Závislost na telefonu působí rozchody, nehody a ničí zdraví i práci

Závislost na telefonu a sociálních sítích

Mobilní telefony jsou dnes téměř nedílnou součástí některých uživatelů. Sedí s ním u televize, při snídáni, na záchodě, berou ho do vany… A nejčastější důvod? Sociální sítě, jejichž smyslem je spojování lidí. Ale závislost na telefonu, Facebooku, Instragramu a dalších může způsobit i přesný opak. Nejednomu člověku ovlivnilo neustálé kontrolování mobilu práci, každodenní činnosti i mezilidské vztahy. Odborníci varují, že spousta uživatelů kontroluje telefon alespoň 100x denně a popsali, jak vypadají abstinenční příznaky závislého člověka.

Obsah článku na téma Závislost na telefonu a soc. sítích

Jak vypadá závislost na telefonu aneb Digitální delirium tremens

Spousta lidí si závislost nepřizná a budou ji donekonečna omlouvat. Ale že se jedná o vážný problém dokazuje i klinika adiktologie v Praze, která se zabývá závislostmi všeho druhu. Její přednosta Michal Miovský doporučuje každému, kdo smartphone používá, aby si vyzkoušel den bez něj. A co třeba celý týden, zvládli byste to?

Bez telefonu hrozí delirium tremens

“Někteří jedinci pak nejsou schopni fungovat. Někdy se dokonce dostaví projevy připomínající příznaky pacientů závislých na návykových látkách. A je docela možné, že bude v budoucnu kliniku navštěvovat více lidí závislých na on-line prostředí než na látkových drogách.”

Závislost na telefonu: Potřeba nebo nezbytnost?

Z mého pohledu není užívání telefonu tak černobílé. Někdo ho používá jako pracovní nástroj, kontroluje desítky notifikací, odpovídá na e-maily a kontroluje chod firmy, což by bez mobilu nešlo. Na druhou stranu si říkám, co je tak neodkladného, že lidé používají mobil i za volantem? Nebo proč se rodina/partneři ani nemůžou v klidu najíst, a ještě než se kdokoliv dotkne jídla, musí 10krát zapózovat před telefonem?

Kolik přátel doopravdy máte?

Na sociálních sítích máme často i stovky přátel, výjimkou není 500 a více. Někteří jsou spolužáci ze školy, kolegové z práce, lidi se společnými zájmy aj. A ten zbytek? Kolik ze svých on-line přátel znáte osobně, zajdete s nimi ven, na pivo, pozvete je k sobě domů? A měli byste si s nimi vůbec co říct?

Sex? Ne, ne, díky. Radši holky na Instagramu

Že můžou být sociální sítě problém dokazuje i řada případů, kdy se partneři kvůli nim rozešli. O jeden z takových se podělila už před pár měsíci kamarádka Nikol, která po půl roce nevydržela, že její kluk žije na sociálních sítích. Když šli na kafe, večeři nebo se projít, vždycky pořídili aspoň jednu fotku. Telefon prakticky nepustil z ruky a více než jí se věnoval obsahu na displeji. No jasně, vyfotit se jednou za čas nebo si vzpomínku nechat pro sebe, to je úplně normální.

Mladá generace - závislost na telefonuDnešní nejoblíbenější poloha při sexu? Na světlušku

Ale co je priorita? Věnovat se druhému, nebo dát ostatním vědět, co spolu právě děláte, kde se nacházíte a kolika lidem se to líbí?  Stejně to platí v práci, kde si člověk kolikrát i chce najít chvilku, aby zkontroloval, kolik “lajků” mu přibylo u fotky, nebo co je nového u té sexy holky, kterou sleduje. Jenže práce potom stojí a klesá soustředěnost, což může přitáhnout pozornost nadřízeného. Nehledě na to, že jakmile vás sociální sítě opravdu pohltí, vezmou vám s přehledem i několik hodin denně, během nichž byste stihli spoustu smysluplné práce. Jak snadné je sklouznout k závislosti na sociálních sítích?

