Menu

Infografika: 95 % lidí používá telefon před spánkem

V dnešní době má snad každý mobilní telefon. Většina z nás ho používá skoro na každém kroku a to i těsně předtím, než jdeme spát. Tento náš “zlozvyk” má ale do jisté míry za následek to, že nám klesá tvorba melatoninu, který napomáhá k dobrému usínání. Na vině je displej, který vyzařuje specifickou namodralou barvu, která má za následek snížení tvorby tohoto hormonu a tím pádem mohou mnozí z nás večer špatně usínat, což ovlivňuje naší výkonnost druhý den. Tento efekt je nejsilnější právě když používáme telefon v málo, nebo vůbec, osvětlené místnosti, tedy před spánkem. Infografika poukazuje, že 95 % uživatelů vlastnící telefon, používá telefon těsně předtím, než jdou spát.

60 % lidí od věku 13 do 64 let má poté problém se spánkem a 63 % spí stylem “Stand by”. To znamená, že se nám zdají sny, mozek pracuje a vlastně si neodpočine. Zajímavostí je také to, že až 50 % lidí kontroluje telefon během večera. 95 procent poté pokládá telefon hned vedle postele. Na závěr infografika radí, co dělat, aby se vám lépe usínalo. Doporučuje se například čtení knížek za nepřímého osvětlení, poslouchání relaxační muziky nebo například čtení e-čteček, které používají displeje e-ink, jež jsou mnohem přívětivější k vašim očím a zároveň nevyzařují ono specifické modré světlo potlačující tvorbu hormonu melatonin.

infografika-spánek

Jak jste na tom vy s vaším spánkem nebo používáním telefonu těsně před usnutím? Dejte nám vědět.

Zdroj: bbb.

 

Komentáře

Petr

Petr

z aplikace
29.4.2014 6:24

velmi často používám notebook, ale že bych měl problém s popisovanou věci to rozhodně ne.

Tomáš

Tomáš

29.4.2014 6:26

Co to je “specifická namodralá barva”?

Xender

Xender 0

z aplikace
29.4.2014 6:31

Telefon večer před spaním používám ke čtení novinek doma i ve světě a občasnému hraní i když by se to nemělo. Display vyzařuje modrou barvu která potlačuje vytváření hormonu podporující spánek.

AterCZ

z aplikace
29.4.2014 7:41

Kazdy den pred spankem. Obcas se mi potom zda jako bych vubec nebyl unaveny.

david8

z aplikace
29.4.2014 7:42

Telefon před spaním používám, ale mám Twilight, aplikací, která display ztmaví a zabarví do červena, takže je přirozenější

p@p@ t.

z aplikace
29.4.2014 7:43

Dost často usínám s mobilem v ruce nebo notebookem na stolečku před sebou. Zatím jsem nezaznamenal potíže se spánkem z tohoto důvodu. Stane se, že přemýšlím o nějaké záležitosti a pak nemůžu usnout, ale mobil ani notebook mi zatím ve spánku určitě nebrání.

LukaS

z aplikace
29.4.2014 7:47

každý den…jinak bych rád poznamenal ze uz druhý den mi nejdou posílat komentáře z počítače..používám firefox with add block díky

Gwaihir

z aplikace
29.4.2014 7:59

Já bez tabletu neusnu ;) Něco si prectu a za chvíli se mi zaviraji oči, tak to zavru a spím.

Vlastimil91

Vlastimil91 0

29.4.2014 8:46

Tak nevím jak ostatní ,ale já vždy smažím BF4 cca do 2:15hod ráno a pak jdu spát že se ještě tak cca 5min dívám do telefonu který potom odložím na noční stolek vedle postele. Ráno vstanu v 7:30hod a pohoda. Většinou každý den spím cca 5hod někdy jen 4hod někdy 6hod ,ale to jen občasně.
Tento režim praktikuji už 5-6let a zatím nemám žádný problém. Odložím telefon a většinou do cca 1min usnu a krásně spím :)

Pavel S.

29.4.2014 9:25

Prohlížení věcí na telefonu mě vždycky perfektně unaví a okamžitě usnu, naopak když nemám nic puštěné, nebo si nic nečtu, tak pořád nad něčím přemýšlím a usíná se mi hůř…

Pavel

Pavel

z aplikace
29.4.2014 11:55

Ja také večer koukam do mobilu. pak si v něm s manželkou pustíme pohádku ZLATOVLÁSKU a hned usnem…
Někdy si ji budem mudet pustit i přes den, ať vime jak to dopadne…

Jakub P.

Jakub P.

z aplikace
29.4.2014 15:50

Já také před spaním koukám do telefonu tak 5 až 10 minut.Pak bez problémů usnu,tedy za předpokladu ze jsem skutečně ospalý ;)Žádné problémy jsem za několik let nepochytil.

mcmartincerny

z aplikace
29.4.2014 19:41

Já si před spaním čtu články z mé oblíbené appky, nevím jestli ji znáte, jmenuje se Svět Androida :-P

Zdf

zdf -3

z aplikace
30.4.2014 18:58

Proti namodralé barvě používám Twilight. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.urbandroid.lux

Vláďa 77

Vláďa 77

z aplikace
30.4.2014 20:53

Nevím zda je to nesmysl, ale přijde mi, že ano. Telefon tj. mobilní používám od roku 1999, tj. dlouhých 15 let. Od té doby co nabízí hodiny a budík, používám je jako budík na buzení. Stand by systémem, tj. noci plné snů však mám už od dětství. A to je dlouhých 37 let. V té době však žádné mobily s modrým světlem nebyly. S mobilem si hraju, čtu články, píšu zprávy, pak si jdu lehnout, telefon nařídím jako budík a vložím do nabíječky na nočním stolku vedle postele. Už několik let. A stále 37 let se mi zdají sny. Někdy i více. A někdy si je pamatuji do detailů. Usínám v pohodě. Unavený jsem se cítil, když jsem bydlel v centru 100 tisícového města. Dnes již 2 roky bydlím na venkově. Usínám stále v pohodě, ale probouzím se mnohem více odpočinutý. A teď druhý případ. Moje manželka si s telefonem nehraje. používá ho minimálně. Večer téměř vůbec. Když jsme bydleli ve městě trpěla několik let syndromem nespavosti. Usínala až kolem 3 či 4 hodiny ranní. Stačilo jí spát 1,5 až 2 hodiny. Byla se svým problémem i ve spánkové laboratoři. Kde zjistili, že sice spí málo, ale že tvrdý spánek u ní nastane sice na 20 – 30 minut, ale že jí to plně dostačuje. A teď pozor, málo kdy se jí zdá nějaký sen. Takže žádný Stand by. Od té doby co žijeme na venkově, spánek se jí upravil a spí normálně. Opět bez snů. Ani v dětství se jí moc nezdáli. Takže podle mě výzkum je výzkum, ale odladil někdo v tom vzorku lidí bydliště, sociální složení, vytížení v zaměstnání a další. Podle mě tedy další utopie… ;-)

Radek

Radek

2.5.2014 15:29

Včera před spaním jsem na mobilu pařil hru “2048” do jedné ráno. Nemohl jsem se od ní urvat. A pak do dvou jsem neusnul :-( Ale většinou si čtu knížku, mobil leží v pohotovosti na stole metr od postele. Už jsem taky pěkný závislák.

RSS (komentáře k článku)