Může Huawei přežít bez Androidu? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Může Huawei přežít bez Androidu?

V květnu tohoto roku byl jeden z nejvýznamnějších výrobců chytrých telefonů – čínský Huawei – zařazen americkou vládou na „černou listinu“. Kauza sice ještě není u konce. přesto se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze budeme ptát: může Huawei přežít bez Androidu?

Obsah článku

Prekérní situace

Zařazení na „černou listinu“ pro Huawei znamená, že nesmí obchodovat s americkými firmami, včetně Googlu. Zdaleka ale nejde jen o software a operační systém – své produkty tomuto výrobci dodávají například Qualcomm, Intel a mnoho dalších.

Může Huawei přežít bez Androidu?Může Huawei přežít bez Androidu?

Opatření zatím není striktní – prakticky hned byla dohodnuta devadesátidenní výjimka, která byla později prodloužena až do listopadu. Jaký však bude další vývoj, a zda Spojené státy opravdu „zaříznou“ veškeré obchodní styky s některými čínskými společnostmi, není v tuto chvíli zřejmé.

Stávající majitelé telefonů značky Huawei se obávali, zda následkem amerických kroků nepřijdou o aktualizace operačního systému Android. V tuto chvíli to tak určitě nevypadá, jak naznačuje seznam více než třiceti modelů, jež mají dostat update na Android 10.

Zkusí to bez Androidu!

Poměrně záhy po uvalení sankcí se ukázalo, že čínský gigant již několik let pracuje na vlastním operačním systému. V srpnu pak představil svůj HarmonyOS, který kromě telefonů bude použitelný pro tablety, chytré reproduktory, počítače, chytré hodinky a další zařízení.

HarmonyOS - budoucnost bez AndroiduHarmonyOS - budoucnost bez Androidu

Huawei má v tomto směru výhodu v tom, že na zařízení s Androidem instaluje svou vlastní grafickou nadstavbu EMUI. Tu teoreticky může naroubovat na HarmonyOS, takže uživatelé na první pohled ani nemusí poznat, že došlo ke změně. Zásadní otázkou však jsou aplikace – HarmonyOS by sice měl podporovat běh programů pro Android, avšak není zřejmé, jak by se k nim uživatelé měli dostat.

Zatím poslední aktualitou v tomto směru je uvedení telefonů Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro, na kterých sice běží jako operační systém Android, avšak bez služeb Google (včetně Obchodu Play). Ty sice šlo nějakou dobu manuálně doinstalovat, nicméně tato neoficiální cesta od začátku října nefunguje.

Může Huawei přežít bez Androidu?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze, která tentokrát bude spíše názorová. Může podle vás Huawei v segmentu chytrých telefonů přežít bez Androidu?

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V komentářích pod článkem se můžete rozepsat o důvodech, na jejichž základě si myslíte, že Huawei může či nemůže přežít v tomto segmentu bez Androidu. Zkuste se také zamyslet nad tím, jakou šanci má uspět se svým vlastním systémem.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, kde máte e-mailovou schránku. Do ankety se nakonec zapojilo velmi pěkných 207 hlasujících, takže její výsledky lze do jisté míry považovat za reprezentativní. Je však nutné brát ohled na skutečnost, že jsme se ptali na webu, zabývajícím se primárně Androidem, což jistě mělo svůj vliv.

Celkem logicky tak s velkým náskokem vyhrál Gmail, pro který hlasovalo 58 % účastníků. Špatně ale nedopadl ani český seznam, který získal se 27 % druhé místo. Třetí skončil s velkým odstupem Outlook.com s 5 %.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (38)