta jak se k datum dostat. Zkusil bych se podivat po nahravani na cloud, pripadne neco podobneho.

pettr

pettr

17.9.2014 18:06

Honza: zkus testdisk nebo GetDataBack

ullan

ullan

23.9.2014 14:31

Dobrý den, mám docela problém! Dnes ráno jsem si v tel. omylem smazal dva docela důležité dokumenty. Už několik hod. brouzdám po netu a zkouším, jak je vykopu zpět. Bohužel skoro všechny návody jsou na SD karty, kterou v mém tel. není! Vlastním HTC One S, což má 16 GB interní paměť, což třeba program Recuva nevidí – neumí. Poradí mi prosím někdo, co a jak použít, abych ty dokumenty obnovil? Díky moc

Tomáš Menšík

Tomáš Menšík

11.11.2014 12:24

Dobrý den, dnes mi přestala pracovat 32GB SD karta v telefonu HTC evo 3D. Nejde otevřít v žádném zařízení a chce abych ji naformátoval. Hodlám použít program recuva, ale nevím zda mám kartu naformátovat a poté se pokusit obnovit data a nebo ji neformátovat. Za radu bych byl velice vděčný.

Petr

Petr

20.11.2014 2:25

Netuší někdo jak dostat z interního úložistě aniž bych musel rootovat ty data ? Popř. jestli je LG G2 FAT32 aby melo smysl to rootovat… vubec nevim jak ale zmiznuly mi uplne vsechny fotky z niceho nic. Jsem dost nasranej :( za kazdou pomoc dik

Marek

Marek

26.11.2014 10:17

Dobrý den,
chci se zeptat: když smažu všechny své sms zprávy, budou jejich kopie někde v telefonu i nadále uloženy?
Jde mi o to, že je chci opravdu smazat tak, aby už nebyly dále dohledatelné ani kdyby to někdo rootnul…
Předem děkuji za odpověď.

martin

martin

28.11.2014 17:04

Dobrý den, rozbil se mi display i dotyk samozřejmě a potřeboval bych vytáhnout data z telefonu. Akorát mám nastavené heslo bohužel. Dají se data nějakým způsobem vytáhnout ?

Mirka

Mirka

14.12.2014 15:09

Dobrý deň. Omylom som si zmazala kontakty z mobilu. Chcela som len zmazať zoznam hovorov ale omylom som zmazala kontakty. (Sams. Galaxy S5) Dajú sa nejak obnoviť? Na internete mi ponúka len veci ohľadom iných dát ako fotky, či dokumenty, ale kontakty nie. Ďakujem.

Michael

Michael

28.12.2014 13:35

Zdravím,

udělal jsem na mobilu tovární nastavení, ale zapoměl jsem si zálohovat pár dat. Je možné to ještě nějak zachránit? jde konkrétně o program úkoly který byl nainstalován už od výrobce.

Díky

Daniela

Daniela

17.4.2015 20:15

Dobrý den, mám krátce telefon Lenovo S920 a povedlo se mi smazat klávesnici google. Bohužel je ted telefon absolutně nefunkční…nelze napsat zprávu,e-mail,ani se prihlasit do obchodu a tuto aplikaci stahnout znovu. Poradil by mi někdo co s tím?

adela martinikova

adela martinikova

26.4.2015 13:24

dobry den muj mobil cube1 dotykovy mi asi vymazal data a nebo spiš to mi vymazala jedna aplikace.když na něco kliknu tak tam promluvy takovy hruby hlas např.:aplikace to řekne aplikace kliknu na skype řekne to skype….prosim napište mi co´mam dělat……za radu nebo navod předem děkuji

Lulu

Lulu

26.4.2015 23:52

ahojte,
je mozne obnovit fotky aj zo stareho typu nokie kde samozrejme nie je ziadna pamatova karta ci operacny system…? Alebo je to nerealna zalezitost? Dakujem za odpoved

Mirka

Mirka

23.5.2015 13:31

Dobrý den, mám Samsung Galaxy S4 a po aktualizaci Androidu, ke které mne systém pořád vyzýval, jsem zjistila , že mi zmizely z Galerie složky fotek a videí. Je divné, že stažené obrázky zůstaly v ostatních složkách kompletní a zmizelo jen to, co jsem fotila-natáčela telefonem. Z paměťovky jsem se snažila zachránit, ale ač mi to ukázalo , že je na ní 850 obr ( z původních asi 1100 :-( ) do počítače se nenačetly a pak se karta zobrazovala jako prázdná :-( . Teď se bojím pouštět do jakékoli akce na záchranu fotek bez doporučení již ověřeného postupu…. Moc Vám děkuji za reakce .

pavel

pavel

3.6.2015 20:46

skvělá rada :) opravdu funguje :)

Karel

Karel

28.6.2015 14:33

Existuje nějaký program,který mi smazané soubory z sd karty vrátí nazpět přímo v telefonu,pro někoho kdo nemá čtečku karet,nebo neví co a jak?

