Menu

Telefon s více než dvěma výřezy nebude. Google nastolil nová pravidla

Výřezy v displeji vtrhly na trh s telefony jako tornádo. Stačilo pár měsíců a výřez můžeme nalézt na desítkách zařízení. Na rychle vzniklou situaci musel reagovat i Google, který v chystaném Androidu P počítá již s jejich podporou. Zároveň to ale nesmí výrobci telefonů přehánět. Stanovil také jasná pravidla, které se týkají výřezů. Co přesně výrobci telefonů nemůžou?

Maximum jsou dva výřezy, a to pouze na vrchní a spodní straně, říká Google

Tyto zajímavé informace, které se týkají výřezů, jsme se dozvěděli z blogového příspěvku, který je určen vývojářům Android aplikací. Mluví se v něm obecně o “vykousnutí displeje” a jak to bude s podporou aplikací v Androidu P. Zajímavá je část, kde se Google vyjadřuje k množství a k umístění výřezů.

telefony vyrez android p podpora

Google údajně “spolupracuje” s výrobci telefonů. Pravděpodobně tak půjde o dohodu, že pokud chtějí výrobci využívat obchod Play a služby Google, musí splňovat tato pravidla. Výsledkem je to, že Android P telefony nemůžou mít více než dva výřezy v displeji, na každé straně telefonu je povolen pouze jeden výřez a zároveň nesmí být na levé a pravé straně, ale pouze v horním a spodním okraji. Samozřejmě někteří můžou namítnout, že tato opatření jsou zbytečná, protože stejně neexistuje ještě telefon, který by měl dva výřezy.

Jenže stačí vidět, jak rychle se výřez v displeji stal trendem. Minulý rok před vydáním Essential Phone ještě nikdo nečekal, že výřezy budou mít takhle důležitou roli. Je také dost možné, že telefonů s dvěma výřezy se dočkáme ještě na konci roku. Někteří si ještě možná pamatují koncept ZTE Iceberg. Což je zrovna telefon, který by se mohl na trhu zanedlouho objevit.

vyrezy google android p

Důvod těchto omezení však není ten, že by byl Google odpůrce výřezů. Jde hlavně o vývojáře Android aplikací, kteří nyní ví, jak můžou optimalizovat své aplikace a kde mají počítat s výřezy u telefonů. Takže se nemůže stát, že by vyšel telefon, který bude mít výřez na levé a pravé straně, který by schoval například ovládací prvky aplikace.

Myslíte si, že se ještě tento rok dočkáme telefonu, který má dva výřezy?

Zdroj: theverge.com

 

Komentáře

Karle

karle40 49

31.7.2018 21:59

A já se tolik těšil na boční výřezy, aby bylo ten 100% displej za co držet…

Kulichoid

kulichoid 148

1.8.2018 1:07

Přijde mi zbytečné z toho dělat podmínku. Jelikož se dá logicky předpokládat, že většina aplikací není a nebude pro boční výřezy uzpůsobena, tak telefon s takovými výřezy by se ihned stal prodejním propadákem.

Pds

pds 1

1.8.2018 7:52

Podľa mňa sú tie výrezy úplná blbosť. Načo je to dobré ? Ja si myslím že je to len marketingový výstrelok ako boli 3D / zahnuté TV. Dnes sa už prakticky nevyrábajú. A toto dúfam zanikne za pol roka tiež. Zmysel to nemá žiadny.

David021

David021 22

1.8.2018 10:24

pds: Tak to pozor.
Zahnuté TV určitě nejsou k ničemu a mají svoje opodstatnění. Vždyť je to daleko lepší..

3D (U TV) je bohužel slepá ulička. Ale spíše kvůli toho, že prostě ještě nejsou technologie natolik vyspělé, aby to 3D vypadalo opravdu dobře… Musíte mít brýle a ještě k tomu to vypadá tak strašně divně..

Karle

karle40 49

1.8.2018 12:54

Zahnuté TV jsou fajn při čelním pohledu. Trochu šikmo z boku už to taková sláva není…

Wortos

wortos 70

1.8.2018 15:42

Vubec nachapu jak si může opět google dovolit klást podmínky už přece dostal od EU pokutu za sve monopolní jednání a je to tu zas :D z principu přece nemůže softwarový vyrobce kafrat vyrobci HW jak co vyrabí. Představte si že by microsoft zakazal AMD použivat více větračku na grafice jinak bude muset použivat linux .. google je prostě neskutečný

RSS (komentáře k článku)