Maru OS: Systém, který z vašeho telefonu udělá plnohodnotný počítač

Maru OS – náhleďák

Na začátku křemíkové éry byly počítače poměrně velká zařízení. Jejich tehdejší výrobci si to uvědomovali a bylo jim jasné, že pokud chtějí, aby se počítače rozšířily, budou se muset zmenšit. Trvalo to roky a desetiletí, než se počítač srazil na velikost dnešních stolních počítačů. Jenže neustálé zmenšování samotných součástek zůstalo výrobcům nejspíše v genech a tak se s velikostí stolních počítačů nesmířili. Díky nim dnes můžeme nosit po kapsách přístroje, které mají stejný výpočetní výkon jako stolní počítače před pár lety.

Smartphony jsou kapesní zařízení, které je navrženo pro základní funkce, jenž díky internetu dokáže. Již roky je zde ale vize toho, že do malého a velice tenkého těla smartphonu jednou integrujeme celý stolní počítač. Vize toho, že když budeme potřebovat pracovat za stolem, tak svůj telefon připojíme k monitoru a klávesnici a vše se přizpůsobí velké obrazovce.

V minulosti jsme již podobné pokusy zaznamenali. Například Motorola Atrix 4G se pokoušela sloučit pracovní plochu desktopového OS s pracovní plochou smartphonu. Jenže bylo nutné dokoupit speciální dock, který telefon držel otočený na šířku. A hádejte co – pořádně to nefungovalo.

Až do doby, než nám, Androiďákům, představu dvojího pracovního prostředí vyfoukl Microsoft ve svých mobilních Windows 10. Aby také ne, vždyť Microsoft je letitý lídr na poli desktopových operačních systémů, takže je snad jasné, že jeho Continuum je poměrně dobře použitelné. Jenže Microsoft již není jediný, komu dvojí prostředí funguje. Androiďáci držte se, přichází Maru OS.

Maru OS - práce na monitorech

Maru OS: One-man show, která již zaujala

Maru OS je nové softwarové řešení, které si dává za úkol překlenout mezeru smartphonem a počítačem. Nevyžaduje, abyste cokoli kupovali. Vše, co je třeba udělat, je přehrát vlastní ROM, což je mnohým z nás důvěrně známá činnost.

Systém Maru byl oznámen 4. února jako one-man projekt, který si již získal obrovskou pozornost na internetu. Cílem projektu je přinést celoplošný zážitek každému monitoru prostřednictvím jednoduchého připojení smartphonu. Nejlepší na tom pak je, že na rozdíl od jiných pokusů o to samé není připojený telefon nepoužitelný. Zatímco je telefon připojený, klidně si můžete vyřizovat hovory, psát textovky apod.

O práci na monitoru se stará linuxová distribuce Debian 8, která je nainstalována přímo uvnitř Androidu. Několik málo aplikací nám dovolí, abychom podobným způsobem mohli nainstalovat linuxové distribuce na Android smartphone. Maru OS ale přichází se svou jednoduchostí a snadností používání.

Jak už jsme zmínili, Maru OS se instaluje jako jakákoli jiná vlastní ROM určená pro vaše zařízení. Tedy alespoň prozatím, což je v současnosti ten nejnáročnější krok. Poté, když Maru pomocí aplikace zjistí, že se váš Android připojil k externímu displeji pomocí HDMI (případně jiných portů), zahájí Debian přes „chroot“ své výstupy a zobrazí se na sekundárním displeji.

Android sám má již nějakou dobu možnost vytvářet prezentace na externích displejích, takže je možné, že Maru chytře využívá některé API k tomu, abychom mohli bezproblémově používat jak smartphone, tak monitor. Možná to je také důvod, proč je nutné instalovat celý balík vlastní ROM a ne jen doplněk se systémem. Nebo možná běží Maru OS na LXC (Linux Containers). Naštěstí se na tyto otázky nebudeme muset ptát dlouho, neboť bylo oznámeno, že projekt Maru OS bude již brzy open-source.

Maru OS - rozdělení

Nový uchazeč o místo mezi systémy?

V současné době je možné Maru OS nainstalovat pouze na Nexus 5 a ten není zrovna tím nejrozšířenějším zařízením. Jeho uživatelská základna je ale dost veliká na to, aby se ukázaly případné nedostatky. Díky tomu, že projekt přejde do open-source licence, budou moci vývojáři z komunit, jako je XDA-Developers, začít portovat systém na další oblíbené smartphony.

Stejně jako u každého jiného open-source projektu, i budoucí Maru OS závisí na podpoře komunity. Vývojář hledá pomoc při pokračování a rozšiřování projektu. Pokud si myslíte, že byste mu mohli pomoci, zkuste ho oslovit e-mailem nebo využijte jeho Twitter.

Zdroj: XDA, MaruBlog

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)