Xbox 360 oslavil 10 let. Někteří jen hráli, jiní zchytřovali domovy

Xbox360 10 let – náhleďák

V neděli tomu bylo přesně deset let, kdy se začala prodávat nová herní konzole od Microsoftu, Xbox 360. Miliony spokojených hráčů jsou jen důkazem toho, že se Microsoftu podařilo vybudovat silnou konkurenci pro Sony a jeho PlayStation. V té době ještě smartphony nebyly ničím běžným. Většina z nás nosila v kapse hloupý telefon, trendy byla v té době „véčková“ konstrukce. Kdo si tehdy konzoli koupil, ještě netušil, co všechno s ní jednou bude moci provádět. A Android je u toho.

Xbox 360 se časem stal chytřejším

Xbox 360 a jeho operační systém dostaly postupem času hromadu důležitých updatů. Zatímco ze začátku nikoho nezajímaly chytré funkce a většina uživatelů chtěla jen hrát, dnes uživatelé často přecházejí na novější Xbox One, protože spousta požadovaných funkcí se již do Xboxu 360 nedostane.

Ještě před příchodem počítačových Windows 8 dostal Xbox 360 aktualizaci, která mu přidala spoustu chytrých funkcí. V té době již smartphony byly na vzestupu a i hráči začali slyšet na čím dál více skloňované slovíčko „chytré“. Chytrým se stávalo cokoli, co jen mohlo. V současnosti tomu není jinak, ale u spousty věcí už nás to ani nepřekvapuje.

xbox 360

Krátce po té velké aktualizaci začali uživatelé hromadně připojovat konzole k internetu. Získali tak další multimediální centrum, které získalo vlastní aplikace. Tou nejoblíbenější bylo bezesporu YouTube. Najednou bylo možné nahrávat si záznamy hraní a následně je rovnou z konzole uploadovat na YouTube, což bylo dříve nemyslitelné. V době, kdy Xbox vyšel, to samozřejmě ani nebylo pořádně možné, protože YouTube bylo zcela novou službou, která už sice v podvědomí veřejnosti byla, ale o svém rozvoji pro masy ještě ani netušila.

Spolu s postupným růstem trhu se smartphony musel Microsoft přijít s něčím, co opět pořádně zvedne plachty v konkurenčním boji proti Sony. A podařilo se. Microsoft přišel s aplikací Xbox 360 SmartGlass, která byla oknem do vaší konzole. Díky tomu, že Xbox 360 již měl vlastní obchod s hrami, které bylo možné stáhnout a hrát bez nutnosti vlastnit optický disk, bylo využití aplikace užitečné. Uživatel si mohl (a může dodnes) na svém smartphonu projíždět a nakupovat vydané i chystané tituly nebo kontrolovat stav svého online účtu. Tím asi nejzajímavějším byla možnost vytvoření si ze smartphonu náhradní gamepad. Nebyl sice tak pohodlný jako ten originální, ale pokud vám zrovna došly baterie a nutně jste potřebovali hrát dál, stačilo vzít do ruky smartphone a problém byl vyřešen.

Dodnes vzpomínám na své první krůčky s konzolí, na všechny ty novinky, které v průběhu let Xbox 360 dostal a které mě dokázaly fascinovat dlouhé měsíce. Nyní se jen těším, až své desáté narozeniny oslaví současná konzole Xbox One, která je zase o krok dál a přináší nejen nám, ale i našim smartphonům další nové možnosti. Aplikace Xbox 360 SmartGlass i aplikace Xbox One SmartGlass jsou dostupné v Obchodě Play zdarma.

Xbox 360 SmartGlass
Xbox 360 SmartGlass

Zdroj: Kotaku

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)