Menu

7 tipů a triků pro Nova Launcher: znáte je všechny?

Nova-Launcher-Moto-X-2014-DSC07206
7 tipů a triků pro Nova Launcher: znáte je všechny?
Ohodnoťte článek

Přestože tovární launchery nabízí nějaké přizpůsobení, nejedná se vždy o kdovíjaké změny. Proto existují alternativní launchery, které možnosti přizpůsobení dramaticky rozšiřují a díky nim je práce s telefonem o něco příjemnější. Nova Launcher patří mezi ty nejlepší. Svou svižností a možnostmi přizpůsobení. Pojďme se podívat na pár tipů z nastavení launcheru.

Nastavení hustoty domovských obrazovek

Většina továrních launcherů jde spíše cestou designu, tzn. zobrazují na domácí obrazovce méně informací, neboť mezi ikonami, widgety a po stranách je mnoho místa, aby se dosáhlo svěžího a moderního designu. Ne každému to musí být po chuti a radši by, kdyby byly všechny objekty na obrazovce více u sebe, aby se jich tam v závěru vešlo více. Nova Launcher dovoluje nastavit počet sloupců a řádků na domácí obrazovce, což znamená, že je velice jednoduché najít balanc mezi přehledností a zobrazením dostatku informací.

 • Jak nastavit: Nova nastavení – Plocha – Mřížka plochy.

Odebrání popisku ikon

Jelikož naše mozky zpracovávají informace jako obrázky, je pro nás mnohem jednodušší a rychlejší najít aplikaci právě podle její ikony než podle textu. Odstraněním popisku aplikací nepřijdete o schopnost aplikace najít a ještě navíc budete mít na domácí obrazovce více místa (nebo alespoň bude vypadat vzdušněji).

 • Jak nastavit: Nova nastavení – Plocha – Rozložení ikon – Popisek.

Nalezení aplikace během okamžiku

Čím více aplikací máte v telefonu, tím pracnější někdy bývá najít v menu aplikací tu správnou. A i když jsou v Google Play aplikace zaměřené na rychlé vyhledávání již nainstalovaných aplikací, není třeba je instalovat, když stejnou funkci má v sobě i samotný Nova Launcher. Stačí otevřít menu aplikací, táhnout prstem seshora dolů a začít psát název aplikace (byť i částečný).

 • Jak na to: Menu aplikací – tažení seshora dolů.

Nainstalování aplikace během okamžiku

Pokud by se stalo, že jste v předchozím bodě nenašli hledanou aplikaci, můžete prostým tapnutím na ikonu Google Play přejít na seznam výsledků vyhledávání pro vámi zadané klíčové slovo, protože Nova Launcher za vás přenese název hledané aplikace přímo do Google Play.

 • Jak na to: Menu aplikací – tažení seshora dolů – napsat hledanou aplikaci – tapnutí na ikonu Google Play.

Nejdůležitější aplikace neustále pod palcem

Dok je jeden řádek ikon (úplně vespod) sloužících k rychlému spouštění aplikací. Jeho výhodou oproti jakémukoliv jinému řádku ikon je to, že zůstává přístupný, ať už jste na kterékoliv domácí obrazovce. A stejně jako se dá navýšit počet domácích obrazovek, dá se navýšit i počet doků, mezi kterými se následně přepíná úplně stejně jako mezi obrazovkami – táhnutím do jedné ze stran.

 • Jak na to: Nova nastavení – Dok – Stránky doku.

Rychlý přístup ke specifickým akcím launcheru a aktivitám aplikací

Nemalou výhodou Androida je možnost umístit si na domácí obrazovku nejen ikony k aplikacím, ale i widgety a různé specifické akce a aktivity. Akcí je v podání Nova Launcheru například:

Aktivity se vážou na možnosti, které konkrétní aplikace nabízí. Například pokud hodně často píšete nové emaily a nebaví vás chodit do aplikace Gmail a následně tapnout na ikonu pro vytvoření nové zprávy, můžete si zkrátit cestu tím, že vytvoříte pomocí aktivit ikonu na domácí obrazovce a jakmile na ní tapnete, okamžitě se otevře nová zpráva Gmailu. Nebo například ikonu k okamžitému hledání interpreta v rámci služby Google Play Music. Či cokoliv jiného, co vám aktuálně nainstalované aplikace dovolí vybrat.

