Menu

FTL Launcher: Rychlejší než světlo

Jedním z nesporných kladů operačního systému Android jsou široké možnosti přizpůsobení. Upravit lze snad vše, na co se podíváte, přičemž nejrozšířenějšími způsoby modifikace jsou alternativní ROMky, skiny, nebo změna launcheru. Jiná ROMka sice na jednu stranu může přinést prakticky zcela odlišný uživatelský zážitek a radikálně jiný způsob ovládání, na stranu druhou ale nutno dodat, že ne každý chce rootovat telefon a potýkat se s pokročilými nástroji, jako je například ClockworkMod Recovery. Změnit launcher je proti tomu triviální operace, navíc je poměrně snadné vrátit vše do původního stavu. Pokud byste si chtěli zkusit změnit uživatelské prostředí svého Androidu, pak máte na výběr z mnoha možností. Jednou z těch “služebně nejmladších” je FTL Launcher, jehož první verze se objevila v Android Marketu 9. února.

Písmena FTL znamenají “Faster Than Light,” neboli “rychlejší než světlo,” což má symbolizovat orientaci na rychlost a výkon. Hned na začátek si řekněme, že tento launcher postrádá mnoho možností, na které jsme zvyklí z jiných produktů tohoto segmentu, takže cílovou skupinou budou uživatelé, preferující jednoduchost a dobrou odezvu před líbivými, ale hardwarově náročnějšími efekty.

FTL Launcher postrádá mnoho možností, na které jsme zvyklí z jiných produktů

FTL Launcher postrádá mnoho možností, na které jsme zvyklí z jiných produktů

FTL Launcher je založen na zdrojovém kódu Launcher2 z Androidu 2.3 Gingerbread a jako takový je malý, lehký, se širokými možnostmi konfigurace. Kromě jiného nabízí následující:

 • Plně akcelerovaný 3D seznam aplikací (volitelně lze nastavit také 2D variantu),
 • Dolní lišta se čtyřmi konfigurovatelnými pozicemi pro rychlé spuštění nejčastěji používaných programů.
 • Konfigurovatelná podpora automatického otáčení v závislosti na poloze telefonu.
 • Rolování domovských obrazovek v nekonečné smyčce.
 • Nastavitelné ne/posouvání tapety.
 • Podpora widgetů s rolováním.
 • Jedna až devět domovských obrazovek (ve verzi zdarma lze volit pouze mezi 3, 4 a 5 obrazovkami), přičemž v plné verzi je možné měnit pořadí obrazovek a zvolit, která bude výchozí.
 • Otevření seznamu aplikací tahem prstu vzhůru a stažení notifikační lišty opačným pohybem (druhá možnost je opět pouze v plné verzi).
 • Nastavitelná rychlost přechodu mezi plochami.
 • Konfigurovatelný efekt přechodu mezi obrazovkami.
 • Možnost odinstalovat aplikace přímo z domovské obrazovky – pokud dlouze podržíte ikonu, můžete ji přetáhnout do koše, čímž pouze odstraníte zástupce. Při delším podržení nad košem se zobrazí nabídka pro odinstalování aplikace.

Po krátkém praktickém otestování můžeme konstatovat, že FTL Launcher je opravdu velmi rychlý. Ostatně hodnocení v Android Marketu nasvědčuje tomu, že si tento launcher našel své uživatele – verze Lite zaznamenala během dvou týdnů více než deset tisíc stažení a má průměrné hodnocení 4,2. Placená verze pak dosáhla na velmi pěkných 4,7 bodů z 5 možných. Nesporným pozitivem jsou časté aktualizace – jen za poslední týden uvolnil autor tři nové verze.

Seznam aplikací připomíná vodopád

Seznam aplikací připomíná vodopád

Mezi novopečenými uživateli se najdou i tací, jež na FTL Launcher přešli ze svižného ADW.Launcheru či Launcheru Pro a v obou případech zaznamenali lepší odezvu. S kritikou se setkává absence vlastních widgetů (widgety třetích stran ale fungují bez problémů), nemožnost vytvářet složky v seznamu aplikací a na ploše, nejčastěji je pak vytýkána podpora pouze určitých rozlišení displeje (viz dále). Na některých telefonech uživatelé zaznamenávají potíže s vykreslením seznamu aplikací. Autor reaguje na vznesené požadavky a snaží se jim vyhovět. V plánu je také celá řada dalších vylepšení – například zobrazování ikon v matici 5 x 5 namísto obvyklých 4 x 4, což ocení především majitelé telefonů s velkým displejem.

