Jak často používáte powerbanku? (Víkendová hlasovačka a diskuze)
- Články
- Karel Kilián
- 21.12.2019
- 15
Obrazovky chytrých telefonů neustále rostou a spotřebovávají nemalé množství elektrické energie. Stejně tak stoupá výkon hardwaru, byť v tomto případě je částečně kompenzován prosazováním modernějších technologií s nižší spotřebou. Za standard je dnes považována celodenní výdrž, a když baterie nestačí, může ke slovu přijít externí zdroj energie. A právě o to se budeme zajímat v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze, kde se budeme ptát: jak často používáte powerbanku?
Obsah článku
Jak nabíjet telefon na cestách?
V běžném životě obvykle bývá k dispozici elektrická zásuvka, do které můžete připojit nabíječku svého telefonu. Ani v autě nebývá doplnění energie problém – i v nejstarších modelech najdete zásuvku zapalovače, do které lze připojit adaptér s výstupem USB-A.
Modernější auta již mívají na palubě USB porty, určené k nabíjení prakticky veškeré drobné elektroniky. Mobil tak během cesty mohou kromě řidiče dobíjet i cestující. V některých vozech je dokonce v základní či příplatkové výbavě bezdrátová nabíječka.
Porty k nabíjení chytrých telefonů najdete dnes i v některých prostředcích hromadné dopravy, jakož i v obchodních centrech. Elektrické zásuvky jsou pak k dispozici v dálkových autobusech a vlacích. Jenže ne vždy je po ruce zdířka, ke které můžete připojit svůj telefon. A právě v takové situaci přichází ke slovu powerbanka.
Používáte powerbanku?
Powerbanka je přenosné zařízení, v jehož útrobách najdete akumulátory a řídící elektroniku. Je obvykle vybavena jedním nebo více výstupy – nejčastěji v podobě portu USB-A, do kterého můžete připojit drtivou většinu nabíjecích kabelů. V orientaci a při koupi vám může pomoci náš článek Kupujeme novou powerbanku. Jak správně vybrat a čeho se vyvarovat?
K nabíjení baterií uvnitř powerbanky slouží nejčastěji port microUSB, nebo USB-C. Zařízení tedy jednoduše připojíte ke klasické nabíječce. Rychlost nabíjení závisí na třech faktorech: kapacitě akumulátoru, použité nabíječce a podpoře rychlého nabíjení (jak ze strany powerbanky, tak i nabíječky).
Zásadním parametrem powerbanky je její kapacita, která zjednodušeně řečeno deklaruje, kolik energie můžete do akumulátorů uložit. Udává se ve watthodinách (Wh) nebo, stejně jako u telefonů, v miliampérhodinách (mAh). Čím vyšší je uvedená hodnota, tím vícekrát bude možné nabít baterii telefonu. Na druhé straně je ale nutné počítat i s vyšší hmotností a rozměry.
Jak často používáte powerbanku?
Četnost používání powerbanky bude nejvíce záviset na dvou faktorech: jak moc svůj telefon zatěžujete a jak často se pohybujete mimo zdroje elektrické energie. Je jasné, že například hráči (zejména v případě her, jako je Pokémon Go) budou powerbanku potřebovat častěji než někdo, kdo má mobil na občasné psaní SMS a volání. Takže: jak často používáte powerbanku?
[gravityform id=“278″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s konkrétními powerbankami, napsat nám jejich výhody a nevýhody. Rozdělte se o to, kdy a za jakých okolností nejčastěji používáte powerbanku!
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci našeho cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, jestli máte chytré hodinky nebo náramek. Téma se setkalo s nebývale velkým ohlasem, čemuž odpovídá také vysoký počet účastníků ankety – až do uzávěrky jich bylo velmi pěkných 173.
A jak to nakonec dopadlo? Nutno říci, že poměrně překvapivě – celých 51 % hlasujících má chytré hodinky a dalších 24 % nosí na zápěstí chytrý náramek. K tomu si můžete přičíst dalších 9 % respondentů, jež mají hodinky i náramek a zbude vám jen 12 % čtenářů, kteří nemají ani jedno, ani druhé.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (15)
Přidat komentář