Nekonečné rolování domácích obrazovek (menu aplikací nebo i doku)

Nekonečné rolování domácích obrazovek je velice pohodlný způsob, jak se dostat pouhým jedním tahem z poslední obrazovky na první (či obráceně), aniž byste museli zdlouhavě rolovat několik obrazovek zpět/vpřed.

 • Jak na to: Nova nastavení – Plocha / Dok / Menu – Plynulý posuv

Jít či nejít do plné verze Nova Launcher Prime?

Určitě to není potřeba, protože základní verze poslouží více než dobře. Placená verze nabízí navíc následující prvky:

 • ovládání pomocí gest
 • zobrazení ikony s počtem nepřečtených událostí u konkrétních aplikací
 • skrytí vybraných aplikací z menu
 • nastavení vlastních akcí při tažení prstu po ikoně/složce
 • vytvoření vlastních záložek v menu aplikací
 • více vizuálních efektů při rolování

Pokud byste chtěli jednu z výše uvedených funkcí, připravte si (aktuálně) 149 Kč. Ano, patří mezi ty dražší aplikace, nicméně nezapomeňte, že launcher používáte prakticky pořád při práci s telefonem, tzn. jestli se vyplatí do nějaké aplikace investovat peníze, pak je to nepochybně launcher. Případně vyčkejte, až opět cena Nova Launcher Prime dramaticky spadne.

Nova Launcher
Nova Launcher
Vývojář: TeslaCoil Software
Cena: Zdarma

Komentáře

Jarpet

Jarpet

z aplikace
14.1.2016 18:52

Není nad složky s popiskem, je to bleskový pohyb v telefonu. To je letitá zkušenost… ☺

Jarda

Jarda

z aplikace
14.1.2016 18:54

Plná verze stojí za to už kvůli těm gestům. Před vánoci byla za 10 a určitě zase zlevní. Já tam pořád nacházim nový vychytávky.

ja_som

ja_som

14.1.2016 19:02

„znáte je všechny?“ – priznám sa, áno :)
Nova Launcher používam už niekoľko rokov, je to najlepší launcher v Obchode Play, nech si vraví kto chce, čo chce, je to tak…
Veľakrát som skúšal rôzne, nové, ale Nova má všetko čo potrebujem/chcem, žiadne odkazy na debilné, nepotrebné aplikácie (Solo Launcher) a pod. :)
Prime sa oplatí aj keď nie je v akcii, už len ako podpora vývojárom ;)

Game

Game

z aplikace
14.1.2016 19:18

Znám je všechny, proto ho používám, mam od dob kdy stal ještě myslím kolem 70kc

Vlada Sirotek

Vlada Sirotek

14.1.2016 19:44

Používám a spokojenost. Kde byla před vanocema za 10 já ji v akci před vanocema kupoval za 20 Kč :-)

cwocek

cwocek

z aplikace
14.1.2016 19:49

Já ji kupoval taky v akci a jsem více než spokojen :-)

fidik

fidik

14.1.2016 20:23

Znam je vsechny, teda.. toho tlacitka pro vyhledani aplikace v google play jsem si fakt nikdy nevsiml! A to to vyhledavaci pole vyuzivam skoro furt :P

Pavel K.

Pavel K.

