Menu

Barva hraje při výběru mobilního telefonu nejmenší roli

Podle průzkumu, který na americkém trhu udělala společnost Kantar, je pouze pro osm procent zákazníků při výběru chytrého telefonu prioritou barva přístroje. Naopak největší význam má pro kupující velikost obrazovky – tu označilo jako důležitou více než 40 % dotázaných, přičemž preferovány jsou spíše větší úhlopříčky. Zajímavé ovšem je, že rozlišení displeje a kvalita zobrazení hrají při rozhodování citelně menší roli, stejně jako dostupnost aplikací.

Pouze pro osm procent zákazníků je při výběru chytrého telefonu prioritou barva přístroje

Pouze pro osm procent zákazníků je při výběru chytrého telefonu prioritou barva přístroje

Pro zákazníky, kteří nejsou rozhodnuti mezi operačním systémem Android a iOS (respektive mezi Applem a Samsungem, tj. asi 35 %) jsou důležité především technické vlastnosti telefonu, což vyvrací mýtus o technicky neznalém uživateli. Barva se s 8 % ukázala jako nejbezvýznamnější faktor při výběru telefonu, z čehož lze usuzovat, že pestrobarevné telefony mohou ke koupi lákat jen relativně malé množství zákazníků.

Barva se s 8 % ukázala jako nejbezvýznamnější faktor

Barva se s 8 % ukázala jako nejbezvýznamnější faktor

Údajně 70 % zákazníků si před koupí telefonu přečte recenze telefonů, navštíví stránky výrobce a dotazuje se na zkušenosti a názory svých přátel. Jistě není překvapením, že u klientů, kteří si kupují iPhone, je uvedené chování spíše výjimkou – tito zákazníci věnují “průzkumu trhu” nejméně času.

Jak zákazníci zkoumají trh před koupí?

Jak zákazníci zkoumají trh před koupí?

Důležitým faktorem při výběru smartphonu je ale také doporučení prodejce. V 63 % případů prodavači doporučují Samsung, přičemž kupující na tato doporučení dají v 59 % případů, ve 35 % si koupí jiný telefon s Androidem a v 6 % sáhnou po zařízení s nakousnutým jablkem ve znaku.

V 63 % případů prodavači doporučují Samsung

V 63 % případů prodavači doporučují Samsung

Pro zajímavost: Apple doporučuje 30 % prodejců, HTC 25 %, LG 24 %, Motorolu 15 %, Nokii jen 7 % prodejců, což má do jisté míry souvislost s podílem na trhu. Na dalších příčkách se umístily značky Huawei a Sony se 4 %, BlackBerry se 3 % a ZTE s jedním procentem.

Apple doporučuje 30 % prodejců, HTC 25 %, LG 24 %, Motorolu 15 %, Nokii jen 7 % prodejců

Apple doporučuje 30 % prodejců, HTC 25 %, LG 24 %, Motorolu 15 %, Nokii jen 7 % prodejců

Přínosné jsou také recenze na oborových webech a stránkách pro sdílení názorů a diskuze – sem jde před koupí nového telefonu 40 % zákazníků.

Pro kupující je rozhodující funkčnost a specifikace přístrojů – preferována jsou zařízení s podporou LTE, velkou obrazovkou, co nejlepším fotoaparátem a dobrou kvalitou zpracováním, jakož i dlouhou výdrží na jedno nabití. Mezi nejméně důležité faktory patří možnost osadit telefon dvěma SIM kartami, kvalita zvuku a velikost úložiště.

Jaké technické parametry jsou pro zákazníky důležité?

Jaké technické parametry jsou pro zákazníky důležité?

Kompletní výsledky studie lze nalézt na webu společnosti Kantar.

Zdroje: 4PDA, WMPoweruser, Kantar.

