Ponožky s močí jako nabíječka mobilního telefonu?

ponožky

Nadpis článku zní jako aprílový žert, ale opak je pravdou. Výrobci mobilních telefonů se předhánějí, kdo bude mít větší výkon (výsledky v AnTuTu jsou pro některé výrobce až posvátné), větší displej nebo jemnější rozlišení. Jenže tohle všechno má negativní vliv na výdrž baterie a zatím není moc způsobů, jak prodloužit její životnost více než na jeden den.

Proto novinka vědců z Bristol BioEnergy Centre Univerzity západní Anglii, kteří vytvořili ponožky s mikrobiální technologií palivových článků (MFC), může znít jako sci-fi, ale současně se může jednat dobrý počin pro budoucí využití. A jak to funguje?

ponožky s močí 2

Ponožky s močí a malý bioreaktor

Jedná se o malý bioreaktor, který je založen na oxidaci organického materiálu (v tomto případě moči) a produkujícího energii. Technologie palivových článků vyžaduje nepřetržitý oběh moči, který je zajištěn malým čerpadlem v patě ponožky. Díky chůzi dochází k cirkulaci v trubičkách, čímž dochází k výrobě energie. Výzkumný tým tvrdí, že jde o první plně soběstačný přenosný generátor energie, založený na mikrobiální technologií palivových článků.

Systém nepůsobí příliš esteticky a ani představa proudící tekutiny v trubičkách, nemluvě o jejím doplňování, nevzbuzuje příliš velké nadšení mezi veřejností. Ale jedná se o vědeckou studii, která v konečném výsledku může mít zcela odlišnou podobu i využití. Důležité je, že i vědce z Univerzity západní Anglie trápí nedokonalost současných smatphonů v podobě malé výdrže baterie a snaží se s tím něco dělat. To potvrzuje i vyjádření, podle kterého je dlouhodobým cílem vědců vytvořit nositelný zdroj energie pro mobilní zařízení.

Myslíte si, že by měl podobný koncept šanci na úspěch? :)

zdroj: medicaldaily.com

Uživatelská recenze
O Autorovi - Uživatelská recenze

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)