Menu

Podrobnější pohled na YotaPhone – telefon se dvěma displeji

V souhrnu nejdůležitějších novinek 4. dne veletrhu CES jsme se stručně zmínili o telefonu YotaPhone, který prakticky od veškeré konkurence odlišuje jeden zásadní rys: má dva displeje – na každé straně zařízení jeden. Poprvé jsme o tomto konceptu informovali v polovině prosince ve zprávičce YotaPhone s dvěma displeji. Pojďme se na tento kousek podívat o maličko blíže.

YotaPhone má dva displeje – na každé straně zařízení jeden

YotaPhone má dva displeje – na každé straně zařízení jeden

Společnost Yota Devices si klade za cíl změnit způsob, jakým lidé používají chytré mobilní telefony. Na jedné straně zařízení je klasický barevný LCD displej, na straně druhé pak černobílý e-ink (EPD). Každý má svůj účel a využití – barevnou obrazovku využijete k běhu aplikací, procházení webu, nebo sledování videí.

Rozměry zařízení jsou 67 x 131 x 7,3/9,9 mm

Rozměry zařízení jsou 67 x 131 x 7,3/9,9 mm

Černobílý displej zobrazuje obsah, který na něj “pošlete” z přední obrazovky (nezrcadlí tedy obsah předního displeje, jak bychom možná čekali) – dalo by se říci, že slouží méně pro interakci a více pro zobrazení informací. Například si na něm můžete nechat ukazovat mapu, hodiny, nebo text. Hlavní výhodou použité technologie je výrazně nižší spotřeba elektrické energie – výrobce tvrdí, že může zvýšit životnost baterie přinejmenším o 50 procent, zároveň nabídne lepší čitelnost na přímém slunečním světle a umožňuje permanentní zobrazení času, zpráv, oznámení a dalších informací, které jsou viditelné na první pohled.

Výrobce tvrdí, že může zvýšit životnost baterie přinejmenším o 50 procent

Výrobce tvrdí, že může zvýšit životnost baterie přinejmenším o 50 procent

Pokud je vám jméno výrobce neznámé, vězte, že Yota Devices je firma zabývající se mobilní komunikací a konektivitou. Své první zařízení vyvinula v roce 2009 a za rok 2012 prodala více než milion modemů a routerů, což představuje 6 % celosvětového trhu s LTE zařízeními. Vstup do již značně zaplněného trhu chytrých telefonů Yota Devices vnímá jako logické pokračování jejich obchodní filozofie, zkušeností a podnikatelského ducha.

4,3palcový displej s technologií e-ink

4,3palcový displej s technologií e-ink

Vladislav Martynov, který na CESu zařízení prezentoval, předvedl také několik aplikací, určených speciálně pro použití s e-ink displejem. Společnost Yota Devices navíc plánuje uvolnit API, takže vývojáři budou moci přizpůsobit své aplikace, aby mohly využít výhod obou obrazovek.

Na jedné straně je barevný LCD displej, na druhé pak černobílý e-ink

Na jedné straně je barevný LCD displej, na druhé pak černobílý e-ink

Na telefonu běží Android 4.2 Jelly Bean, srdcem zařízení je dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon MSM 8960, jehož srdce běží na rychlosti 1,5 GHz, o ochranu před poškrábáním se stará odolné sklo Gorilla Glass.

E-ink nabídne lepší čitelnost na přímém slunečním světle

E-ink nabídne lepší čitelnost na přímém slunečním světle

Technické specifikace telefonu YotaPhone:

 • Procesor: dvoujádrový Qualcomm Snapdragon MSM 8960 na 1,5 GHz
 • Operační systém: Android 4.2 Jelly Bean
 • Rozměry: 67 x 131 x 7,3/9,9 mm
 • Hmotnost: 140 gramů
 • Černobílý displej: EPD e-ink, 4,3”
 • Barevný displej: LCD JDI, 4,3”, rozlišení 1280 x 720 (HD)
 • Konektivita: LTE, 2G, 3G, 4G, Wi-Fi, Bluetooth, NFC
 • Interní paměť: 32 nebo 64 GB, údajně bez podpory rozšíření paměťovými kartami
 • Operační paměť: 2 GB
 • Hardwarová tlačítka: “power” a tlačítka pro nastavení hlasitosti
 • Konektory: nabíjení/propojení s PC, audio 3,5mm jack
 • Baterie: 2 100 mAh
 • Fotoaparát: 12Mpx zadní, HD přední
Výrobce chce změnit způsob, jakým lidé používají chytré mobilní telefony

Výrobce chce změnit způsob, jakým lidé používají chytré mobilní telefony

Na oficiálních webových stránkách YotaPhone.com si můžete telefon prohlédnout v animaci doslova ze všech stran. Kromě toho se zde dozvíte, že YotaPhone bude k vidění také na barcelonském Mobile World Congressu.

