PCOLED: Uspěje nový typ displeje v telefonech?

Displeje – náhleďák

Displeje se zobrazovací technologií RGB OLED mohou být základem nejvyšších řad televizí, ale často i vyšších řad smartphonů. Pokrok jde ale dál a ani OLED technologie nemůže zůstat pozadu. A jaká technologie ji to má vytlačit? Jmenuje se PCOLED a měla by nabídnout až 27x delší životnost.

PCOLED ~ Plasmon-Coupled Organic Light Emitting Diode

U technologie RGB OLED se tradičně používají červené, zelené a modré barevné vrstvy používané k výrobě bílého světla. U PCOLED je modrá vrstva nahrazena druhou zelenou, plasmonovou vrstvou s dvojitou kovovou konstrukcí. Tato technologie dokáže produkovat světlo podobné vlnové délky jako klasický RGB OLED displej, ale po stránce životnosti panelu se posouváme hned o několik levelů dál.

PCOLED - Jak to přibližně funguje

Nejslabším článkem v životnosti RGB OLED panelů je totiž z pravidla modrá fluorescenční vrstva, která má v porovnání s ostatními barvami doslova sníženou životnost. Když tedy OLED panel začíná stárnout, pomalu se vytrácí účinnost modré barvy a displej začíná pomalu dostávat nažloutlý nádech.

Jak může PCOLED produkovat stejné světlo bez modré vrstvy?

Druhá zelená vrstva díky zdvojené konstrukci vytváří plasmony a díky nim se pak jinak zeleně fosforeskující světlo přesouvá do modrého viditelného spektra. Tím jsme získali tolik potřebné modré světlo, ovšem bez použití modře svítící fluorescenční vrstvy a zamezili tak předčasnému stárnutí panelů.

Zdá se, že tato technologie byla objevena čirou náhodou při provádění jiného experimentu. Od té doby ITRI (tchaj-wanská společnost, která za objevem stojí) vyvinula dva vzorky o rozměrech 10 x 10 cm a 15 x 15 cm a v současné době hledá obchodní partnery, protože ve výrobě této technologie rozhodně hodlá pokračovat.

Objeví se v mobilních telefonech? Pokud se podaří najít dostatečně schopného partnera, mohla by. Dá se ale předpokládat, že dosavadní výrobci OLED panelů se budou snažit o přesný opak.

Zdroj: AA.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)