 

Komentáře

Kocik

Kocik

z aplikace
12.8.2014 9:46

Barva hraje nejmenší roli, ale uz vidim jak si chlap kupuje ruzovej mobil s potiskem hello kitty a nebude mu to vadit. Barva je urcite dost rozhodujici faktor

Bob Bargel

z aplikace
12.8.2014 9:51

Asi tak, po tom co si vyberu mobil, dle parametrů, přijde na řadu i barva. Nevím, ale i barva je pro mě důležitá :-)

Silver

Silver

12.8.2014 10:05

No je to pravda první si vyberu mobil, který chci a když má víc barviček tak si až pak vyberu (většinou černý a u iphonu zlatý) ale poslední dobou se mi líbí červené mobily…

Game

z aplikace
12.8.2014 11:36

Jedine černý, v práci by bilej dopadl zle

avenged

avenged

z aplikace
12.8.2014 12:37

černá a bílá už mi leze krkem…..

freddy158

z aplikace
12.8.2014 13:35

bilej ;-)

LukaS

z aplikace
12.8.2014 15:03

souhlasím,barva mě tak moc nezajímá…hlavně aby to nebylo z plastu a pořádně odladěná nadstavba třeba jako u htc…opak je touchwiz,z toho bych se zbláznil.

rokyshit

z aplikace
12.8.2014 16:00

Mě barva zajímá.Líbí se mi čelo černé a záda bílá.A touchwiz mi vyhovuje.Samsung Galaxy S5

LukaS

z aplikace
12.8.2014 16:45

rokyshit: myslel sem rychlost nadstavby,nee vzhled…

rokyshit

z aplikace
12.8.2014 17:38

LukaS-Já myslel rychlost Touchwiz.Jsem spokojen.Vyhovuje mi.

LukaS

z aplikace
12.8.2014 17:49

rokyshit: buď jsi nedržel v ruce nic jiného a nebo jen tak placas…není veřejný tajemství že touchwiz je dost zasekanej.

Kocik

Kocik

z aplikace
12.8.2014 18:04

Mam Note 3 s touchwiz a neznam slovo zaseknuti ani trochu. Tohle se tykalo SIII a S1 tam to bylo

Faktuzmemegazacinatestvat

Faktuzmemegazacinatestvat

12.8.2014 18:15

Nejen barva, ale také vzhled je u mě i přítelkyně to poslední, co posledních 5 let řešíme. Mnohem důležitější je například skutečnost, zda je možno na zařízení sehnat kvalitní a účelový obal/kryt (třeba Krussel) a zda je třeba na telefon dělán držák od společnosti Brodit.

LukaS

z aplikace
12.8.2014 18:18

Kocik:ano,note3 je výjimka…zajímalo by mě proč..ale s5,s4 sem pár dní zkoušel a hrozný…,jakmile sem nainstaloval všechno co používám tak každou chvilku vterinovy zaseknuti,minimálně 1x denně samovolný restart..po hard resetu to celkem šlo ale pro mě prostě nepoužitelný..ale foťák luxus,což se o htc říct nedá bohužel.

Red74cze

RedRose 2

z aplikace
12.8.2014 18:32

barva u me moc roli nehraje… pokud je u daneho modelu na vyber tak “RED” vede ale jinak beru co je… ale “hello kitty” bych asi taky nebral…

Ivo Rundt

z aplikace
12.8.2014 18:48

Telefony mají snad displeje a ne obrazovky… A už vidím těch 70 % kupujících, co čtou recenze…

roman

roman

12.8.2014 19:38

souhlasim…po ip4, galaxy SII,III a IV jsem presel na htc one m8…a co se tyce jejich sense 6…mohu jen chvalit-odladenost a sviznost systemu se neda s touchwizem ani srovnavat. Troufam si tvrdit, ze je na tom podobne jako iOS. Po vzhledove a materialove strance taktez jiny level…fotak, prevda – prumerny, ale na poradne fotky je tu zrcadlovka. Suma sumarum – zatim muj nejlepsi foun. K tematu…barvu bych asi zaradil jako treti kriterium, prvne vzhled a materialy, obrazovka a pak barva

Faktuzmemegazacinatestvat

Faktuzmemegazacinatestvat

12.8.2014 19:57

2 roman: Zvláštní. Nikdo koho znám nemá problém ani s půl vteřinovým zásekem na zařízeních Galaxy S2, S3 mini a výše … a prakticky ani na jiných telefonech. Fakt by mě zajímalo, co lidé s těmi telefony dělají. A vlastně, já to ani raději nechci vědět. A ty lidi ani nechci znát.