Vývojáři budou moci upravit své aplikace, aby mohly využít výhod obou obrazovek

Vývojáři budou moci upravit své aplikace, aby mohly využít výhod obou obrazovek

Očekává se, že prodej bude zahájen ve druhé polovině roku 2013, Engadget pak upřesňuje termín na třetí čtvrtletí. Informace o ceně zatím nejsou známy

Očekává se, že prodej bude zahájen ve druhé polovině roku 2013

Očekává se, že prodej bude zahájen ve druhé polovině roku 2013

Zdroje: Yahoo! News, Mashable, oficiální web a Engadget.

 

Komentáře

Hany.com

Hany.com

17.1.2013 7:19

Do 10k bych ho hnedka bral. Je to zajimavy koncept.

Jean

Jean

17.1.2013 7:38

V této specifikaci by se to dobře prodávalo nyní. V druhé polovině roku 2013 už to bude technicky zastaralé.

Jean

Jean

17.1.2013 7:41

Navíc se mi zdá 4,3 poměrně málo. Má to e-ink a to předurčuje zařízení k použití i jako ebook reader. V tomto případě bych volil nad 5 palců. Klidně i 6 jako v případě nového Samsung Note

Jenda

Jenda

17.1.2013 8:24

to jean: Právě naopak. Konečně malý HD display. 4,3 je pro mě ideální velikost. Většina HD displejů je dneska 4,7 a více. Na čtení eknih to bohatě stačí. Líbí se mi to moc.

Libb76

Libb76

17.1.2013 10:35

Já jen doufám, že upustí od toho pohybu pro další stranu nebo pro zpět, to se v tramvaji vestoje dělá trochu blbě. Jinak jsem po delší době dokoukal celé video, fakt se mi ten koncept dost líbí.

Mira

Mira

17.1.2013 13:17

Pekny jaka bude asi cena, ale urcite pres 10 k.

mrk

mrk

17.1.2013 14:44

“Právě naopak. Konečně malý HD display. 4,3 je pro mě ideální velikost. Většina HD displejů je dneska 4,7 a více. ”

Kdy konečně pochopíte, že úhlopříčka toho moc neříká o šířce telefonu. Zrovna tento telefon s 4.3″ má šířku telefonu jako mají 4.7″. Proto mi vaše tvrzení nedává smysl.

motyq

motyq

17.1.2013 16:48

pokud to bude použitelné jako rozumný stavový displej – tedy že by tam mohl být případně i “feed” příchozích smsek (využiju na monitoring serverů), případně událostí,.. prostě takovej news ticker, tak to bude super. To asi stejnak bude otázka software.
Plus možnost základně ovládat případnou aplikaci běžící na zadní straně.. jedině +
Co se týče e-čtečky tak tam je imho výhodnější menší velikost. Pro oči je příjemnější když nemusí při čtení sledovat řádek zleva do prava, takže jedním pohledem obsáhnete celý obsah jednoho řádku. Sice budete muset častěji listovat, ale to je detail.
Zkusil jsem si to tak na radu nastavit na kindlovi (větší písmo, širší okraje), takže mám text prakticky v malém sloupci uprostřed displeje a světe div se, najednou se při čtení prakticky neunavím – dříve jsem spolehlivě u čtení usnul – nejdříve slabá bolest očí pak únava a pak konečná. Takže za mě tento telefon vypadá velice použitelně…

MoB

MoB

17.1.2013 19:48

To by mohl být výborný telefon… moc se mi to líbí.

roman

roman

23.1.2013 22:35

prijde mi to jako zbytecnost, uz vidim jak si v ruce budu pretacet telefon kdyz ho vytahnu z kapsy. myslim si ze vyrobci uz nevedi s jakou novinkou prijit na trh, za chvily budou mit mobili 5 fotaku pekna picovinka

RSS (komentáře k článku)