14.1.2016 20:26

Základní verze je dostačující, ale ty gesta jsou fakt super. Takže až bude v akci, doporučuji koupit

hlemejzd

hlemejzd

14.1.2016 21:20

všechny tyhle vychytávky znám… Nova launcher mám koupenej už asi tři roky …hned , jak jsem si koupil Note 2, tak jsem asi po dvou týdnech přešel na Nova Launcher a asi po týdnu koupil plnou verzi ( za cca 90 kč, nebo tak nějak ) a už nikdy jsem to nedal zpět . …a už asi nikdy nedám :-D… k tomu jsem ještě koupil HD widgety a naprostá spokojenost …vzdycky prijde aktualizace treba vzhledu ikon na android 5, ted nedávno zas na android 6 a ruzné další blbinky. Za mně super .

Faja

Faja

z aplikace
14.1.2016 21:37

mám ho X let a spokojenost! Momentálně mi vadí jen to, že mi ukazuje počet zameškaných hovorů u ikony kontaktů, nikoli u ikony vytáčení a nevím jak to opravit. plugin tesla…. mám, ale prostě nevím….

solec6677

solec6677

z aplikace
14.1.2016 21:56

Nova Launcher je to najlepsie pouzivam uz niekolko rokov na kazdom telefone…

Lukáš Kymla

Lukáš Kymla

z aplikace
14.1.2016 21:58

Faja A co mit vytazeny jen dialer? Z nej se da vlezt vsude takze „Lide“ neboli kontakty jsem treba asi 3 roky nepouzil.

Zbyněk Filinger

Zbyněk Filinger

14.1.2016 22:38

Ja_som: Těší mě, že je mezi námi více lidí, kteří si uvědomují, že je dobré podporovat kvalitní vývojáře.

Johanna Kovaczicz

Johanna Kovaczicz

14.1.2016 22:51

Díky za článek, mám ráda skrývání popisů ikon a přenesení do Google Play ke stažení aplikace je pro mě novinkou. :)

Vlastimil91

Vlastimil91

15.1.2016 0:07

Já osobně nedám dopustit na Next Launcher :)

blazaza

blazaza

z aplikace
15.1.2016 5:59

tvl to psal nakej češtinář nebo google prekladac?

Lukáš Biel

Lukáš Biel

15.1.2016 8:10

Lukáš Kymla: to sice ano, ale není to plnohodnotné. Například skupiny prostě aplikace Volání nijak nezobrazí, na to je opravdu potřeba využít aplikaci Lidé. Naštěstí to potřebuju jednou za uherskej rok, takže mi stačí na ploše jen Volání a lidé mám úplně skrytou

Abych nebyl jen OT, tak musím říct, že taky NOVA Launcher používám už mnoho let v prime verzi a nedám na něj dopustit. Během těch let jsem vyzkoušel celou řadu jiných launcherů, ale vždy jsem se po pár dnech vrátil k NOVA.
Vůbec nechápu, proč jsou lidi tak nadšení z Google Launcheru, když jediná věc, kterou umí navíc oproti nově, tak je Google Now napevno na levé obrazovce (což může být pro někoho i nevýhoda). NOVA umí mnohonásobně víc při úplně stejným UX

Michal Šikula

Michal Šikula

15.1.2016 8:11

Nevie mi niekto poradit ? ked mam samsung galaxy note 4 neviem ako tam hodim na plochu widgety z touchvizu napriklad sugest note alebo hodiny .funguju mi len widgety z aplikacii z g play ale neviem ako tam hodim nativne apky z touchwizu vie niekto poradit ?

ja_som

ja_som

15.1.2016 9:29

Michal Šikula niektoré miniaplikácie sú určené priamo len pre konkrétny launcher, v tvojom prípade pre touchwiz, podobne to má myslím aj Xperia, a teda nie je možné ich použiť v Nove.

uni

uni

15.1.2016 9:46

Za mě 100% ačkoli ne vše užívám (např. Dock). Skrytí popisků je jasná věc, stejně se orientuji podle ikony, no spíše podle polohy kde „má“ být:)

rooting

rooting

15.1.2016 11:33

základní verze je naprosto dostačující,pokud tedy nejste potřebný dalších ,,vychytávek,,jinak jste trochu pozadu,myslím editoři článku,protože je tohle dost stará záležitost a já sám ji mám několik let,ale nevadí,kdo nemá a zkusí,bude určitě rád,protože je to fakt dobrý do telefonu.takže díky za tip,který stojí za to….sidiss—

technek

technek

15.1.2016 12:19

Je to dobrý Launcher a koupil jsem ho, ale na LG G2 jsem nenašel widget pro vestavenou emailovou aplikaci a taky nezobrazuje v ikonách kolečko s počtem „novinek“ třeba na facebooku. Neví někdo jak na to?

