FTL Launcher: Rychlejší než světlo

ftl_launcher_ico

Jedním z nesporných kladů operačního systému Android jsou široké možnosti přizpůsobení. Upravit lze snad vše, na co se podíváte, přičemž nejrozšířenějšími způsoby modifikace jsou alternativní ROMky, skiny, nebo změna launcheru. Jiná ROMka sice na jednu stranu může přinést prakticky zcela odlišný uživatelský zážitek a radikálně jiný způsob ovládání, na stranu druhou ale nutno dodat, že ne každý chce rootovat telefon a potýkat se s pokročilými nástroji, jako je například ClockworkMod Recovery. Změnit launcher je proti tomu triviální operace, navíc je poměrně snadné vrátit vše do původního stavu. Pokud byste si chtěli zkusit změnit uživatelské prostředí svého Androidu, pak máte na výběr z mnoha možností. Jednou z těch “služebně nejmladších” je FTL Launcher, jehož první verze se objevila v Android Marketu 9. února.

Písmena FTL znamenají “Faster Than Light,” neboli “rychlejší než světlo,” což má symbolizovat orientaci na rychlost a výkon. Hned na začátek si řekněme, že tento launcher postrádá mnoho možností, na které jsme zvyklí z jiných produktů tohoto segmentu, takže cílovou skupinou budou uživatelé, preferující jednoduchost a dobrou odezvu před líbivými, ale hardwarově náročnějšími efekty.

FTL Launcher postrádá mnoho možností, na které jsme zvyklí z jiných produktů

FTL Launcher postrádá mnoho možností, na které jsme zvyklí z jiných produktů

FTL Launcher je založen na zdrojovém kódu Launcher2 z Androidu 2.3 Gingerbread a jako takový je malý, lehký, se širokými možnostmi konfigurace. Kromě jiného nabízí následující:

 • Plně akcelerovaný 3D seznam aplikací (volitelně lze nastavit také 2D variantu),
 • Dolní lišta se čtyřmi konfigurovatelnými pozicemi pro rychlé spuštění nejčastěji používaných programů.
 • Konfigurovatelná podpora automatického otáčení v závislosti na poloze telefonu.
 • Rolování domovských obrazovek v nekonečné smyčce.
 • Nastavitelné ne/posouvání tapety.
 • Podpora widgetů s rolováním.
 • Jedna až devět domovských obrazovek (ve verzi zdarma lze volit pouze mezi 3, 4 a 5 obrazovkami), přičemž v plné verzi je možné měnit pořadí obrazovek a zvolit, která bude výchozí.
 • Otevření seznamu aplikací tahem prstu vzhůru a stažení notifikační lišty opačným pohybem (druhá možnost je opět pouze v plné verzi).
 • Nastavitelná rychlost přechodu mezi plochami.
 • Konfigurovatelný efekt přechodu mezi obrazovkami.
 • Možnost odinstalovat aplikace přímo z domovské obrazovky – pokud dlouze podržíte ikonu, můžete ji přetáhnout do koše, čímž pouze odstraníte zástupce. Při delším podržení nad košem se zobrazí nabídka pro odinstalování aplikace.

Po krátkém praktickém otestování můžeme konstatovat, že FTL Launcher je opravdu velmi rychlý. Ostatně hodnocení v Android Marketu nasvědčuje tomu, že si tento launcher našel své uživatele – verze Lite zaznamenala během dvou týdnů více než deset tisíc stažení a má průměrné hodnocení 4,2. Placená verze pak dosáhla na velmi pěkných 4,7 bodů z 5 možných. Nesporným pozitivem jsou časté aktualizace – jen za poslední týden uvolnil autor tři nové verze.

Seznam aplikací připomíná vodopád

Seznam aplikací připomíná vodopád

Mezi novopečenými uživateli se najdou i tací, jež na FTL Launcher přešli ze svižného ADW.Launcheru či Launcheru Pro a v obou případech zaznamenali lepší odezvu. S kritikou se setkává absence vlastních widgetů (widgety třetích stran ale fungují bez problémů), nemožnost vytvářet složky v seznamu aplikací a na ploše, nejčastěji je pak vytýkána podpora pouze určitých rozlišení displeje (viz dále). Na některých telefonech uživatelé zaznamenávají potíže s vykreslením seznamu aplikací. Autor reaguje na vznesené požadavky a snaží se jim vyhovět. V plánu je také celá řada dalších vylepšení – například zobrazování ikon v matici 5 x 5 namísto obvyklých 4 x 4, což ocení především majitelé telefonů s velkým displejem.

Veškeré možnosti nastavení FTL Launcheru

Veškeré možnosti nastavení FTL Launcheru

Představu o rychlosti FTL Launcheru, jeho možnostech konfigurace a některých funkcích si můžete udělat z následujícího videa.

FTL Launcher

FTL Launcher

Launcher je k dispozici pro Android 2.3 až 3.0 (podpora pro Android 2.2 Froyo byla přidána teprve nedávno a je pouze “experimentální”). V současné době funguje pouze zařízeních s rozlišením 480 x 800 (WVGA), 540 x 960 a jedna z posledních aktualizací přinesla podporu také pro telefony s displejem 320 x 480 bodů. Pokud máte zařízení s jiným rozlišením, aplikaci v Marketu buď vůbec neuvidíte, nebo se bude jevit jako nekompatibilní.

Můžete si stáhnout buď verzi zdarma, která má všechna nastavení nakonfigurovaná pro nejvyšší rychlost, a není možné provádět změny. Pro ty, kteří chtějí mít maximální zážitek, je tu placená verze, jež stojí 2,84 amerických dolarů (cca 50 Kč).

Inspirováno článkem New App: FTL Launcher; focused on speed and performance.

Další informace získáte v příslušném vláknu diskuzního fóra XDA, kde autor reaguje na připomínky a dotazy uživatelů.

FTL Launcher Lite
Lowveld
Verze1.3.0 (22. 2. 2012)
Velikost562 kB
2.2+


Zdarma


49,58 Kč

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)