Displej s hmatovou odezvou? Fujitsu ukázalo svůj koncept

fujitsu-1

Možná je to pro někoho překvapení, ale ani Fujitsu na MWC 2014 nechybí. Ačkoliv nepatří mezi smetánku výrobců smartphonů nebo tabletů, Fujitsu přesto dokázalo zaujmout. Konkrétně jde o dvě věci – nástupce telefonu pro seniory a hmatový tablet.

O telefonu pro seniory se toho u nás příliš nenamluvilo a není divu. Fujitsu Stylystic S01 byl totiž dostupný pouze v některých regionech Francie a navíc pouze u operátora Orange. Z počátku šlo o 90 prodejen, ale díky velkému zájmu se prodej tohoto telefonu rozšířil do 250 prodejen operátora Orange. A o jaký telefon to vlastně jde? Nezaujme ani výkonem ani designem. Jediné, co má tento smartphone splňovat, je jednoduchost a přehlednost na tak vysoké úrovni, aby se telefonu mohla uchopit i starší generace, která telefonům moc neholduje. To Fujitsu splnilo, a tak telefon nabízí pouze jednu obrazovku, na které je vše důležité a potřebné k jeho ovládání, jako je například psaní SMS, volání, surfování nebo spouštění osvědčených aplikací z Google Play. Fujitsu na letošním MWC 2014 oznámilo jeho nástupce, který již využije čtyřjádrový procesor a energeticky nejúspornější displej. Mezi jeho funkce poté můžete zařadit LTE a NFC a další zajímavé funkce, které Fujitsu prozatím neprozradilo.  Uvidíme, kde všude se telefon nakonec objeví, Fujitsu se totiž snaží o rozšíření na celosvětovém trhu za pomocí operátora Orange. Do prodeje by se měl dostat na podzim letošního roku.

Druhá zpráva od Fujitsu se týkala prototypu tzv. hmatového tabletu. Již dříve jsme mohli zaznamenat první náznaky této technologie, avšak většinou šlo o pouhé vibrování. Nová technologie z laboratoře Fujitsu přináší rozdílný hmatový vjem při přejíždění prstem po displeji v závislosti na obrázku, který je zrovna na tabletu zobrazen. Pro lepší představu jak tato technologie funguje, máme na obrázku níže krokodýla. Pokud přejedete prstem po displeji u prototypu Fujistu, pocítíte na prstu drsnost krokodýlovy kůže. Tento hmatový pocit zajišťují ultrazvukové vibrace, které dokáží měnit povrch displeje z hladkého na drsný podle obrázku. Samozřejmě nejspíše nedosáhneme naprosto realistického výsledku, ale i tak jde o velmi zajímavou funkci pro tablety do budoucna.

Tato technologie funguje na principu vytváření vzduchové mezery mezi displejem a prstem. Pokud je zapotřebí hladkého povrchu, ultrazvukové vibrace vytvoří onu vzduchovou mezeru a tím navodí uživateli pocit plovoucího efektu, tedy hladkého povrchu. Pokud naopak potřebujeme drsnější povrch, ultrazvukové vibrace vzduchovou mezeru zmenší tak, aby byl povrch drsný. Uvidíme, jak bude tato technologie úspěšná, každopádně již nyní si je možno vyzkoušet prototyp na MWC, takže snad vám ukážeme tuto technologii naživo.

Technologie ultrazvukových vibrací Technologie ultrazvukových vibrací

Zdroj: TZ

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)