Elvíra

Elvíra

10.7.2015 11:11

Prosím vás som už zufalá ,kto mi vie pomôcť ohladom môjho mobilu.Mám Sony Ericsson LT26i,a uplne prestalo fungovať,..že vraj je vo vnutry navlhnuty,neviem od čoho,ked som mala vždy v obale.Nastala tam oxidácia.Pamäť mám v mobile.Mám tam okolo1400 fotiek od dcérky,mobil nereaguje ani ked pripojím k počítaču,ani nezapne.Už mi aj čistili v ultrazvukovej vaničke ,a nič.Kto mi vie pomôcť vytiahnut fotky s mobilu.Dakujem

Petr Fabian

Petr Fabian

20.7.2015 9:04

Ahoj,
Jsem nadšenej a moc děkuju !!!!!
Obnovil jsem díky vám smazané fotky s SD karty a to v řádu několika minut.
Fakt dobrý ))))

Eva

Eva

3.9.2015 21:27

Dobrý den, pomůžete mi prosím…..mojí blbostí jsem si smazala sd kartu z fotoaparátu dřív, než jsem si zkontrolovala, zda se data uložila do PC. Samozřejmě že neuložila, nikdy se mi to nestalo, až teď. Prostě karta byla zaplněná, takže jsem ji vložila do PC a v rychlosti přetáhla do složky a dala odstranit data z karty….a všechno je fuč…tam i tam….byly tam fotky za půl roku. Nemáte prosím někdo návod, co si kde stáhnout a data na kartě obnovit doma, bez toho abych platila někde tři tisíce? Podotýkám, že jsem technický analfabet a je pro mně problém prokousat se IT návodem v češtině natož v angličtině…..předem moc díky za rady!!

Iveta

Iveta

7.9.2015 18:22

Dobrý den, z telefonu SAMSUNG GALAXY DUOS 2 se mi nedopatřením podařilo vymazat fotografie, je nějaká možnost, jak je obnovit zpět? Děkuji za odpověď.

Nika

Nika

23.11.2015 7:59

Ahoj,
Toto je návod pro obnovení dat z paměťovky.
Ale dají se obnovit hlavně teda fotky z interní paměti? Pro vysvětlení, davala sem Xperii Z1 compact na opravu zadního krytu a ti blázni mi přehráli systém na nový software, což mi vlastně vymazali úplně celou vnitřní pamět telefonu. Takže mám radost jako blázen.
Dá se toto nějak obnovit? Myslím tím hlavně fotky.

Díky moc za rady,
Nika

Strael

Daniel 0

8.1.2016 12:32

Zdravím, mám problém se ztracenými daty na MICRO SD kartě. Znenadání mi mobil hlásí, zda chci připojit sd kartu a následně nabízí formátování a přitom už tu kartu používám 2 roky. Mám na ní dost fotek apod. Koupil jsem si čtečku karet a strčil do NTB a hned mi to nabízelo formátování. Ani Recuva se přes to nedostane. Co stím?

p1.janka

11.3.2016 21:36

Tak jsem na tom podobně….včera večer jsem ještě na mobilu fotila, dnes ráno po zapnutí celá složka DCIM/CAMERA/ a s ní všechny fotky nenávratně pryč….Recuvu znám, už několikrát mi pomohla zachránit nejen mnou omylem smazaná data….ale teď…ukazuje mi všechny smazané soubory na kartě, i ty, co jsem mazala včera ráno, ale o tom, že by tato složka byla smazaná, ani památky….takže netuším, jakým způsobem složka zmizela, když nebyla smazána :-)
Naštěstí….na konci minulého roku jsem si stáhla google fotky a naposledy 7.2. jsem si fotky na google zálohovala, takže zas tak o moc jsem nepřišla….ale je mi divný, jak může být složka a fotky smazány a neobjeví se mezi smazanými soubory v recuve?

p1.janka

23.5.2016 10:43

Tak složky – fotky – mizí stále dál….pokud fotku skutečně smažu, tak přes program RECUVA nebo i jiné “obnovovací” programy tu fotku bez problému jako smazanou najdu…ale tyhle složky mizí a nikde po nich není ani památky…Včera jsem se šla podívat na nějaké fotky, jedna ze složek neměla náhledy, miniatury nebyly k dispozici…tak jsem mobil vypnula a zapnula a ejhle….složka byla celá pryč. Všechny složky s fotkami mám na paměťové kartě, ale i když dám kartu do čtečky do pc, tak zmizelé složky nic nevidí a fotky jsou opravdu fuč….Čím to je? Je to mobilem, androidem, paměťovou kartou???? Docela mě to začíná štvát….

RSS (komentáře k článku)