Závislák (OFFICIAL VIDEO) | KOVY

Závislák (OFFICIAL VIDEO) | KOVY

Kolik času zabere vytvoření “dokonalé” fotky na IG?

I když to není otázka pouze Instagramu, je v tomto směru nejznámější. Pro příklad nechoďme daleko a vezměme si české influencers, myslím ty opravdu velké se stovkami tisíc followers. Tvořit kvalitní a “dokonalý” obsah je v takovém případě téměř povinnost, obzvláště, pokud vám sociální síť generuje nějaké zisky, pomáhá navázat spolupráce apod. Když jsem pročítal konverzaci s nejmenovanou českou ženou, která má na Instagramu asi 500 tisíc followers, podělila se, že vyfotit “momentku” ve vaně ve svým přítelem zabralo 15 minut snímkování + dalších 15 minut filtrů a úprav. Kolik času, práce a pokusů se za takovými fotkami skrývá?

Instagram vs. realita aneb Jak lidé opravdu (ne)vypadají

Ačkoliv je tohle spíše dívčí doména, objevuje se i dost “hezkých kluků”, kteří taky chtějí vypadat dobře. A teď to není otázka jenom vlastních fotek, dělají to i firmy, které lidem vštěpují “ideál krásy” a zabíjí tak realitu. Jenomže jak se říká, realita je krutá, což platí v případě sociálních sítí dvojnásob. Když to vezmu hoooodně s nadsázkou, tak si on-line píšete s krásnou holkou, která pomalu “není vaše liga”, a i když to víte, pozvete ji na randě. Ona souhlasí …jenže na místo setkání za vámi nakonec dorazí buď Karel s parukou nebo dívka diametrálně odlišná od fotky na IG. Tuhle problematiku popisuje dobře následující video.

INSTAGRAM vs. REALITA

INSTAGRAM vs. REALITA

Děti dnes vychovává více telefon než rodiče

Mnoho rodičů dnes vidí v chytrém telefonu východisko, jak se “zbavit dítěte”. Z vlastní zkušenosti chápu, že občas chce mít rodič klid, ať už pro sebe, na práci nebo na domácnost. Mobilní telefon s internetem je navíc cenný zdroj informací, které pomůžou s digitální gramotností dítěte. Ale čeho je moc, toho je příliš. Spousta dětí je na smartphonu od rána do večera a pouští ho z ruky snad jenom v případě, kdy přechází na počítač.

Telefony jsou opravdu problém...

Nejsem odpůrce telefonů ani nechci nikomu radit, jak (ne)vychovávat svoje dítě. Jen si občas říkám, co je tohle za dobu, když matka raději vrazí i dvouletému dítěti do rukou telefon, než aby se mu věnovala. Zabíjí tím nejenom jeho vlohy, ale i vztah k lidem. Z vlastní zkušenosti vím, jak moc jsou děti zvídavé, a že k životu opravdu nepotřebují trávit polovinu dne na mobilu.

#SELFIE (Official Music Video) – The Chainsmokers

#SELFIE (Official Music Video) - The Chainsmokers

Samostatnou kapitolou jsou potom obecně mladí lidé, zejména ti pod 20 let. Opět nechci na nikoho mířit, ale pravidelní přispěvatelé zásobují Instagram i několikrát denně, tzv. sjíždí desítky profilů a nahání followers. Schůzky si domlouvají výhradně v chatu, on-line přátelství je pro ně více než to reálné. Život sdílí zásadně přes Instagram, ven chodí jen zřídka nebo s telefonem posedět na lavičku, a okolní svět v podstatě nevnímají. Ale abych nekřivdil tolik, někdy vidím i páry, které se objímají a zvládají při tom odepisovat kamarádovi/kamarádce… Lehká ukázka instagramových slečen…

Selfie a fitness bitch není urážka!

