Chodíte s telefonem na záchod? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Chodíte s telefonem na záchod? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Chytré telefony se pro mnohé z nás staly neodmyslitelnými společníky. Hrajeme na nich hry, konzumujeme obsah, sledujeme videa a komunikujeme s přáteli a rodinou. Mnozí se smartphonem doslova vstávají a usínají, ale my tentokrát půjdeme ještě o kousek dál, možná až na hranici intimity – budeme se totiž ptát, zda chodíte s telefonem na záchod.

Obsah článku

Zdravotní rizika chytrých telefonů

Chytré mobilní telefony jsou v mnoha směrech nesporně velmi užitečná zařízení. Přinášejí ale i jistá úskalí, včetně možných zdravotních komplikací. Již v roce 2016 bili na poplach chiropraktici z kanadského Ontaria, které znepokojil fakt, že se na ně obrací stále více lidí s bolestmi krční páteře. Ty připisovali právě mobilním telefonům, nad kterými lidé drží své hlavy v často nepřirozené poloze.

Telefony mohou za bolesti páteřeTelefony mohou za bolesti páteře

Dalším zdravotním rizikem, o kterém se v souvislosti s mobilními telefony často mluví, je jejich záření. Na jedné straně existují studie, které tvrdí, že záření z telefonů nepředstavuje pro lidi riziko, na straně druhé jiné studie poukazují na možnou souvislost mezi používáním mobilů a nádory na mozku.

Stranou nemůžeme nechat ani podezření, že mobilní telefony mohou negativně ovlivňovat mužskou (ne)plodnost. V tomto případě je konkrétně zmiňováno nošení telefonu v kapse u kalhot, tedy v blízkosti pohlavních orgánů.

S telefonem na záchod

Pomalu ale jistě se dostáváme k místnosti, o které se říká, že tam i císař pán musel chodit pěšky. Ano, řeč je o záchodě, kde na mobilní telefony často číhá nebezpečí v podobě pádu do mísy. O tom, jak moc bude následné vylovení nepříjemné, rozhoduje v takové situaci především načasování :-).

Chodíte s telefonem na záchod?Chodíte s telefonem na záchod?

Pokud chodíte s mobilem na záchod, vystavujete se zdravotním rizikům. Zpravidla totiž o něco prodloužíte dobu, kterou strávíte sezením, a tím si zaděláte na gastroenterologické potíže. Takové počínání má vliv například na zácpu, nebo v horším případě na vznik velice nepříjemných hemoroidů.

Kromě toho dochází sezením v předklonu ke stlačování střev, kvůli čemuž nedojde k úplnému vyprázdnění. To pak může vést až k rakovině tlustého střeva. Stranou bychom neměli nechat ani rizika související s namáháním pánevních svalů a páteře. Obecně platí, že sezením na WC bychom neměli trávit více než pět minut denně.

Chodíte s telefonem na záchod?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Jak jsme předestřeli hned na začátku, tentokrát bude trochu intimní a pikantní: chodíte s mobilem na záchod?

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V komentářích pod článkem se můžete rozepsat třeba o tom, jak vnímáte zdravotní rizika mobilních telefonů. Dbáte při práci se smartphonem na své zdraví, nebo se vás tato témata nijak nedotýkají?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli používáte na telefonu tmavý režim. Vedle velmi bouřlivé diskuze v komentářích pod článkem jsme zaznamenali také velice pěkných 180 hlasů, což je nejvíce za posledních 12 týdnů.

Používáte na telefonu tmavý režim?Používáte na telefonu tmavý režim?

Výsledky jsou, alespoň proti původním předpokladům, poměrně velkým překvapením. Celých 85 % hlasujících uvedlo, že na svém telefonu používá tmavý režim. Pro zápornou odpověď hlasovalo jen 17 % respondentů, zbývající 3 % zvolila jinou odpověď.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (49)