More Brain Exercise – procvičte si mozek

Vystrizek

Zdá se vám, že váš mozek poslední dobou poněkud zahálí a rádi byste jej trochu procvičili? Pak by mohl být More Brain Exercise hra právě pro vás. Ono možná slovo hra není úplně na místě, neboť MBE je spíš taková kolekce patnácti miniher, z nichž každá používá trochu odlišné principy k aktivaci vašeho mozku. Ale hezky popořadě. Hrou vás bude provázet doktor Kawashima, jehož jméno můžete vidět i v podtitulu hry. Že vám pojem doktor Kawashima nic neříká? Nevadí, byl jsem na tom stejně. Dle Wikipedie se jedná o japonského neurologa, který spolupracuje s vydavatelem Namco na hrách, které si kladou za cíl stimulovat mozkovou aktivitu. No a jednou z těch her je právě MBE.

Výstřižek

Ve hře máte tři důležité herní módy. Prvním z nich Brain Training, ve kterém na vás každý den bude čekat pravidelná dávka miniher ke zdolání. Když minihry splníte, “vyplivne” na vás hra na základě vaší úspěšnosti určité skóre a oznámkuje vás jako ve škole. Také se můžete na grafu podívat, jak se postupem času zlepšujete, plus je zde několik dalších statistik.

Screenshot_2012-12-27-21-30-44

Druhým módem je Brain Age a jak název napovídá, bude se zde jednat o stáří vašeho mozku. Denně si v tomto módu můžete zahrát pouze jednu minihru a opět na základě toho, jak se vám bude dařit, vám hra řekne, jak starý máte mozek. Pokud se věk, který vám hra sdělí, shoduje s vaším reálným věkem, pak je vše v pořádku (nebo ještě lépe, pokud je váš věk vyšší, než stáří vašeho mozku). Naopak, když bude váš mozek starší, než je váš reálný věk, měli byste se sebou něco dělat. Jaké bylo mé překvapení, když mi hra po prvním zahrání sdělila, že můj mozek má věk 76 let. Po několikatýdenním hraní už to sice není tak hrozné, ale do mého skutečného věku to má pořád poměrně daleko. A o tom to vlastně je. Sledujete svoje výsledky v čase a snažíte se po malých krůčcích dosahovat lepších a lepších hodnot.

Screenshot_2012-11-16-09-18-04

Třetí mód umožňuje vybrat si kteroukoliv z odemknutých miniher a zahrát si ji. Můžete si vybrat jednu ze dvou obtížností a po dohrání také zde dostanete bodové ohodnocení, které je navíc doprovázeno nějakým obrázkem, který je sice hezký, ale jeho vypovídací hodnota se rovná nule (tak např. co je podle vás lepší výsledek, obrázek velryby nebo solárního systému?)

Screenshot_2013-01-26-13-04-22

To bychom tedy měli k základním herním módům a teď už k samotným minihrám. Jak jsem již říkal, je jich celkem 15 a jsou hodně rozmanité. Jednou budete rozeznávat výrazy obličejů, počítat padající kuličky, rybařit či provádět jednoduché matematické operace, jindy budete rychlým „ťapáním“ na displej zabíjet obtížný hmyz, budete odhalovat zloděje podle popisu nebo hádat, pod kterou poklicí je schován určitý pokrm. Variabilita je tedy slušná a hry se jen tak neomrzí. Na každou minihru máte určitý časový limit, který vás nutí být neustále plně soustředěn. Ono bez pořádného soustředění to opravdu nepůjde a rozhodně nedoporučuji mít rozehranou hru a zároveň se například s někým bavit. Vaše výsledky pak půjdou “do kytek”.

Screenshot_2013-01-26-11-32-19

Minihry si postupně odemykáte. Na začátku je jich k dispozici jen pár, ale postupně všechny zpřístupníte. Před každou minihrou dostanete krátkou instruktáž, o co přesně půjde, a který mozkový lalok bude aktivován. Pak již budete vrženi do víru dění. Instruktáže se bohužel zobrazují pokaždé, a když už budete nějakou minihru hrát po desáté, začnou trochu zdržovat.

Screenshot_2013-01-26-11-27-56

Co může českému hráči činit problém (sám jsem se s tím setkal), je angličtina. V naprosté většině miniher se s žádným psaným slovem nesetkáte, ale jsou zde asi dvě nebo tři výjimky, které po vás budou chtít rozeznávání anglických slovíček. Ne, že by angličtina byla nějak složitá, ale při nervy drásajícím časovém limitu budete rádi, že si stihnete otázku přečíst a přeložit a na nějaké řešení vám už moc času nezbude.

Screenshot_2013-01-26-11-33-23

Hra obsahuje online žebříčky, kde můžete vámi dosažené výsledky porovnávat s ostatními. Pro sdílení se musíte zaregistrovat, což jsem úspěšně provedl, ale při nahrávání mých dat vždy vyskočila nějaká chyba. Věc, která mi tu trochu chybí, je možnost zapnout si notifikace, které by mě vždy upozornily, že mám absolvovat svou pravidelnou dávku miniher. Takto jsem to řešil upomínkou v kalendáři, ale automatická notifikace by byla pohodlnější.

Screenshot_2012-11-15-15-20-37

Ve hře můžete získávat achievementy za dosažené výsledky a pro někoho to může být dostatečná motivace, aby se ke hře vracel. Po několika odehraných dnech se vám odemkne bonusová hra, kterou není nic jiného, než obyčejné sudoku. Máte zde sice na výběr ze třech obtížností, ale rozhodně nejde o nic, co byste nemohli sehnat jinde a ještě k tomu zadarmo.

Screenshot_2013-01-26-11-35-08

Jak hru zhodnotit? Možná bych na More Brain Exercise vůbec nepohlížel jako na hru, ale spíše jako na nástroj pro zlepšení mozkové aktivity. Pokud byste si totiž chtěli pouze zahrát, těch pár miniher vás po čase omrzí a znova už hru nespustíte. Pokud však budete přistupovat zodpovědně ke každodennímu procvičování, budete průběžně sledovat výsledky a snažit se zlepšit, pak věřím, že vám More Brain Exercise může něco přinést. V reálu asi těžko změříte, zda má na vás hra nějaký pozitivní vliv a osobně nepozoruji ani po dvouměsíčním nepravidelném hraní (to možná bude ta chyba) nějakou změnu. Přesto těch pár minut denně hře věnuji a investovanou částku nepovažuji za vyhozené peníze. Doporučuji alespoň vyzkoušet demo, které toho sice moc nenabízí, ale dá vám alespoň základní představu, do čeho jdete a možná vás přiměje ke koupi plné verze, která stojí necelých 40 korun.

ed60e152b6259070480f8deb2f2d5c67?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(
Jan Slovák
O Autorovi - Jan Slovák

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)