Poškrábaný, nebo prasklý displej – co je větší zlo? (Víkendová hlasovačka)

Poškrábaný, nebo prasklý displej – co je větší zlo? (Víkendová hlasovačka)

Jednou z nejkřehčích součástí dnešních telefonů je obrazovka. Výrobci to moc dobře ví, proto zejména u zařízení střední a vyšší třídy aplikují tvrzené sklo – nejčastěji Gorilla Glass. Jenže jedna věc je schopnost odolat nárazu a něco jiného odolnost proti poškrábání. Do jisté míry se dá říci, že tyto dva faktory jdou proti sobě. Proto se budeme ptát: co je větší zlo – poškrábaný, nebo prasklý displej?

Obsah článku

Poškrábaný, nebo prasklý displej?

Na otázku z nadpisu není jednoduchá odpověď, neboť každý typ skla má své klady, ale i zápory. Vezměme si rozdíly mezi tvrzenými skly Corning Gorilla Glass 4 a 5. Pátá generace odolného skla má podle výrobce přežít pád z výšky až 1,6 metru, avšak podle některých amatérských experimentů ji lze poškrábat hrotem tvrdosti 3.

Live demo of Corning® Gorilla® Glass 6

Live demo of Corning® Gorilla® Glass 6

Proti tomu Gorilla Glass 4 má sice přežít pád z výšky jen jednoho metru, avšak pokusy ukázaly, že k poškrábání dojde až při použití hrotu tvrdosti 6. Právě tento rozdíl jasně ukazuje, že vyšší schopnost absorbovat náraz jde proti odolnosti vůči poškrábání.

Sám výrobce na toto téma serveru Android Authority řekl, že Gorilla Glass 5 navrhoval především s ohledem na co největší pevnost pro případ pádu. Odmítl se však vyjádřit k tomu, zda jde tato vlastnost ruku v ruce s nižší odolností proti poškrábání.

Protichůdné požadavky

S poměrně velkou vlnou kritiky, o které informovala řada domácích i zahraničních serverů, se setkala obrazovka iPhonů 11. Na tu sice výrobce použil sklo s nejvyšší odolností vůči pádu, nicméně poměrně záhy po zahájení prodejů si uživatelé začali stěžovat na to, že se velice snadno poškrábe.

Poškrábaný, nebo prasklý displej – co je větší zlo?Poškrábaný, nebo prasklý displej – co je větší zlo?

I my jsme se v redakci setkali s nepříjemnou událostí, kdy nám zadní fotoaparát nového telefonu iPhone 11 Pro Max poškrábal displej Pixelu 4. Jednalo se sice o povrchové, ale přesto velice dobře viditelné škrábance. Displej je přitom krytý nejnovější generací skla Corning Gorilla Glass 6.

Jednou z možností ochrany je pořízení fólie, která se v případě poškrábání dá snadno a relativně levně vyměnit. Když už ale k poškrábání přeci jen dojde, může se hodit náš podrobný návod, jak opravit škrábance a rýhy v displeji. V krajních případech však je jediným řešením ne právě levná výměna celé obrazovky.

Co je větší zlo: poškrábaný, nebo prasklý displej?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Zkuste si představit, že byste si mohli vybrat telefon, který bude mít buď obrazovku odolnou proti poškrábání, nebo proti následkům pádu. Kterou variantu byste zvolili?

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jaké jsou vaše zkušenosti s poškrábáním či rozbitím skla obrazovky mobilního telefonu. Jak svůj telefon chráníte a jak byste řešili případnou opravu?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se vás v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli se chystáte pořídit telefon Google Pixel 4 nebo 4 XL. Do hlasování se nakonec zapojilo 106 respondentů a nutno říci, že výsledky dopadly vcelku jednoznačně.

Chystáte pořídit telefon Google Pixel 4 nebo 4 XL?Chystáte pořídit telefon Google Pixel 4 nebo 4 XL?

Celých 79 % čtenářů odpovědělo, že se Pixel 4 ani 4 XL pořídit nechystá. Proti nim je jen 11 % těch, kteří se tento telefon chtějí pořídit a další 4 %, kteří ho už mají. 6 % respondentů ještě nebylo v době ankety pevně rozhodnuto.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)