LukaS

z aplikace
12.8.2014 20:19

kdo držel v ruce HTC a ,,přešel” na SAMSUNG musí okamžitě poznat tu svižnost..můj několikrát ověřený názor! to samé platí obráceně o foťáku

roman

roman

12.8.2014 21:35

Přesně tak…někomu může přijít chod touchwizu naprosto normální..dokud nevyzkouší odladěný systém. Já po koupi ONE M8 touchwizu říkám SBOHEM..někomu ale touchwiz vyhovovat může, já jen píši svoji zkušenost, že samsung prostě software neumí, to neplatí např. o foťáku, který je u S5 o alespoň dvě třídy výš než u M8

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

12.8.2014 22:28

Podle kterých parametrů vybíráte nový telefon? :)
Barva není tak důležitá, ale i přesto hraje v rozhodování roli, že?

Eledar

Eledar

12.8.2014 23:58

Já vybírám telefon jen podle vzhledu a foťáku. Vzhledem k tomu, že víceméně každý aktuální mobil má výkonu až dost. A co se týče barvy, tak vidím jako ideál černé “sklo” okolo displeje a zbytek bílý.

Vláďa 77

Vláďa 77

z aplikace
13.8.2014 7:15

Barva, jakou roli dnes hraje barva, když přední stranu z 80 a více % zaujímá displej a na druhou stranu se kouká málokdo. Jen málo lidí si mobil pořádně prohlídne kolem dokola ze všech stran.
A stejně většina je Černá, bílá, Stříbrná nebo kovová či skleněná. A pak taky záleží na vkusu operátorů. Řada z nás raději sáhne po výhodném balíčku a i internetové obchody raději sází na klasiku. Kdo si vezme růžovou, fialovou nebo oranžovou.
Co se týká druhé části, tj. doporučení, víte málokdy jsem se setkal s prodejcem, který ví stejně a nebo víc než já. Vesměs již poznám zda má načtený pouze reklamní materiály, nebo zda je fanoušek jisté značky, či má-li za úkol prodat

Vláďa 77

Vláďa 77

z aplikace
13.8.2014 7:27

PS: A co se týče recenzí, čtu je pravidelně, takže když jdu kupovat sobě mám už předem rozhodnuto. A když jde kupovat někdo z okolí většinou se se mnou poradí a nechá na mé doporučení.
Většinou se zeptám, máš už vybráno, chceš lepší nebo levnější. Jak velký, jaký systém. Odpověď bývá podobná: aby to mělo dobrý foťák, dlouho to vydrželo a nebylo to moc velký pádlo. A samozřejmě cenově dostupný. Podle toho se pak odvíjí rada, co je na výběr, jaké jsou s tím zkušenosti, co říkají recenze, případně jak koupit a alespoň trochu vyzrát na cenu.

3kolik

3kolik

z aplikace
13.8.2014 8:56

Pro mě je hlavní značka :) Oblíbil jsem si Sony a když vybírám nový telefon, kouknu se, co nabízí Sony v mé cenové relaci :) Do Samsungu bych nešel, ty telefony se mi vůbec nelíbí, Touchwiz je pro mě příšernej i vzhledově, jediné, co ještě občas prohlédnu je LG, nebo HTC, ale Sony je prostě #1 :)

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

z aplikace
13.8.2014 11:05

Vláďa: A které značky či konkrétní modely byste nám (čtenářům) doporučil?
S těmi prodejci to vnímám stejně :)

avenged

avenged

z aplikace
13.8.2014 11:36

Vlada 77-ano,jako prodejce taky poznám s jakým zákazníkem mám tu čest ,takových co znají a vědí je málo,90% by nemělo ani tušení o čem mluvim,když bych jim naserviroval něco víc,než si přečtou v letáku atd. Ano,chci uzavřít obchod,proto tam jsem a proto ten člověk přišel,ale ne proto abych prodal,ale proto aby ten člověk byl spokojený,on se pak často vrací a nechá si poradit,protože se prvně nespalil.

RSS (komentáře k článku)