Veškeré možnosti nastavení FTL Launcheru

Veškeré možnosti nastavení FTL Launcheru

Představu o rychlosti FTL Launcheru, jeho možnostech konfigurace a některých funkcích si můžete udělat z následujícího videa.

Launcher je k dispozici pro Android 2.3 až 3.0 (podpora pro Android 2.2 Froyo byla přidána teprve nedávno a je pouze “experimentální”). V současné době funguje pouze zařízeních s rozlišením 480 x 800 (WVGA), 540 x 960 a jedna z posledních aktualizací přinesla podporu také pro telefony s displejem 320 x 480 bodů. Pokud máte zařízení s jiným rozlišením, aplikaci v Marketu buď vůbec neuvidíte, nebo se bude jevit jako nekompatibilní.

Můžete si stáhnout buď verzi zdarma, která má všechna nastavení nakonfigurovaná pro nejvyšší rychlost, a není možné provádět změny. Pro ty, kteří chtějí mít maximální zážitek, je tu placená verze, jež stojí 2,84 amerických dolarů (cca 50 Kč).

Inspirováno článkem New App: FTL Launcher; focused on speed and performance.

Další informace získáte v příslušném vláknu diskuzního fóra XDA, kde autor reaguje na připomínky a dotazy uživatelů.

FTL Launcher Lite
Lowveld
Verze1.3.0 (22. 2. 2012)
Velikost562 kB
2.2+


Zdarma


49,58 Kč

 

Komentáře

NecNar

NecNar

7.3.2012 6:17

Zdravím. když to nahraju tak stracim zaruku? a dalo by se to vrátit z5?

Belo

Belo

7.3.2012 6:23

Nepřijdete o záruku. A dá se to vrátit zpátky v nastvení.

Libb76

Libb76

7.3.2012 7:21

NecNar – nepřijdete, je to normální aplikace, akorát to nahradí originální prostředí. Pokud to odinstalujete, vrátíte se zpět k originálu a neměl byste ani ztratit nastavení ploch atd.

Marsec

Marsec

7.3.2012 8:07

Az to autor fakt dobře vyladi se vším všudy, tak z toho bude golauncher :-), který podle me zatím nemá konkurenci.

BluPix

BluPix

7.3.2012 8:11

Jsem jediný koho tolik vytáčí ten 3D efekt v přehledu aplikací? Nevíte jestli to jde v pro verzi vypnout? Já zatím spokojeně používám QQLauncher.

Mirec

Mirec

7.3.2012 8:13

Zeam launcher je tiez dobry a ma este menej :-)

BluPix

BluPix

7.3.2012 8:51

Zeam má nevýhodu, že si nikam neukládá vykreslenou plochu, takže se mi pokaždé znovu vykreslují widgety. Na pomalejším stroji je to docela znát.

ivica

ivica

7.3.2012 11:30

Pravda :blbina…

marek.ns

marek.ns

7.3.2012 11:52

BluPix – ja mam Zeam na pomalsej X8, nic mi znovu nevykresluje (mam na kazdej z 3 homescreen 1-2 widgety). Pre mna najrychlejsi a najstabilnejsi launcher. FTL som ale neskusal, nemam dovod:)

Kazan

Kazan

7.3.2012 12:27

za me jedine ADW launcherEX ne ten ADW jak je na marketu s modrou ikonou ale ex co se da sehbat treba na applanetu :) rychlej umi 7 ikon v liste hromada nastaveni :)

NecNar

NecNar

7.3.2012 16:14

děkuji za odpovědi :-)

Jiras

Jiras

7.3.2012 17:14

BluPix – to je tím, že služba Zaem launcheru zůstává pro taskkillery viditelná a ty jí ukončí. Stačí si tohle zakázat a je klid.

PALO

PALO

7.3.2012 17:35

ZEAM!!

pepan

pepan

7.3.2012 19:22

nevíte někdo náhodou co je to ve videu ten šedy widget s vybíjením baterie??

Iwosh

Iwosh

7.3.2012 22:11

jiras, jak to mam udelat pliz?

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

8.3.2012 12:02

To: pepan
Víme :)
Je to My Battery Drain Analyser, v českém Marketu jako Vybíjení baterie.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.WazaBe.android.BatteryDrain

anawarr.cz

anawarr.cz

9.3.2012 5:50

no, já na galaxy note používám go-launcher-ex a nevím, jestli je něco lepšího…

Ales

Ales

10.3.2012 23:08

applanet je nejakej malware nebo se pletu?

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

11.3.2012 11:09

To: Ales
applanet? Kde jste ho tam viděl?

RSS (komentáře k článku)