ja_som

ja_som

15.1.2016 12:28

Technek pozri si môj predchádzajúci koment k tej miniaplikácii… A k tým počtom noviniek, potrebuješ Prime verziu a aplikáciu Tesla Unread:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.notifier
A potom v nastaveniach launchera nastavíš vzhľad „Počet neprečítaných“ a cez Tesla Unread nastavíš pre ktoré aplikácie sa to má zobrazovať…

RadekB

RadekB

15.1.2016 12:53

Nova launcher je super, jen mi tam trošku vadí složitější vytváření složek v seznamu všech aplikací. Musí se přes nastavení a tam to trošku hledat. Jinak mám verzi Prime a velká spokojenost.

Danbar Danbar

Danbar Danbar

15.1.2016 13:37

Nova Prime verzi mám zakoupenou, byl to jeden z mých prvních launcherů. Občas se podívám, jaké změny se v nova l. udály. Ale několik let jako hlavní launcher používám Lightning Launcher. Někdo může říct, že je těžší se v něm orientovat, myslím ale že když si na něj člověk zvykne, tak v něm nastaví daleko více možností, než v kterémkoliv jiném launcheru. A když člověk už pak ví jak to funguje, je otázkou chviličky si udělat opravdu cokoliv. A tím myslím opravdu cokoliv. Protože je v LL podpora skriptování, před nějakou dobou v LL dokonce jeden uživatel udělal hru Had (většina lidí zná například z Nokie), který požírá ikonky z plochy. Kdo nezná a chtěl by více info, tak třeba tady: http://androidforum.cz/netipicky-launcher-lihtning-launcher-t40655.html

Flegy14

Flegy14

16.1.2016 17:18

Svého času jsem taky vyzkoušel (a i zakoupil) kupu různých launcherů (včetně Novy), nicméně musím souhlasit s tím, že Lightning Launcher se mi jeví jako totální vítěz. Jeho určitá nevýhoda pro nováčky je v tom, že má úplně jinou filosofii, než většina launcherů. Ovšem pro hračičky, kteří si vše rádi vymazlují je to pravé terno. Prostředí v Androidu s ním jde mnohem více přiblížit prostředí známém z počítačů. Můžete s ním mít víceřádkové (nebo žádné) popisky u ikon, rovnat ikony jak chcete, umožňuje tvorbu nejen složek, ale i podsložek. Není problém dát do složky třeba widget. A navíc je opravdu rychlý a nenáročný. Opravdu nechápu, jak autor mohl vše nacpat do instalačky o velikosti zhruba 900 kB. O tom všem se může ostatním launcherům jenom zdát.

Zbyněk Filinger

Zbyněk Filinger

16.1.2016 21:58

Danbar Danbar, Flegy14: Diky za komentare. Brnkli jste na mou zvidavost, takze Lightning Launcher zkusim :)

El Key

El Key

18.1.2016 13:24

Je to launcher s velkým L a tak když se mi konečně podařilo zprovoznit platbu na Play a byl ve slevě, neváhal jsem ani chvilku, byť všechny plusy premium verze nevyužiju.

Romanvcom

Romanvcom

28.1.2016 10:24

Umi odemknuti displeje a zakmknuti? Jako je u lg dvakrat klepnuti na displej.

Zbyněk Filinger

Zbyněk Filinger

29.1.2016 14:52

Romanvcom: V premiove verzi dovoluje definovat gesta a mezi nimi je i moznost zamknout obrazovku.

RSS (komentáře k článku)