Do roku 2021 dostane občanka NFC a čtečku otisků prstů. Konec byrokracie?

Občanský průkaz - čtečka a NFC

Česká republika se připravuje na příchod tzv. elektronických občanek, které občanům usnadní byrokracii. Pro zvýšení bezpečnosti budou mít zabudovanou čtečku otisků prstů a díky NFC čipu je lze spárovat s chytrým telefonem. Takovýto druh OP má ČR začít vydávat do roku 2021, schválila to evropská komise. Aktuálně u nás už fungují eObčanky, ty jsou však trochu složitější a vzhledem k nedostupnosti čteček nejsou pro každého.

Kdo občanský průkaz s NFC a čtečkou otisků využije?

S příchodem roku 2021 nemusíte současnou OP nutně měnit za tu elektronickou, pokud ji však chtít budete, nikdo vám nebrání. V praxi bude sloužit pro jednodušší styk občana se státem. V aktuální byrokracii mnohdy nemá přehled ani sběhlý úředník, natož při množství změn, které se dějí. Díky NFC bude občanský průkaz komunikovat s mobilem, do něhož postačí nainstalovat příslušnou aplikaci. Následně se pak přihlásíte třeba do katastru nemovitostí nebo si ověříte, kolik bodů jste jako řidiči nasbírali.

Kompletní seznam využití by pak měly poskytnout přímo úřady. Do té doby se mají možnosti využití ještě rozšířit. Poměrně zajímavá by byla myšlenka, kdybychom nosili doklady přímo v telefonu. Tedy nejenom OP, ale také řidičský průkaz, kartičku pojišťovny, technický průkaz apod. Ano, představuje to jisté bezpečnostní riziko, pokud člověk ztratí telefon – ale v zásadě pořád nižší, než když ztratíte samotné doklady.

Při silniční kontroly by tak stačilo policistovi přiložit mobil ke čtečce, která by mu zobrazila OP, technický průkaz i řidičák, a řidiči by tak odpadla nutnost vozit s sebou peněženku. Věřím, že i takové možnosti jednoho dne přijdou.

Využijete OP s NFC a čtečkou?

Zdroj: Aktualne

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)