Kolik fotoaparátů má váš mobil? (Víkendová hlasovačka)

Kolik fotoaparátů má váš mobil? (Víkendová hlasovačka)

Podíváte-li se na zadní stranu aktuálních chytrých telefonů, zpravidla zde najdete více než jeden foťák. Důvody jsou různé – nejčastěji jde o snahu nabídnout zákazníkům co nejvíce režimů, které nelze skloubit do jedné hardwarové komponenty. Kolik fotoaparátů má váš mobil? Na to se budeme ptát v rámci tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Kolik fotoaparátů stačí?

Fotoaparáty v mobilních telefonech prošly v uplynulých letech překotným vývojem. Posunuly se z poměrně neschopných „obrázkových záznamníků“ na úroveň, kdy prakticky vytlačily a nahradily na trhu kompaktní digitální foťáky.

Už i nejlevnější telefony mají více foťákůUž i nejlevnější telefony mají více foťáků

Zpočátku výrobci soutěžili především v tom, kdo nabídne nejvyšší rozlišení, avšak často zapomínali na další důležité parametry, jako je například kvalita fotek ve zhoršených světelných podmínkách. Proto se o něco později pozornost posunula ke světelnosti – parametru, který určuje kolik světla dopadne na snímač.

I zde už je však prakticky dobojováno – lepší telefony dnes nabízejí velmi solidní hodnoty pod f/1,8. Dalším bojištěm se tak stal počet fotoaparátů – a nutno konstatovat, že tomuto trendu už odolává jen málokterý výrobce. Apple iPhone 11 má na zádech tři foťáky, Google Pixel 4 dva a Nokia 9 PureView má dokonce pět fotoaparátů.

Proč vlastně chtít víc?

I nejlevnější mobilní telefony mají dnes dva fotoaparáty – jeden na zadní straně a druhý vpředu, zpravidla v prostoru nad obrazovkou. Zatímco první jmenovaný slouží k pořizování snímků, druhý zastává roli kamery pro videohovory, případně je použitelný k odemykání tváří a pořizování selfies.

Kolik fotoaparátů má váš mobil?Kolik fotoaparátů má váš mobil?

Nejčastější sestava se skládá ze dvou až tří foťáků. Zatímco první obvykle nabídne nejvyšší rozlišení a nejlepší světelnost, druhý zastává roli širokoúhlého objektivu a třetí nabízí teleobjektiv s optickým zoomem. U některých modelů střední třídy se dvěma foťáky mívá ten sekundární roli v rozmazávání pozadí u fotek s bokeh efektem.

Úplně jinak na to šla Nokia s výše zmiňovaným modelem 9 PureView. Ten má sice pět objektivů, avšak všechny fotoaparáty mají rozlišení 12 Mpx, shodnou ohniskovou vzdálenost i světelnost. Dva snímače jsou barevné, tři černobílé a výsledná fotografie se skládá ze všech pořízených snímků. Tím je dosaženo barevné věrnosti a vysokého dynamického kontrastu.

Kolik fotoaparátů má váš mobil?

Jak jsou na tom telefony našich čtenářů? Na to se ptáme v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze pro tento týden. Takže kolik fotoaparátů má váš mobil? Do celkového čísla počítejte i přední fotoaparát(y)!

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jakými fotoaparáty disponuje váš mobil, případně který využíváte nejčastěji. Zkuste se také zamyslet nad tím, kudy půjde vývoj dál – dočkáme se nějakého revolučního řešení, nebo budou mít jednou chytré telefony zásad posetá objektivy?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda používáte Android Auto. Do ankety se nakonec zapojilo 113 respondentů, což není mnoho, přesto lze z výsledků odhadnout, jak důležitou roli hraje Android v automobilech.

Výsledky nakonec dopadly celkem vyrovnaně – 45 % hlasujících uvedlo, že Android Auto nepoužívá, neboť ho jejich automobil nepodporuje. Dalších 44 % Android Auto ve svém vozidle používá. Jen 5 % Android auto nepoužívá, ačkoli ho palubní infotainment podporuje a zbývajících 5 % zvolilo jinou odpověď.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)