TOPlist

Jak zlepšit zabezpečení telefonu? Je to prý překvapivě snadné!

Telefon životnost
  • Zabezpečení telefonu se dá zvýšit zcela jednoduchým bezplatným krokem
  • Na benefitech pravidelného restartování zařízení se shoduje řada expertů
  • Restartem se zabijí procesy na pozadí, které vás mohou špehovat

Ačkoliv to může znít absurdně, ke zlepšení zabezpečení vašeho smartphonu vedou i jednodušší cesty, než je každodenní provádění antivirových skenů. Experti se shodují na tom, že jako účinná profylaxe slouží restart zařízení, který by se měl podle některých z nich provádět jedenkrát denně, a to klidně ve chvíli, kdy telefon zrovna nepotřebujete (například při čištění zubů nebo sprchování).

Provedením restartu účinně zabijete všechny služby běžící na pozadí vašeho telefonu. Ano, skutečně tím, že zavřete aplikaci, ji nutně zcela nevypnete. Pokud se ve vašem telefonu nachází software, který pomocí skrytých procesů neustále sbírá data a monitoruje každý váš pohyb, restartem můžete přerušit spojení mezi vámi a útočníkem.

Mezi propagátory téhle myšlenky patří například Dr. Priyadarsi Nanda ze sydneyské technologické univerzity, jak informoval zpravodajský list The Guardian. „Pokud na vašem zařízení probíhá nějaký proces kontrolovaný útočníkem, vypnutí telefonu přeruší řetězec, i když je to jen na dobu, kdy je telefon vypnutý, což potenciálního hackera určitě frustruje,“ uvedl.

K němu se přidává také Dr. Arash Shaghaghi, podle něhož je každodenní restart telefonu dobrým prvním krokem k osvojení dobré kyberbezpečnostní hygieny. Varuje ale před vytvářením falešných pocitů bezpečí – pakliže se hackerům povede ukrást vaše heslo a získat tak přístup k vašim účtům v on-line službách, pochopitelně nepomůže ani restart. Stejně tak restart k ničemu nepovede ani v případě, že je smartphone infikován trvalým malwarem.

Stejná doporučení mají i vládní představitelé či státní orgány. O výhodách restartu v červnu loňského roku hovořil například australský předseda vlády Anthony Albanese, v roce 2020 pak tenhle krok doporučovala i americká Národní bezpečnostní agentura.

restart umělá inteligenceNa benefity pravidelného restartování jsme se také zeptali AI (Google Gemini)

Restartování telefonu má i řadu dalších benefitů. Zavíráním aplikací na pozadí uvolňujete operační paměť (RAM), což může ve finále zajistit pohodlnější zážitek z používání celého uživatelského prostředí. Provést restart je také vhodné v moment, kdy vám „zlobí“ jednotlivé appky nebo se potýkáte například s problémy s připojením k Wi-Fi nebo jiným zařízením pomocí Bluetooth.

Už jste dnes restartovali svůj telefon?

Zdroj: The Guardian

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)