Používáte klasická, nebo bezdrátová sluchátka? (Víkendová hlasovačka)

Používáte klasická, nebo bezdrátová sluchátka? (Víkendová hlasovačka)

Chytré telefony mohou zastávat celou řadu rolí. Jednou z nich je i přehrávání hudby. Kromě toho, že uživatelé mohou volit z mnoha zdrojů (lokálně uložené soubory, cloudové služby, …), mají také možnost výběru, jakým způsobem budou muziku nebo mluvené slovo poslouchat. A právě tomuto tématu se hodláme věnovat tento týden v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze, kde se budeme ptát, zda používáte klasická, nebo bezdrátová sluchátka.

Obsah článku

Sluchátka v centru dění

Sluchátka sama o sobě mohou mít celou řadu podob. Dle Wikipedie dělíme sluchátka na circumaurální, supraaurální a intraaurální, která se dále dělí na špunty a pecky. Z hlediska provedení takzvaných mušlí je pak můžeme dělit na otevřená, uzavřená, nebo polootevřená.

Nás ale sluchátka budou zajímat z hlediska připojení k telefonu, kde si můžeme vybrat ze dvou možností: buď mohou být připojena drátem, nebo bezdrátově. Zatímco v bezdrátovém připojení je standardem Bluetooth, v případě připojení kabelem byl až donedávna používán 3,5mm audio konektor typu „jack“.

Tradiční sluchátka jsou na ústupuTradiční sluchátka jsou na ústupu

Výrobci ale v rámci zeštíhlování svých zařízení od tohoto konektoru postupně upouštějí. U některých už ho nenajdete vůbec, u dalších je k dispozici pouze ve vybraných modelech – nejčastěji v těch, které míří na mladé zákazníky.

Ačkoli lze připojovat sluchátka přes USB-C, tento způsob se příliš neujal. Jedním z důvodů je nemožnost nabíjet telefon během poslechu. Z ryze praktických důvodů se neprosadily ani různé adaptéry, umožňující připojení sluchátek s klasickým „jackem“ do portu USB-C.

Klasická, nebo bezdrátová sluchátka?

S ohledem na ústup 3,5mm konektoru se pomalu ale jistě začala prosazovat bezdrátová sluchátka. Jejich největší výhodou je fakt, že díky absenci kabelu neomezují uživatele v pohybu. Zásadní nevýhodou je potřeba vlastního zdroje energie (typicky malého akumulátoru) a tím pádem nutnost jejich nabíjení a omezená doba poslechu.

Klasická, nebo bezdrátová sluchátka?Klasická, nebo bezdrátová sluchátka?

Při rozhodování, zda zvolit klasická, nebo bezdrátová sluchátka, může hrát roli také převod digitálního signálu na analogový, což může způsobovat zpoždění a snížení kvality zvuku. V případě bezdrátových sluchátek jsou díky baterii také o něco těžší.

Ve prospěch klasických sluchátek tak hovoří především vyšší kvalita zvuku a nižší pořizovací náklady. Navíc je lze kromě mobilního telefonu připojit i k dalším zařízením, jež nejsou vybavena bezdrátovou technologií. Jejich největší nevýhodou však zůstává kabel, který se rád a ochotně zamotává a způsobuje jisté nepohodlí.

Používáte klasická, nebo bezdrátová sluchátka?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: používáte klasická, nebo bezdrátová sluchátka? Pokud vlastníte oba typy, hlasujte pro tu variantu, kterou používáte častěji.

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete podrobněji rozepsat o tom, proč používáte klasická, nebo bezdrátová sluchátka. Zkuste shrnout hlavní výhody a nevýhody, které coby uživatelé vnímáte jako podstatné.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda používáte mobil při řízení auta. Do ankety se zapojilo celkem 142 respondentů. což lze považovat za dostatečně reprezentativní vzorek.

Nutno říci, že výsledky nás poměrně příjemně překvapily, ačkoli úplně nesouhlasí s jinými výzkumy na toto téma. Celých 24 % nepoužívá telefon během řízení vůbec a 23 % jen výjimečně. K častému používání mobilu při řízení se přiznalo 17 % hlasujících, dalších 20 % uvedlo, že tak činí jen občas.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)