Máte v telefonu originální, nebo alternativní ROM? (Víkendová hlasovačka)

Máte v telefonu originální, nebo alternativní ROM? (Víkendová hlasovačka)

Ve svých počátcích byl Android operačním systémem spíše pro technologické nadšence, řekněme pro geeky. Dnes ho najdeme na většině chytrých telefonů, díky čemuž se dostal do rukou i naprostým laikům. Touto Víkendovou hlasovačkou a diskuzí se pokusíme zjistit, zda máte v telefonu originální, nebo alternativní ROM.

Obsah článku

Originální, nebo alternativní ROM?

Nejprve si definujme rozdíly mezi originální a alternativní ROM. Originální ROMka obsahuje firmware (základní software telefonu s operačním systémem), který do telefonu nahrál výrobce. Proti tomu alternativní ROM zpravidla vyvíjejí nezávislí vývojáři třetích stran a do telefonu ji musí nahrát (flashnout) uživatel.

Originální, nebo alternativní ROM?Originální, nebo alternativní ROM?

Výhodou originální ROMky je, že ji vytvořil a odladil výrobce přímo pro konkrétní model svého telefonu. Kromě základních funkcí pro zavedení operačního systému a Androidu často obsahuje i nějaké přidané aplikace, případně celou grafickou nadstavbu s funkcemi navíc.

V případě alternativních ROM je situace jiná. Někteří vývojáři jen provádějí úpravy originální ROMky s cílem vylepšit či upravit ji k obrazu svému. Většina alternativních ROMek je však postavena na čistém Androidu a zájemci se rekrutují především z řad těch, jimž nevyhovuje provedení systému od výrobce,

Proč (ne)zkusit alternativní ROM?

Kromě toho, že díky alternativní ROMce můžete zcela změnit vzhled a chování operačního systému (např. z grafické nadstavby na čistý Android), bývají jednou z výhod rychlejší a častější aktualizace. Pro mnoho zařízení, jejichž výrobce ukončil podporu, existují alternativy s podstatně novějším Androidem.

Oblíbená je například ROM Lineage OSOblíbená je například ROM Lineage OS

Překážkou na cestě k jiné ROMce bývá často poměrně komplikovaný postup, spočívající v odemykání bootloaderu a dalších operacích. Mnozí výrobci navíc doslova házejí uživatelům pomyslné klacky pod nohy. Vzpomenout můžeme například na Sony Xperia Z1, kde výrobce výslovně varoval, že po odemknutí zavaděče dojde k degradaci kvality pořízených fotek.

I v případě, že tato část procesu proběhne bez problémů, čeká uživatele řada nástrah a možných komplikací, na jejichž konci je občas nefunkční („bricknutý“) telefon. Mnozí prodejci pak odmítají u telefonů s jinou než originální ROM uznávat záruku.

Máte v telefonu originální, nebo alternativní ROM?

Dostáváme se tedy k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ptáme se: máte v telefonu originální, nebo alternativní ROM? Pokud používáte více zařízení a alespoň jedno provozujete s alternativní ROM, hlasujte, prosím, pro tuto možnost.

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


Pokud používáte alternativní ROM, rozepište se v diskuzi pod článkem o tom, jakou a jak jste s ní spokojeni. V opačném případě můžete rozebrat své důvody, proč jste zůstali na ROMce, kterou do vašeho telefonu nainstaloval výrobce.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak často používáte powerbanku. Do ankety se zapojilo 110 hlasujících, její výsledky jsou poměrně jednoznačné, ale z našeho pohledu trochu překvapivé.

Jak často používáte powerbanku?Jak často používáte powerbanku?

Celých 48 % respondentů používá powerbanku „jen výjimečně“. Po 18 % si z pomyslného koláče ukously odpovědi „Powerbanku vůbec nepoužívám“ a „Powerbanku používám několikrát za měsíc“. 11 % používá powerbanku několikrát týdně a jen 3 % denně.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (39)