Používáte na telefonu tmavý režim? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Používáte na telefonu tmavý režim? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Ačkoli řada výrobců nabízí tmavý režim v rámci svých nadstaveb již několik let, oficiálně je operačním systémem Android podporován až od poslední, tedy desáté verze. Jak jsou na tom naši čtenáři? Využili jste možnosti a používáte na telefonu tmavý režim? Na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Zmatená historie

Ač je tmavý režim prezentován a vnímán jako novinka Androidu 10, ve skutečnosti jsme se s tmavým pozadím a světlými písmenky mohli setkat už v relativně dávné minulosti. Vraťme se například o deset let zpátky, kdy Google představil svůj první telefon s čistým Androidem – Nexus One.

Krátce po vydání běžel na tomto mobilu Android ve verzi 2.1 a například systémové nastavení, ale i další součásti a aplikace měly tmavé pozadí se světlými texty. V tomto duchu se nesly i další verze. V roce 2012 přišel vyhledávací gigant s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich a jednotným designem Holo UI, kde vládla trochu mysticky působící kombinace odstínů černé, šedé, modré a bílé.

Zásadní zlom však přišel v roce 2014, kdy společně s Androidem 5.0 Lollipop přišel i Material Design, který vše doslova obrátil vzhůru nohama. Černé pozadí nahradila jasně bílá, doplněná ovládacími prvky různých pastelových barev. Na rozdíl od Holo UI, které přežilo jen dva roky, drží Google tento trend dodnes, tedy více než pět let.

Making Material Design

Making Material Design

Proč mít na telefonu tmavý režim?

Podobně, jako „není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem“, neexistuje ani takový design, který by vyhovoval úplně každému. Rozjásané světlé prostředí plné barviček prostě není pro každého a mnozí mají raději prostředí svého telefonu v tmavých odstínech.

Můžete použít na telefonu tmavý režim?Můžete použít na telefonu tmavý režim?

Důvody mohou být i ryze praktické: černé pozadí mnoho lidí vnímá jako méně unavující především proto, že tak „nepálí do očí“. Ostatně jistě není náhodou, že se podpora tmavého motivu dostala až do Windows 10 od Microsoftu.

Jako jeden z důvodů, proč používat tmavý režim, je často uváděna nižší spotřeba elektrické energie. Ta je nejvíce patrná na obrazovkách typu AMOLED, kde černý bod fyzicky nesvítí, a proto ani neodebírá elektřinu. Úspora může být opravdu významná, jak dokládá náš článek Tmavý režim šetří baterii až o 30 procent.

Používáte na telefonu tmavý režim?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: používáte na telefonu tmavý režim? Hlasujte kladně i kdybyste ho používali jen na jednom z několika zařízení.
[gravityform id=“281″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V komentářích pod článkem se můžete rozepsat o tom, proč (ne)používáte na telefonu tmavý režim a čím vám subjektivně více vyhovuje světlé, nebo tmavé téma. Využili jste možnost přepnout si prostředí telefonu do tmavých barev, když ji přinesl Android 10, nebo ještě předtím?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zdali máte rootnutý telefon. Do hlasování se nakonec zapojilo velmi pěkných 151 respondentů a můžeme konstatovat, že výsledky jsou vcelku jednoznačné.

Celých 83 % respondentů odpovědělo, že nemají rootnutý telefon. Proti nim zůstalo jen 15 % hlasujících, kteří na otázku odpověděli kladně a další 3 %, jež si z nabízených odpovědí nevybrali.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (65)