Kolik SIM karet podporuje váš telefon? (Víkendová hlasovačka)

Kolik SIM karet podporuje váš telefon? (Víkendová hlasovačka)

Zatímco první mobilní telefony podporovaly výhradně jednu SIM kartu, ty dnešní již často zvládnou obsluhovat dvě, někdy i tři. Jeden mobil tak například bez potíží zastane roli soukromého i služebního telefonu, případně může používat jednu SIM pro hovory a druhou pro data. Jak jsou na tom naši čtenáři? Kolik SIM karet podporuje váš telefon? Na to se ptáme v rámci této Víkendové hlasovačky.

Obsah článku

Kolik SIM karet?

Podíváme-li se do historie mobilních telefonů, pak zjistíme, že úplně prvním zařízením s podporou dvou SIM byl Benefon Twin. Na trh přišel v roce 2000, takže příští rok oslaví tento trend dvacetileté výročí. Výraznější nástup více slotů na SIM však nastal až v prvních letech 21. století.

Podporu pro více SIM karet však bylo možné implementovat i jinak – například v podobě krytů s adaptérem, ve kterých byly pozice na dvě SIM. Na příjmu však byla vždy jen jedna – přepínalo se mezi nimi buď mechanickým přepínačem, nebo restartem telefonu.

Z hlediska funkce a dostupnosti rozlišujeme tři režimy dual SIM telefonů:

  • Pasivní – obě SIM sdílejí a používají stejné rádio, takže k příjmu zpráv a hovorům může sloužit vždy jen jedna z nich. Uživatel si tedy volí, která karta bude aktivní.
  • Standby – obě SIM karty se střídají v používání rádia. Pokud se přes jednu kartu telefonuje, druhá je offline, takže se na ní nelze dovolat.
  • Benefon Twin – každá SIM má vlastní rádio, obě jsou tedy permanentně „na příjmu“ a jsou schopné přijímat hovory, zprávy a realizovat datové přenosy. Tento model je dnes nejčastější.

Výhody a nevýhody dual SIM telefonů

Výhod telefonů se dvěma či více SIM kartami je hned několik. Například můžete v jednom telefonu používat soukromé i pracovní telefonní číslo. Dalším typickým příkladem je použití jedné karty pro hovory a druhé pro mobilní data. Volitelně bývá možné nastavit, aby se telefon před zahájením telefonátu zeptal, kterou SIM chcete použít, takže můžete zvolit tu, z níž máte do dané sítě levnější sazby.

Kolik SIM karet podporuje váš telefon?Kolik SIM karet podporuje váš telefon?

Při výběru telefonu je však nutné hlídat si, jak jsou na tom sloty pro SIM a paměťové karty. U mnoha zařízení je totiž druhý slot „hybridní“, což v praxi znamená, že do něj můžete buď vložit SIM, nebo paměťovou kartu. Pokud potřebujete dvě SIM i microSD, musíte si najít mobil s takzvaným „dedikovaným slotem“ na paměťovou kartu.

Na trhu je i několik telefonů, do kterých lze nainstalovat tři SIM karty. Typickým zástupcem této kategorie byl například Acer Liquid E700 z roku 2015. Celkově ale můžeme konstatovat, že se telefony s „triple SIM“ příliš neujaly.

Kolik SIM karet podporuje váš telefon?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ptáme se, kolik SIM karet podporuje váš telefon a v kolika z nich máte skutečně nainstalovanou SIM?

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, k čemu v praktickém životě používáte více než jednu SIM kartu. Jaké spatřujete hlavní výhody a nevýhody tohoto řešení?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, kde budete letos nakupovat vánoční dárky. Do hlasování se tentokrát zapojilo jen 61 respondentů, což je na poměry našich anket poměrně málo.

Kde budete letos nakupovat vánoční dárky?Kde budete letos nakupovat vánoční dárky?

Tentokrát bylo možné vybrat více odpovědí a jednoznačným vítězem se staly české e-shopy, pro které hlasovalo 71 % z vás. Na druhém místě skončily se 61 % běžné „kamenné“ obchody a třetí byly s 21 % zahraniční e-shopy.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (44)