TOPlist

Koupili byste si mobil bez Google aplikací? (Víkendová hlasovačka)

Koupili byste si mobil bez aplikací Google? (Víkendová hlasovačka)

Loňský rok se mimo jiné nesl ve znamení obchodní války Spojených států proti Číně. Ta zkomplikovala situaci výrobcům chytrých telefonů s Androidem, kteří do té doby spoléhali na balíček aplikací od Googlu, jehož součástí je přístup k repozitáři Obchod Google Play. Jak jsou na tom naši čtenáři – koupili byste si mobil bez aplikací Google?

Obsah článku

Android bez aplikací Google?

V průběhu roku 2019 byla udělena řada výjimek, díky nimž byla spolupráce čínských a amerických firem alespoň částečně možná. Čínští výrobci si ale uvědomili svou závislost na Googlu a začali hledat cestu, jak svým zákazníkům poskytnout plnohodnotný zážitek i bez spolupráce s vyhledávacím gigantem.

Již koncem loňského srpna přišly první informace o tom, že kvůli obchodním neshodám nebude vlajková loď Huawei Mate 30 vybavena aplikacemi Google. Tuto skutečnost pak potvrdilo oficiální představení Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro, na kterých běží Android AOSP (Android Open Source Project).

Huawei Mate 30 a 30 Pro přišel bez aplikací GoogleHuawei Mate 30 a 30 Pro přišel bez aplikací Google

Komunita nezávislých vývojářů však záhy přišla s řešením v podobě aplikace LZPlay, jež umožňovala dodatečnou instalaci aplikací Google. Následovala softwarová oprava, která zavřela pomyslná vrátka, což v praxi znamenalo, že majitelé Huawei Mate 30 a 30 Pro přišli o možnost instalace i touto cestou.

Mají telefony bez Google Play šanci?

Obchod Google Play přináší zákazníkům celou řadu výhod. Jednou z těch hlavních je skutečnost, že najdou prakticky všechny aplikace na jednom místě. Na rozdíl od jiných konceptů tak uživatelé nemusejí hledat kýžené programy doslova „po všech koutech internetu“.

Nezanedbatelnou výhodou Obchodu Play je kontrola zde publikovaných aplikací. Ta probíhá na několika úrovních, a i když výjimečně nějaký záludný program proklouzne, většina zde dostupných aplikací by měla být zcela bezpečná.

Koupili byste si mobil bez aplikací Google?Koupili byste si mobil bez aplikací Google?

Existují různé alternativy k Obchodu Play – své vlastní „obchody s aplikacemi“ má například Samsung, Xiaomi či Huawei. Jejich velkou nevýhodou je však výrazně menší nabídka aplikací, často určených primárně pro lokální trh.

Po příslušném nastavení lze na zařízení s Androidem instalovat programy ze zdrojů třetích stran v podobě APK balíčků. Kromě jisté míry nepohodlí zde však existuje velké riziko, že aplikace bude škodlivá, protože tyto zdroje většinou nikdo nekontroluje.

Koupili byste si mobil bez aplikací Google?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze, která zní: koupili byste si mobil bez aplikací Google?
[gravityform id=“289″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, proč byste si mobil bez aplikaci Google nekoupili, nebo naopak koupili. Zkuste se také zamyslet nad tím, jak zásadní je oficiální repozitář aplikací pod kontrolou Googlu prospěšný, nebo v čem naopak tkví jeho nevýhody.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli fotíte mobilem „na automat“, nebo si „hrajete s nastavením“. Do ankety se nakonec zapojilo 121 respondentů, což je poměrně vypovídající vzorek.

Jak fotíte mobilem?Jak fotíte mobilem?

Ukázalo se, že drtivá většina hlasujících důvěřuje automatickému nastavení – 32 % fotí výhradně „na automat“ a dalších 55 % na něj fotí většinou. Dalších 7 % hlasujících to má „půl napůl“, 3 % fotí většinou v ručním režimu a jen 2 % využívají tento režim výhradně.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (48)