Jak máte velký displej? (Víkendová hlasovačka)

Jak-máte-velký-displej-(Víkendová-hlasovačka)

Velikosti obrazovek každým rokem nenápadně rostou. Obzvláště viditelné je to u vlajkových lodí, nicméně i v nižších segmentech postupně úhlopříčky displejů narůstají. V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se podíváme na to, jak vypadá situace na sklonku roku 2017. Budeme se ptát, jak máte velký displej svého mobilu.

Rostou a rostou

Ať se podíváme k takřka jakémukoli výrobci, zjistíme, že velikosti obrazovek v průběhu let mají rostoucí tendenci. Například Samsung Galaxy S – vlajková loď roku 2010 – měl displej s úhlopříčkou 4″ a rozlišením 480 x 800 obrazových bodů. Letošní model Galaxy S8 má obrazovku větší o 1,8″ a zobrazuje na ní více než jedenáctkrát více bodů.

Takto rostly obrazovky telefonů Samsung Takto rostly obrazovky telefonů Samsung

Podobný trend lze pozorovat také u řad referenčních telefonů Google Nexus respektive Google Pixel. Nexus One z roku 2010 měl obrazovku se dnes směšnou úhlopříčkou 3,7″ při rozlišení 480 x 800 obrazových bodů. Letošní Pixel 2, který jsme mimochodem tento týden recenzovali, přišel s displejem velkým 5″ a rozlišením 1080 x 1920 obrazových bodů.

Korelací tak můžeme dojít k přibližnému odhadu, že úhlopříčky displejů vlajkových lodí se v posledních sedmi letech každý rok zvětšují přibližně o 4 %. Počet bodů meziročně narůstá o čtvrtinu (proti předchozímu roku).

Jak se měnily velikosti obrazovek v průběhu času Jak se měnily velikosti obrazovek v průběhu času

Výhody většího displeje jsou nesporné: vejde se na něj více věcí. Na velkém displeji se lépe čte, hrají hry i sledují filmy. K nevýhodám pak patří obtížnější manipulace (zejména jednou rukou) a většinou i vyšší spotřeba elektrické energie. Větší počet obrazových bodů je sice garancí vyšší jemnosti, ale na druhé straně opět znamená větší energetickou náročnost.

Uživatelé si zvykají

Pohled veřejnosti na neustále se zvětšující obrazovky se v průběhu času mění. Když jsme se na podzim roku 2015 ptali našich čtenářů, jaká velikost displeje je ideální, stačil největší skupině (42 % hlasujících) telefon s úhlopříčkou displeje mezi 4,6″ a 5″. Stejnou otázku jsme zopakovali o rok a půl později a posun byl zcela evidentní – 46 % respondentů hlasovalo pro ideální velikost mezi 5,1 a 5,5″. Jde tedy o dvě propojené nádoby, kdy výrobci zvětšují obrazovky, protože zákazníci to chtějí, a zákazníci si postupně na větší rozměry zvykají a chtějí ještě víc.

Velký displej má své výhody, ale i nevýhody Velký displej má své výhody, ale i nevýhody

Jak máte velký displej?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze: jak máte velký displej? Jestliže máte telefonů víc, hlasujte pro ten, který používáte nejčastěji.

V diskuzi pod článkem se pak můžete zamyslet nad tím, kam půjde trend neustálého zvětšování obrazovek dál. Případně přidejte své dosavadní zkušenosti a podělte se o tip na telefon s nejlepší obrazovkou.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, co považujete za dobrou výdrž baterie? Největší skupina, čítající téměř třetinu hlasujících (přesně 32 %) považuje za dobrou alespoň dvoudenní výdrž. Proti tomu další čtvrtině (24 %) stačí v tomto směru alespoň 24 hodin bez nabíječky. Mezi těmito dvěma hodnotami osciluje 19 % hlasujících, kteří za dobrou považují výdrž jeden a půl dne. Pro ostatní možnosti pak hlasovalo mezi 4 a 11 % čtenářů.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (47)