Kdy budou v mobilech jednotné konektory? A bude to USB-C, nebo jiný?

Jednotné konektory - Android mobil a Apple

Mát stejný konektor u více zařízení má své nesporné výhody. Zapomenete si nabíječku od telefonu, půjčí vám ji kamarád. Rozbije se vám o víkendu kabel, tak si dočasně vezmete ten z tabletu. Budeme-li se bavit o Androidu, je nejrozšířenější USB-C, někde stále ještě micro USB. Tyto konektory využívá v mobilech snad každý výrobce. Tedy až na Apple, který dříve fungoval na 30pinovém, a dnes na lightning konektoru. Dá se říct, že jím předběhl dobu …přesto k němu měli mnozí výhrady.

Apple mění lightning za USB-C

Apple dnes postupně přestupuje na USB-C, který nejdříve implementoval do MacBooku Pro, a později také do Airu a iPadu Pro. Nově se má pak objevit v iPhonu 11, takže dáme zřejmě lightningu definitivně sbohem.

V čem jsou (ne)výhody jednotlivých konektorů?

Když srovnáme lightning s micro USB, má Apple jednoznačně navrch. Velkým plus byla možnost oboustranného připojování, zatímco micro USB se muselo správně natočit. Pamatuji si, jak si řada uživatelů konektor poškodila nebo úplně zničila ve snaze zasunout nabíječku “naopak”. Ruku na srdce, tohle se u Applu od iPhonu 5 opravdu stát nemohlo. Jenomže stejně jako se vším ostatním, ani tady Apple nepropůjčil svou technologii jiným výrobcům, a tak zůstaly iPhony, iPady a iPody jedinými přístroji, které lightning využívali.

Už před lety se to ovšem přestalo líbit Evropské unii (což není až takovým překvapením), která apelovala, aby výrobci své konektory sjednotili. Protože tvoří produkty Applu oproti všem ostatním výrobcům podstatně menší procento (a navíc odmítal propůjčit lightning ostatním), byla volba jasná. Apple se musí přizpůsobit a přejít na micro USB. Ačkoliv to přislíbil, nikdy tomu nedostál …micro USB zkrátka nebylo zajímavé. Postoj změnil teprve s rozmachem USB-C, které šlo navíc “formátovat” na Thunderbolt 3, což umožnilo připojit několik zařízení najednou, přenášet obraz, zvuk a ještě nabíjet. Přenosová rychlost je navíc oproti micro USB i USB-C výrazně vyšší.

Ale proč mají být vůbec konektory jednotné? Podle EU prý vznikají stovky až tisícce tun zbytečného odpadu právě kvůli nejednotným konektorům, což ostatně uznal i Apple. Svému závazku však hodlá dostát teprve teď, kdy se naskytla opravdu lepší náhrada za lightning. Loňské iPhony XS, XS Max a XR tak byly zřejmě poslední, které jej dostaly. V červnu tohoto roku bylo v iOS 13 pro vývojáře ukázáno, že Apple nahradil lightning konektor pro přenos obrazu, logicky tedy USB-C.

Ve výsledku tak půjde nabíjet třeba Honor nebo Samsung stejným kabelem jako iPhone (a naopak). Jenom pozor, že USB-C a Thunderbolt 3 není totéž. “Céčko” je primárně tvar konektoru (stejně jako A nebo micro), které má definované nějaké přenosové parametry. Thunderbolt 3 využívá stejný tvar konektoru, tedy USB-C, má však cca 4krát vyšší přenosovou rychlost. Otázkou ještě je, zdali USB-C v budoucnu bude jediným využívaným konektorem, nebo zdali zůstanou i nadále v levnějších telefonech micro USB konektory.

Má jednotný konektor pro všechny smysl?

Zdroj: Vlastní, forbes

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)