Často jsou dívky (ale i muži) v těchto pózách označovány jako selfie bitch, fitness bitch apod. Nejedná se o urážku jako spíše o vyjádření “postoje”. Někteří uživatelé se tak záměrně sami označují.

Že můžou sociální sítě mnohdy zasáhnout do osobního života ukazuje i žárlivost. Stalo se vám někdy, že jste “olajkovali” fotku kamarádky, spolužačky nebo nedej bože své ex holky, a ona to viděla přítelkyně? Byl oheň na střeše nebo zůstala klidná? V podstatě o nic nejde, říkáte si …ale někdo v tom hned vidí digitální nevěru. Skvěle tuhle dnešní závislost mladých popisuje video od KOVYho…

Selfie Bitch (OFFICIAL VIDEO) | KOVY

Selfie Bitch (OFFICIAL VIDEO) | KOVY

Když sociální sítě opravdu pomáhají

Smyslem sociálních sítí je sbližovat lidi, což se jim minimálně zpočátku daří. Najdete kamarády, s nimiž se potom snáze domlouváte, díky sdíleným fotkám vidíte, co se děje v jejich životech. Introverti a lidé, co se bojí komunikace, pak mohou díky chatování prolomit zábrany a naučit se mluvit s lidmi i face-to-face nebo se snáze spřátelit s jedinci, co mají stejné záliby. A ano, na sociálních sítích se dá dokonce najít vztah.

Závislost na internetu - internetoví přátelé

Proč vůbec závislost na telefonu vzniká?

Je něco z uvedeného odrazem vás samotných nebo někoho z vašeho okolí? Opravdu nám telefon a sociální sítě dávají více než reálný život? A co vůbec vede k závislosti na mobilu? Důvody jsou různé, někdy se člověk cítí v on-line světě lépe, ať už je to kvůli nepříznivé situaci doma, osamělosti, pocitu bezpečí nebo úplnému vyčlenění ze společenského života. Pro takového jedince má pak pochvala nebo “spřízněná” duše úplně jiným význam. To osobně považuji za případy, kdy nějakým způsobem poznamenané osoby našly na internetu “nový domov”.

Potom jsou tu ale případy, které si troufnu tvrdit, vadí naprosté většině “běžných lidí”. Jedná se o instagramové obyvatele, ať jsou to holky nebo kluci, kteří vyloženě potřebují přijímat komplimenty za 10 minut upravovanou fotku, vyžadují neustálé “nahánění” a nějaké vzrušení. Jelikož sociální sítě spojují, rádi si pak takoví jedinci hledají protějšky právě on-line – no samozřejmě musí taky vypadat perfektně a mít dostatečný počet followers. Rozhodně je to téma, o kterém by se dalo psát hodiny. Budu rád, pokud mi do komentářů napíšete svůj názor, jak závislost na telefonu nebo soc. sítích vnímáte.

Pokud se cítíte jako závislák nebo to pozorujete třeba u svých dětí, připravujeme pro vás článek o digitálním detoxu …jo, bude to těžké, takže pouze pro silné povahy! :)

Umíte si představit, že ráno vstanete na zazvonění klasického budíku, že si zprávy přečtete v novinách nebo spíše příběh v knize než na Instagramu? Hrozná představa? Možná, ale ještě děsivější je, když se začne člověk na telefonu závislý klepat, nedokáže se zabavit a v extrémních případech bývá i agresivní. Nedávno jsme také psali, jak může používání telefonů zdeformovat lidské tělo, a ty pohledy jsou až děsivé. Vím, že článek hodně sklouzl k sociálním sítím; ty jsou na ale nejspíš největším žroutem času a ve velkém ovlivňují chování lidí i jejich smýšlení.

Jak vidíte závislost na telefonu vy?

Zdroje: themandagies, wehearit, vlastní

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)