Kde má být umístěn nabíjecí konektor? (víkendová hlasovačka)

nabijeci_konektor_ico

Nabíjecí konektor – spojení telefonu se životadárnou elektrickou energií. Díky sjednocení na typ microUSB mohli majitelé zařízení s Androidem použít prakticky jakoukoli nabíječku z jakéhokoli jiného telefonu. Tuto situaci mění až nástup nového konektoru USB Type-C, který je oboustranný, takže do něj lze připojit napájecí kabel dvěma možnými způsoby namísto dosavadního jednoho. Samozřejmě je otázkou, kdy stále ještě častější nabíjení kabelem nahradí bezdrátové nabíječky.

Pozice nabíjecího konektoru přitom není pevně dána. Patrně nejčastější je jeho umístění na spodní hranu telefonu, kde ho najdete například u letošních modelů LG G5, Samsung Galaxy S7/Edge, Xiaomi Mi5 či Sony Xperia X Performance.

Nabíjecí konektor na spodní hraně zařízení však není žádnou normou, byť z hlediska logiky působí asi nejsmysluplněji – snadno díky němu telefon umístíte do dokovací stanice nebo držáku v automobilu. Například Sony Xperia Z3 z konce roku 2014 měla nabíjení při pohledu zepředu na levé hraně. Už následující model Z4 však kromě dalších kosmetických změn přinesl jeho přesun dolů. S podobným řešením přišel roku 2013 například také Huawei Ascend Y300 či Sony Xperia SP.

Naopak na pravé straně nemají konektor pro nabíjení skoro žádné telefony, často je sem umísťován na tabletech. Jednou z výjimek, potvrzující pravidlo, může být třeba Sony Xperia Sola či LG Optimus GT540.

Posledním místem, kam lze situovat zdířku pro napájecí konektor, je horní hrana. Zástupcem tohoto umístění může být třeba Lenovo A6000, starší Huawei Ascend P6 či “archivní” Samsung i7500 Galaxy.

Kde má být umístěn nabíjecí konektor?

Názory na optimální umístění nabíjecího konektoru se samozřejmě mohou lišit s ohledem na to, jakým způsobem telefon používáte. Proto se v tomto kole víkendové hlasovačky pokusíme najít odpověď na to, která hrana je z pohledu našich čtenářů nejvhodnější.

V diskuzi pod článkem můžete přidat důvody, proč se přikláníte k vámi zvolené variantě, případně její výhody a nevýhody jiných provedení. Stejně tak oceníme, když svůj hlas podpoříte argumenty, stojícími na vašich dosavadních zkušenostech.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se vás v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali na to, která z patnácti novinek představených na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně zaujala naše čtenáře nejvíce. Nyní můžeme konstatovat, že výsledky trochu překvapily.

Trhákem letošních vlajkových lodí se stala čínská novinka Xiaomi Mi5, pro kterou hlasovalo 32 % respondentů. S odstupem za ní následuje LG se svou letošní vlajkovou lodí G5. Pomyslný bronz si odnáší Samsung Galaxy S7 Edge s 18 % hlasů, za kterým následuje Samsung Galaxy S7 s deseti procenty. Zde je vidět, že se příznivci rozštěpili mezi obě vlajkové lodě.

Pátá příčka patří Japoncům, konkrétně modelu Xperia X Performance od Sony. Tři procenta získal odolný mobil s termokamerou Caterpillar Cat S60, 2 % Xiaomi Mi4S a po jednom procentu pak Alcatel Idol 4S, Lenovo VIBE K5, Lenovo VIBE K5 Plus, Sony Xperia X a Sony Xperia XA. Jen tři produkty z patnácti zůstaly na pokraji zájmu s nulou, což potvrzuje fakt, že na letošním MWC si asi každý našel telefon, který ho zaujal.

Výsledky hlasovačky z minulého týdne Výsledky hlasovačky z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)