Menu

Jak jste si naposledy objednali taxi? (Víkendová hlasovačka)

Jezdit taxíkem či obdobnou přepravní službou už zdaleka není záležitostí „jen pro horních deset tisíc“. Tradičním provozovatelům vyrostla konkurence, která se sice leckdy pohybuje na hranách zákonů, nicméně dokáže nabídnout příznivější ceny. Rozšířil se také počet možností, jak si objednat osobní přepravu. Jak jste si naposledy objednali taxi vy? Na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Tradiční taxíky

Velké firmy, poskytující taxislužbu, dnes často nabízejí možnost objednání vozu hned několika cestami. Kromě tradičního telefonátu na dispečink může zákazník využít objednávky přes webový formulář, textovou zprávu a někdy i vlastní mobilní aplikaci. V tomto směru patrně není potřeba probírat další podrobnosti – taxi jako služba funguje ve víceméně stejné podobě už desítky let.

U velkých firem můžete objednat taxi několika způsoby

U velkých firem můžete objednat taxi několika způsoby

Aplikace s oficiálními taxíky

Kromě toho lze služeb taxikářů využít prostřednictvím aplikací třetích stran, fungujících v roli zprostředkovatele. Zákazník si tedy na chytrém telefonu zvolí odkud a kam chce jet a zadá případné další požadavky, jako je například přeprava zvířete či většího zavazadla. Následně odešle svůj požadavek, který se zobrazí taxíkářům v nejbližším okolí. Ti mohou na nabídku reagovat návrhem předpokládané ceny. Zákazník si poté z nabídek vybere tu, která ho zaujme ať už cenou, nebo jiným faktorem.

Jak jste si naposledy objednali taxi?

Jak jste si naposledy objednali taxi?

Výhod takto zprostředkovaných cest proti objednávce přes dispečink nebo „mávnutí na taxi“ na ulici je hned několik. Tou první a nejzásadnější bývají o něco lepší ceny. Přeci jen konkurence je nemalá a „drožkáři“ se musí v boji o zákazníka snažit. I zde ale platí jistá pravidla, takže pokud někdo bude nabízet výrazně nižší cenu, může počítat s problémy ze strany svých kolegů.

Další výhodou je možnost jezdit bez peněz. Tedy samozřejmě nikoli zadarmo – tak daleko ještě konkurenční boj přeci jen nedospěl. Pokud do aplikace zadáte svou platební kartu, bude vám cena jízdy stržena z ní. To se hodí v situacích, kdy u sebe z nějakého důvodu nemáte hotovost.

Třetím nesporným pozitivem je možnost sledovat, jak se k vám objednaný řidič blíží. Můžete tedy z domova či firmy vyjít ve správný čas, navíc budete mít jistotu, že vozidlo, které se právě blíží, je to, které jste si objednali.

Kdo vám pošle skutečný taxík?

Z aplikací třetích stran vyžaduje po „svých“ řidičích taxíkářskou koncesi například Liftago nebo Hopin. Pokud si objednáte v těchto programech, přijede pro vás klasické vozidlo taxi, jehož řidič splňuje všechny legislativní požadavky a další náležitosti.

Patrně nejznámější a také nejvíce kontroverzní (přinejmenším z pohledu taxíkářů) je aplikace a služba Uber. Jezdit pro ni mohl prakticky každý, kdo splnil několik základních požadavků. Od března tohoto roku jsou ale podmínky přísnější a součástí přihlášky je i nutnost předložit průkaz řidiče taxislužby (žlutá karta) a osvědčení z místopisu.

Aplikace, pro které může jezdit každý

Jak jsme naznačili v předchozí kapitole, pomyslnou černou ovcí v tomto segmentu byl Uber. Taxíkáři mu vytýkali především fakt, že jeho řidiči nemuseli splňovat (a většinou ani nesplňovali) stejné podmínky, jako oni. Řidiči Uberu tak například neměli koncesi, zkoušku z místopisu, cejchovaný taxametr, ani označené auto. Zde se ale po protestech situace změnila a tato služba již přijme registraci pouze od taxíkářů s koncesí.

Role kontroverzní přepravní služby tak zůstala Taxify, působící v Českých Budějovicích, Olomouci, Ostravě, Plzni a Praze. Estonská firma zatím válčí s našimi úřady s nejistým výsledkem. Aktuálně tak pro vás může přijet „civilní“ auto s řidičem, který není taxíkářem v původním smyslu tohoto slova. Hlavní výhodou jsou výrazně nižší ceny, dané do jisté míry menšími vstupními náklady.

Taxify bere každého, kdo má auto

Taxify bere každého, kdo má auto

Jak jste si naposledy objednali taxi?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní: jak jste si naposledy objednali taxi?

