Jak zálohujete fotky z mobilního telefonu? (Víkendová hlasovačka)

Jak zálohujete fotky z mobilního telefonu? (Víkendová hlasovačka)

Chytré telefony zastávají celou řadu rolí. K těm nejvýznamnějším nesporně patří fotografování a nahrávání videí. Tomuto trendu jdou naproti i výrobci – nabídkou stále kvalitnějších snímačů a rostoucím počtem fotoaparátů. My se v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze budeme ptát: jak zálohujete fotky z mobilního telefonu?

Obsah článku

Telefon jako fotoaparát

Schopnost mobilních telefonů v oblasti pořizování fotografií v uplynulých letech natolik pokročily, že prakticky vytlačily z trhu kompaktní digitální fotoaparáty. Zlepšuje se prakticky vše, co jde – roste rozlišení, zlepšuje se světelnost a výrobci postupně vylepšují softwarové zpracování, jež často hraje rozhodující roli.

Zákazníci tak v průběhu několika let pořídí mobilním telefonem stovky, někdy i tisíce snímků. Jsou ale v bezpečí? Určitě ne! Pokud telefon někde ztratíte, nebo vám bude odcizen, pak se bez zálohy se svými fotkami již patrně neshledáte. Komplikovaná může být i hardwarová závada, neboť data v interním úložišti jsou z bezpečnostních důvodů šifrována.

Jak zálohujete fotky z mobilního telefonu?Jak zálohujete fotky z mobilního telefonu?

Jakýmsi prvním stupněm ochrany může být ukládání fotografií na paměťovou kartu. To ale řeší jen poslední zmíněný rizikový faktor – pokud telefon přestane fungovat, stačí z něj vyjmout microSD a zapojit ji do čtečky v počítači. Na druhou stranu je vhodné podotknout, že i paměťové karty mají svou životnost a často „odcházejí“ i s daty bez jakéhokoli varování.

Jak zálohujete fotky?

Asi nejméně pohodlným, ale pro mnohé uživatele oblíbeným způsobem zálohy fotografií je připojení telefonu k počítači. Nejčastěji toto připojení realizují přes kabel, skrz který přetáhnou snímky na disk, kde je dále zpracují – upraví, roztřídí a vyřadí nepovedené. Manipulaci s kabelem lze eliminovat pomocí aplikací, jež zpřístupní úložiště telefonu přes bezdrátovou síť.

Poměrně pohodlnou metodou zálohování fotek je použití aplikace Fotky Google. Ta je k dispozici zdarma a obvykle bývá součástí základní softwarové výbavy. Po prvním spuštění nabídne možnost automatického zálohování fotek a videí. Příjemným faktem je, že při ukládání ve nižším (avšak většinou zcela postačujícím) rozlišení máte k dispozici neomezené úložiště.

Jak zálohujete fotky? Použít můžete Fotky GoogleJak zálohujete fotky? Použít můžete Fotky Google

Další metoda spočívá v použití cloudových úložišť, jako je například Dropbox, MEGA a mnohé další. Většina mobilních aplikací těchto služeb nabízí možnost automatické zálohy všech pořízených snímků a videí. Zpravidla si můžete zvolit, zda má probíhat přes Wi-Fi nebo mobilní data. Pokud si cloud synchronizujete s počítačem, budete mít pořízené materiály automaticky dostupné i na něm.

Jak zálohujete fotky z mobilního telefonu?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze, která zní prostě: jak zálohujete fotky z mobilního telefonu? Protože je možné, že kombinujete více metod, lze tentokrát v anketě zvolit více než jednu možnost.

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem můžete rozebrat výhody a nevýhody řešení, pro které jste hlasovali. Můžete se také „pochlubit“, jestli jste výhod zálohování již někdy využili – například při ztrátě, odcizení či poruše telefonu. Budeme rádi, když se podělíte o případné méně tradiční způsoby zálohování, které jsme ve článku nezmínili.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, kolik SIM karet podporuje váš telefon. Do ankety se zapojilo 146 respondentů, což je proti předchozím dvěma dílům poměrně citelný vzestup.

Kolik SIM karet podporuje váš telefon?Kolik SIM karet podporuje váš telefon?

Začněme tentokrát od konce: telefon s podporou tří SIM karet nemá ani jeden z hlasujících. Jen 14 % respondentů má telefon, do kterého lze vložit pouze jednu SIM. Dalších 41 % má telefon se dvěma sloty SIM, přičemž oba jsou obsazené. Největší počet hlasujících – celých 44 % – má sice dual SIM telefon, avšak jen s jednou nainstalovanou kartou.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)