Flow: Vyzyvatel IFTTT od Microsoftu. Má šanci uspět?

microsoft-flow-nahledak

O aplikace IFTTT nebo také IF asi většina z vás někdy slyšela. Jejím smyslem je dát uživateli možnost nastavit automatickou reakci, jestliže nastane určitá situace na jiném místě v telefonu. Jméno aplikace zní trochu krkolomně, ale přitom se jedná o jednoduchou zkratku – „IFTTT = if this, then that“. Podobných aplikací bychom v Obchodě Play našli více. Jen málokterá je ale tolik všestranná a mocná. Do vývoje aplikace pro automatizaci úkonů se před nějakou dobou pustil i Microsoft. Jeho aplikace Flow měla být pro IFTTT údajně největším konkurentem.

Flow vystupuje z bety. Má se IFTTT obávat o své uživatele?

Aplikace Flow byla v betě již od dubna a tak se dá polemizovat nad tím, zda dal Microsoft do vývoje opravdu vše a zda bude výsledná aplikace opravdu konkurence schopná. My se již brzy pustíme do dlouhodobého testování této aplikace a později vám přineseme její recenzi. Podíváme se tedy alespoň, co si o aplikaci myslí odborníci ze zahraničí. Například redaktor serveru Android Police, Corbin Davenport tvrdí: „Ve skutečnosti, po hodinovém hraní si s ní jsem přesvědčen, že je lepší než populární IFTTT.“ I kdyby ale byla kritika vesměs kladná a aplikace zářila dokonalostí, je tu jeden háček, který možná kdekoho odradí.

Aplikace zdarma? Jen dokud nenarazíte na limity

Možná bychom měli zmínit, že aplikace Flow nepřichází do Obchodu Play úplně sama. Je součástí tria aplikací pro byznys sféru. Do balíku kromě Flow patří ještě Microsoft PowerApps (pro rychlou tvorbu webových a mobilních podnikových aplikací bez nutností kódování) a Microsoft Power BI (pro analýzu a vizualizaci byznysových dat). Díky tomu je jasně vidět, kam Microsoft primárně cílí, a že aplikace Flow má potenciál i v korporátní sféře. A proto i aplikace pro automatizaci úkonů má své cenové plány.

flow-plany-a-funkce

Můžete ji používat zdarma, ale budete limitováni 750 spuštěními za měsíc (tím není myšleno spuštění aplikace, ale jednotlivých úkonů), což není zrovna obrovské číslo. Abyste chápali, když si například necháte ukládat týdenní playlist Discover Weekly ze Spotify do archivu, za měsíc jen tento jediný úkon provede nejméně 120 spuštění (30 písní x 4 týdny). Přesto si myslíme, že běžnému uživateli by to mohlo stačit. Pokud ale chcete mít svůj telefon plně automatizován a denně provádět desítky úkonů, Flow již pro vás nebude. Ještě dodáme, že při používání bez placení bude aplikace provádět kontrolu informací jen jednou za 15 minut, což je poměrně dlouhá doba.

Power Automate
Power Automate

Na objektivní zhodnocení si ale budeme muset počkat, než projde naším testem. Zkusíme aplikaci používat intenzivně celý měsíc, abychom zjistili zda se dá do plánu zdarma vejít bez problémů nebo zda se budeme muset omezovat. Vy zatím můžete v komentářích psát co máme vyzkoušet a co vás zajímá.

Zdroje: androidpolice.com, mspoweruser.com, microsoft.com

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)