--->Pro hlasování je potřeba se přihlásit!<---


V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, kterou aplikaci používáte a v čem spatřujete její výhody. Zkuste se také zamyslet nad tím, zda nejsou stávající legislativní požadavky na řidiče zbytečně přísné a jestli je skutečně nutné trvat na koncesi a místopisu.

Výsledky ankety k 5. září 2018 ve 12:00

Výsledky ankety k 5. září 2018 ve 12:00

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli používáte k zálohování Fotky Google. Výsledek je naprosto přesvědčivý a potvrzuje, že služba Googlu má mezi uživateli značný ohlas – celých 79 % ze 247 respondentů odpovědělo, že Fotky Google k zálohování používají.

Používáte k zálohování Fotky Google?

Používáte k zálohování Fotky Google?

Dalších 8 % využívá jiné cloudové řešení, 6 % hlasujících pak zálohuje jiným způsobem, nevyužívajícím cloud. 4 % čtenářů pak fotky nezálohují vůbec.

 

Komentáře

Karle

karle40 42

1.9.2018 8:41

Nastoupil jsem z ulice. Tuším to bylo v roce 1991 nebo tak nějak. A předtím v šestašedesátém. :-)

Lubik

Lobotom Lokoson -8

1.9.2018 9:09

Já ho objednal z telefonní budky, bylo to někdy na začátku 90tých let, od té doby jsem taxíkem nejel.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

1.9.2018 9:41

Taxify naposledy včera. Jinak používám cca 2x do měsíce, většinou na pracovní cestu do míst, kam MHD příliš nejezdí.

TomVal

TomVal 30

1.9.2018 10:55

U nás to jinak než telefonem nebo nástupem z ulice nejde – žádný web, žádné aplikace

SBuddha

SBuddha 0

1.9.2018 11:11

Taxíkem jsem nejel už ani nevím, bude to tak asi 15 let? Je mi 27 :D když je nějaká akce ve městě a já musím dojet domů později, tak mám velké štěstí, že ve městě kde bydlím jsou noční MHD spoje nebo to prostě dojdu pěšky.

Imaster

Petr Šťastný 21

1.9.2018 11:51

Někdy v roce 97-98 a nastoupil jsem z ulice. Od té doby jsem taxi nejel.

Mikihans

mikihans 53

1.9.2018 12:18

Taxíkem jsem jel poprvé a naposledy v nějakých 8 letech a to jsem ho rozhodně neobjednával :D

MajdyL

MajdyL 4

1.9.2018 14:34

Na Karvinsku bohužel nemáme moc na výběr. Nevím jak je to teď s taxify, ale když jsem jel naposledy taxíkem, taxify v Ostravě ještě nefungovalo. A Uber se tady nevede vůbec… takže když už si jednou za uherský rok beru taxi, tak volám dispečink.

Mahtiel

Mahtiel 59

1.9.2018 15:19

V Brně jsou super v noci tzv. rozjezdy, tj. noční linky MHD. Jinak osobně jsem nikdy taxi neobjednávala, s manželem jsem taxíkem jela pouze jednou a několikrát skrze Drink & Car. Vždy se objednávalo telefonicky. Ale je pravda, že třeba v pátek večer se dovolat na dispečink taxislužby je téměř nadlidský výkon. :)

Kulichoid

kulichoid 140

2.9.2018 11:16

Taxikáři mají u nás celkově špatnou pověst, takže jejich podpora je mizivá. Přesto bych spíš snížil nároky na taxikáře než zpřísňoval alternativy. Je to vývoj a virtuální možnosti se bohužel vyvíjí rychleji než stíhají reagovat zákonodárci.

Tom_magnusek

Tomáš Magnusek 0

2.9.2018 20:44

Už jsem se zase naučil jezdit MHD, už jsem jsi připadal jako snob

Ipkisek666

ipkisek666 9

2.9.2018 22:02

Volám konkrétnímu taxikáři. 😉

Sitler

sitler 2

3.9.2018 6:21

Používám Liftago, naposled před pár dny. Čekat hodinu na rozjezd…. To fakt ne :D

Milan4exa

Милан Швец 18

3.9.2018 9:15

Nastupuji z ulice a jezdim velice casto. MHD v Bulharsku si jezdi jak chce. A taxiky jsou neskutecne levne. Predem mu reknu kolik mu zaplatim a jedeme. Napric celou Sofia stoji asi 10,- leva / 130,-kc, tak proc ne.

MartinP

Martin Prokop 9

3.9.2018 10:44

-Taxi z ulice nikdy
-smluvního přepravce přes dispečink nebo přes aplikaci před rokem
-spolujízdu jako pasažér nikdy, ani přes FB , ani přes appku
-několikrát jsem lidi, ale spolujízdou jako řidič vezl ( přes aplikaci)

Lukas2

Lukas2 0

4.9.2018 12:40

Po těch zvěrstvech, co ti taxi mafiáni předvádí v Praze i jinde, bych standardním taxi už nikdy nejel – Uber is the way to go

RSS (komentáře k článku)