NVIDIA představila mobilní procesor Tegra K1 se 192 jádry

nvidia_tegra_k1_ico

Společnost NVIDIA ve své prezentaci, která proběhla v rámci veletrhu CES (Consumer Electronic Show) v noci na dnešek, oznámila skoro až neuvěřitelný mobilní procesor Tegra K1 se 192 jádry.

Hned na začátku ale přiznejme barvu – číslo 192 vyjadřuje počet jader grafického subsystému, kterých má například Tegra 4 72. Budeme-li hovořit o čistě výpočetních jádrech, pak mohou být buď dvě, nebo čtyři.

Čip bude k dispozici ve dvou konfiguracích – standardní 32bitové (čtyři jádra Cortex-A15) a 64bitové (dvě vlastní jádra Denver). V prvním případě je maximální frekvence 2,3 GHz, ve druhém 2,5 GHz.

NVIDIA Tegra K1 - čip bude ve dvou provedeních NVIDIA Tegra K1 – čip bude ve dvou provedeních

NVIDIA Tegra K1 - 64bitová verze bude mít jádra Denver NVIDIA Tegra K1 – 64bitová verze bude mít jádra Denver

Šéf NVIDIA prohlásil, že tento čip přináší výkon desktopové grafiky GeForce do mobilního světa, neboť kombinuje “srdce GeForce a duši Tesla”. Nový čip prý nemůže být nazván Tegra 5, protože je silnější a pokročilejší ve srovnání s Tegrou 4, což je důvod, proč se výrobce rozhodl pro označení Tegra K1, kde písmeno “K” znamená architekturu Kepler.

Tento procesor umožní vývojářům vytvářet pro Android hry na nejvyšší grafické úrovni, odpovídající grafice posledních herních konzolí. Již dříve bylo oznámeno, že zařízení s čipem Tegra 4 “utáhnou” hry postavené na Unreal Engine 4. Hráči jistě ocení ultra-realistické detaily, fyziku a světlo, které si budou moci užívat na mobilních zařízeních.

NVIDIA Tegra K1 - ukázka grafiky NVIDIA Tegra K1 – ukázka grafiky

NVIDIA Tegra K1 - ukázka grafiky NVIDIA Tegra K1 – ukázka grafiky

Tegra K1 přinese stejné grafické schopnosti jako příští generaci konzolí (Xbox One, PlayStation 4) a vyšší výkon než současná generace konzolí (Xbox 360, PlayStation 3). Z hlediska energetické účinnosti zůstává NVIDIA Tegra K1 na “mobilní úrovni” a podporuje OpenGL ES 3.0 a DirectX 11.

NVIDIA Tegra K1 - ukázka grafiky NVIDIA Tegra K1 – ukázka grafiky

NVIDIA Tegra K1 - srovnání s konzolemi NVIDIA Tegra K1 – srovnání s konzolemi

Očekává se, že 32bitová verze se v komerčně dostupných zařízeních objeví v prvním pololetí roku 2014, zatímco 64bitová verze přijde na trh ve druhé polovině roku.

Zdroje: Hi-Tech a Android Central.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)