Telefon, nebo tablet? A co takhle Padfone

P_500

Společnost Asus představila na výstavě Computex 2011 nové zařízení s názvem Padfone, které právem vzbudilo velký zájem veřejnosti (video jsme ukazovali zde). Padfone v sobě totiž spojuje velký tablet („pad“) a chytrý mobilní telefon (phone = “fone“) zcela novým způsobem, který eliminuje obvyklé neduhy univerzálních řešení.

U “přerostlých” mobilních telefonů (např. 5palcový Dell Streak) nebo tabletů s možností telefonování (např. 7palcový Samsung Galaxy Tab) je velikost displeje i použitelnost a výdrž vždy kompromisem. Asus na to proto šel od lesa a telefon v Padfone učinil odnímatelným a využitelným zcela samostatně:

Mechanismus doku

Tabletová část potom funguje jako dok, který možnosti telefonu rozšiřuje o velký displej a další akumulátor. Nejedná se o úplně originální nápad, s podobným řešením přišla už v lednu Motorola s modelem Atrix 4G, tam se ale telefon nevkládá do těla tabletu, ale připojuje do dokovací stanice s displejem a klávesnicí. Hodí se tedy spíše pro práci na stole než využití jako tablet. Na Computexu byla ale představena i přímá konkurence Padfone. Koncept TransPhone čínské společnosti CMIT také nabízí samostatný telefon, který je možné zasunout do tabletu:

TransPhone

Je to vůbec revoluce?

Na první pohled by se mohlo zdát, že toto řešení je srovnatelné s nákupem samostatného tabletu a telefonu, ba že je dokonce horší, protože tablet v Padfone nelze používat samostatně bez vloženého telefonu. Klíčovým prvkem je ale v tomto případě orientace na uživatele. Při typickém využívání více zařízení (pracovní a domácí počítač, notebook, chytrý mobilní telefon, tablet) mají uživatelé problém s udržováním stejných dat (e-mailů, dokumentů, multimédií, záložek v prohlížeči, nastavení služeb…) mezi těmito zařízeními. I pokročilí uživatelé znalí pohodlných online cloudových služeb (Google, DropBox, ReadItLater, … a nejnověji i Apple iCloud) vědí, že možnosti synchronizace jsou omezené a celková správa více zařízení není jednoduchá. I to je jeden z důvodů, proč se např. nákup tabletu tak zvažuje – funkčně totiž nabídne zhruba totéž, co už umí uživatelův chytrý telefon, a naopak přinese problémy s udržováním dalšího zařízení. V Padfone je toto dilema vyřešeno výrobcem, tablet je současně telefonem, uživatel tak má veškerá svá data a nastavení neustále u sebe a aktuální, a vše mu funguje v telefonu i tabletu stejně.

Hledání formy

Padfone není v tomto hledání nové formy pro chytrá zařízení ojedinělý. V úvodu jsme již zmínili některá zařízení, která se snaží o kompromis mezi telefony a tablety (5″ Dell Streak, 7″ Samsung Galaxy Tab). Mezi nimi vyčnívá telefon Kyocera Echo nabízející hned 2 dotykové displeje, které lze díky rozevíratelné konstrukci umístit vedle sebe. Ve složeném stavu vypadá Echo jako trochu tlustší telefon s obyčejným 3,5palcovým displejem, v rozloženém stavu pak jako menší tablet se 4,7 palci úhlopříčky a vysokým rozlišením 960×800 bodů.

Kyocera Echo

Hledání formy se ale neomezuje jen na tablety a telefony. Uživatelé zažívají stejné dilema také při zvažování nákupu tabletu vedle svého stávajícího notebooku nebo netbooku. Výrobci proto přispěchali s nabídkou příslušenství, zejména dokovacích stanic se samostatnou klávesnicí a často také druhým akumulátorem pro prodloužení výdrže i dobíjení akumulátoru v tabletu. Průkopníkem těchto řešení je už zmíněná Motorola Atrix 4G (laptop dock nabízí klávesnici i velký displej), nebo Asus EeePad Transformer, svou variantu chystá také Lenovo.

Motorola Atrix 4G

Výhled do budoucna

Je zřejmé, že obliba zařízení typu tablet, nastartovaná zejména fenomenálním úspěchem modelu iPad od Applu (15 milionů prodaných kusů od dubna 2010 do března 2011), nejenže trvá, ale nabírá na obrátkách. Uživatelé začínají objevovat výhody této formy zařízení pro bezproblémové konzumování obsahu – prohlížení webu, sledování filmů a seriálů, čtení elektronických knížek (e-booků) a publikací (pověstné jsou např. interaktivní časopisy pro iPad).

Své modely tabletů tak nabízí i většina významných výrobců mobilních telefonů a konkurence se s příchodem kvalitních konkurentů Applu přiostřuje (Android OS se dočkal verze 3.x, která je již optimalizována pro tablety, a svým rozsahem funkcí a důrazem na uživatelské rozhraní má na to iOS od Applu důkladně zatopit). Aby se výrobci odlišili, začínají hledat mezery na trhu, a z těchto pohnutek vznikají koncepty zařízení jako Padfone, které nám mají nabídnout univerzální řešení našich potřeb. Jak se to podaří uvidíme nejpozději o letošních Vánocích, kdy má jít Padfone do prodeje (pokud jej ovšem do té doby nikdo nepředběhne, jako např. zmíněný čínský TransPhone).

ASUS PadFone

Článek byl vytvořen pro server Datarama portálu Aktuálně.cz
Roman Nepšinský
O Autorovi - Roman Nepšinský

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

No Image-01

Malé srovnání tabletů

Články Petr Mišák Petr Mišák
1 min. uložit na později

Komentáře (6)