TOPlist

Je pro vás u mobilu důležitá podpora 5G? (Víkendová hlasovačka)

Je pro vás u mobilu důležitá podpora 5G? (Víkendová hlasovačka)

Při volbě nového mobilního telefonu může hrát roli celá řada subjektivních i objektivních parametrů. Výběr je opravdu široký a na své si přijde prakticky každý. Jedním z aktuálních trendů je podpora 5G, tedy mobilních sítí páté generace. Jak je důležitá pro vás? Na to se hodláme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Co je to 5G?

Pokud si vyhledáte výraz 5G v internetové encyklopedii Wikipedia, dozvíte se, že „5G (neboli pátá generace bezdrátových systémů) je připravovaný telekomunikační standard nové mobilní sítě, který technicky překonává stávající řešení 4G (LTE Advanced).“

Podpora 5G v rámci sítěPodpora 5G v rámci sítě

To asi nikoho nepřekvapí. Proč by vás ale 5G mělo – přinejmenším v budoucnosti – zajímat? Především proto, že tato technologie přinese zhruba desetkrát vyšší přenosové rychlosti (až 20 Gb/s), nižší latenci (v jednotkách milisekund) a umožní tak provoz aplikací a služeb, které nyní narážejí na stávající technologické limity.

První evropské vysílače signálu 5G podle předběžného standardu 5G NR úspěšně otestoval již v říjnu 2017 v Berlíně Deutsche Telekom. U nás se premiéra odehrála v červenci 2018, kdy Vodafone testoval v Karlových Varech první ukázku sítě 5G, přičemž dosáhl rychlosti okolo 1,8 Gbit/s.

Podpora 5G

Z hlediska možnosti používat sítě páté generace je na jedné straně důležitá jejich podpora na straně operátora. Z tohoto důvodu postupně vyklízí digitální televizní vysílání pásmo 700 MHz a v tomto roce by mělo dojít k aukci kmitočtů právě pro použití sítěmi nové generace.

Nutná je podpora 5G na straně telefonuNutná je podpora 5G na straně telefonu

Na straně druhé je nutností podpora na straně mobilního zařízení. Pokud podpora 5G chybí, což je případ drtivé většiny dnes prodávaných telefonů, budete moci s takovým přístrojem používat pouze sítě čtvrté a starší generace.

Již dnes ale můžete i na našem trhu pořídit hned několik telefonů s podporou 5G. V praxi sice jejich schopnosti ještě nevyužijete, avšak pokud neměníte mobil každý rok, může jít o investici do budoucna. Namátkou můžeme jmenovat například nedávno představený Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. rozkládací Samsung Galaxy Fold či Huawei Mate 20X 5G.

Je pro vás u mobilu důležitá podpora 5G?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní: je pro vás u mobilu důležitá podpora 5G? Zkuste si představit, že jste dostali třeba 50 tisíc na nový mobil a můžete si zvolit, jaký chcete. Zohledníte při výběru podporu sítí páté generace.
[gravityform id=“287″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V komentářích pod článkem se můžete podrobněji rozepsat o tom, proč pro vás je, nebo naopak není důležitá podpora 5G. Pokud ji ještě nevnímáte jako podstatné kritérium, kdy to podle vás bude aktuální?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, co je podle vás důležité při výběru nového telefonu. Do hlasování se nakonec zapojilo 173 respondentů, což je v rámci tohoto seriálu nadprůměrné číslo.

Co je důležité při výběru nového telefonu?Co je důležité při výběru nového telefonu?

Výsledky tentokrát víceméně dopadly dle našich očekávání. Tentokrát bylo možné hlasovat pro více možností a na prvním místě skončila se 68 % cena. Pro dvě třetiny respondentů je důležitá baterie a její výdrž a pro 60 % interní paměť a její velikost. Naopak nejméně podstatná je barva (9 %), design (20 %) a podpora paměťových karet (21 %).

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (41)