Zklamání: navigace TomTom funguje jen na některých telefonech

tomtom_ico

Minulý týden se uživatelé chytrých zařízení s Androidem konečně dočkali: po mnoha slibech a více či méně oficiálních termínech (v srpnu 2009 například byl TomTom “na cestě na Android Market”) se ve čtvrtek v Obchodě Play konečně objevila takřka legendární offline navigace TomTom (informovali jsme ve zprávičce Navigace TomTom je dostupná v Obchodě Play!). Záhy ale přišlo nemilé překvapení: na většinu telefonů a tabletů, včetně například Samsungu Galaxy S III a Nexusu 7, nebylo možné TomTom stáhnout a nainstalovat z důvodu údajné nekompatibility. Zahraniční média spekulovala o tom, která zařízení jsou, a která nejsou kompatibilní – vypadalo to, jako by seznam podporovaných telefonů výrobce vylosoval ;).

Nakonec se podařilo dopátrat k pravdě: navigace TomTom aktuálně podporuje pouze zařízení s rozlišením 800 x 480 a 854 x 480 obrazových bodů. To v praxi znamená, že nefunguje na “vlajkových lodích” ani jednoho z výrobců. Například na telefonech Samsung si paradoxně mohou TomTom vychutnat majitelé více než rok starého modelu i9100 Galaxy S II, ale nikoli vlastníci zatím nejlepšího i9300 Galaxy S III.

Nová aplikace, která je v Obchodě Play dostupná v několika variantách, lišících se obsaženými mapovými podklady, přichází s podporou offline režimu (nevyžaduje tedy ke své existenci dostupnost Internetu) a dodatečně je možné stáhnout také informace o aktuální dopravě a umístění kamer/radarů, měřících rychlost.

Samozřejmostí je “turn-by turn” navigace, hlasové pokyny, včetně čtení názvů ulic a čísel silnic, nechybí ani asistent jízdy v pruzích. Jednou z předností jsou také doživotní aktualizace map.

Omezení pouze na výše uvedená rozlišení ale vyřadilo ze hry většinu majitelů nejnovějších a tedy i nejdražších špičkových zařízení, kteří by – vzhledem k ne právě lidovým cenám této navigace – mohli být největší cílovou skupinou. Například na Galaxy S III s displejem s rozlišením 1280 x 720, nebo Nexus 7 s rozlišením 1280 x 800 TomTom nainstalovat nelze, přitom zájem ze strany majitelů těchto zařízení je nemalý.

TomTom zatím oficiálně neuvedl, proč jeho aplikace nepodporuje zařízení s vyšším rozlišením, nicméně přislíbil, že je hodlá průběžně podporovat. V tuto chvíli ale nejsou známy žádné konkrétní termíny, ani to, zda by problém měla vyřešit příští verze.

TomTom pro Android je tak zklamáním hned v několika směrech – kromě nemožnosti nainstalovat ji na současné špičkové telefony nepotěšila ani ne právě příznivá cenová politika – verze pouze s mapami východní Evropy přijde na 850 Kč, nejvyšší edice s celou Evropou pak 1540 Kč. Na rozdíl od konkurenčního Sygicu navíc TomTom nenabízí ani časově omezenou zkušební verzi zdarma.

Zdroj: CNET.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

tomtom_ico

Navigace TomTom je na cestě na Android Market

archiv archiv archiv
1 min. uložit na později

Komentáře (30)