Aplikace AppDialer Pro: zapomeňte na pomalé launchery, používejte T9!

Aplikace AppDialer Pro: zapomeňte na pomalé launchery, používejte T9!

Pro spouštění programů slouží na Androidu aplikace, označovaná jako launcher. Obvykle nabízí nějaký seznam ikon s horizontálním či vertikálním posouváním nebo listováním. Jenže pokud máte nainstalováno několik desítek aplikací, může být nalezení té správné ikony poměrně zdlouhavé. V takovém případě by vám mohl více vyhovovat způsob, který nabízí aplikace AppDialer Pro.

Obsah článku

Co AppDialer Pro slibuje?

Vývojáři v popisku v Obchodě Play označují AppDialer Pro jako launcher, byť launcherem v tom smyslu, v jakém ho obvykle používáme a známe, vlastně není. V tomto případě by bylo přesnější použít sice kostrbatý, ale výstižnější překlad „spouštěč“.

Hlavní myšlenkou tohoto programu je snížení počtu klepnutí na obrazovku, která jsou nutná pro spuštění kýžené aplikace. Využívá k tomu princip T9, který možná někteří z vás pamatují z tlačítkových telefonů. Ač to může působit poněkud retro dojmem, skutečnost je taková, že vyhledání a spuštění programu je výrazně rychlejší.

Co je T9? Zatímco na prvních mobilech bylo nutné při psaní textu opakovaně tisknout tlačítka (například AHOJ jste napsali tak, že jste stiskli jednou klávesu 2, dvakrát tlačítko 4, třikrát 6 a jednou 5), technologie T9 tento způsob zásadně vylepšila. Každé tlačítko stačilo stisknout jen jednou a telefon následně nabídl možná odpovídající slova ze slovníku.

Jak AppDialer Pro funguje?

Ikonu aplikace AppDialer Pro doporučujeme hned po instalaci umístit tak, abyste ji měli neustále na dosah – tedy na domovskou obrazovku, nebo ještě lépe do spodní navigační lišty. Po prvním spuštění dostanete na výběr, zda chcete k zadávání používat klasickou QWERTY, nebo číselnou klávesnici. Doporučujeme druhou variantu, nicméně vyzkoušet můžete i tu první.

Program má podobu plovoucí klávesnice, vynořující se ze spodní části obrazovky. Aplikace vyhledáte jednoduše tak, že postupně tisknete odpovídající tlačítka. Například chcete-li spustit Facebook, stisknete 3, 2, 2, 3, 2, 6, 6, 5.

Vypadá to zdlouhavě, nicméně díky tomu, že program postupně filtruje aplikace, odpovídající vašemu zadání, stačí většinou k nalezení té správné ikony první dvě až čtyři písmena. Pak stačí klepnout na ikonu a máte hotovo.

Další možnosti a nastavení

Dlouhým podržením prstu na ikoně vyvoláte kontextovou nabídku, obsahující čtyři položky. Můžete přes ně zvolený program odinstalovat, zobrazit si informace o aplikaci, přidat ikonu na domovskou obrazovku a otevřít jeho stránku v Obchodě Play.

Pokud dlouze podržíte klávesu v levém horním rohu, sloužící primárně k mazání posledních zadaných znaků, dostanete se do nastavení programu. Zde můžete dodatečně změnit typ klávesnice, přepnout na tmavé barevné téma a povolit vyhledávání v kontaktech.

Kromě ikony v navigační liště si můžete AppDialer Pro také přidat jako widget na domovskou obrazovku. Funguje stejně, jako aplikace – na základě stisknutých tlačítek tedy postupně filtruje ikony programů, které byste mohli chtít spustit.

Resumé

Pokud jste někdy pracovali s tlačítkovým telefonem, a ještě si pamatujete rozložení písmen na jednotlivých klávesách, pak pro vás AppDialer Pro může být výrazně intuitivnější než listování nekonečným seznamem programů. Věříme, že po několika dnech trénování nedáte na tento způsob už nikdy dopustit.

Tento program je k dispozici zdarma (v minulosti byla tato verze placená) a od března 2013 si ho nainstalovalo více než 10 tisíc uživatelů. Jejich jednoznačnou spokojenost dokladuje průměrná známka 4,8. Balíček velký jen 2,1 MB můžete instalovat na telefony s Androidem 5.0 a vyšším.

Legacy AppDialer
Legacy AppDialer

A jak spouštíte programy vy?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)