Budeme kupovat mobily přímo od výrobců? (Víkendová hlasovačka)

nakupovani

V ceně mobilního telefonu hraje roli celá řada faktorů. Kromě jiného platí zákazník celému distribučnímu řetězci – počínaje dopravou ze země výroby, přes uskladnění ve skladech v jednotlivých lokalitách, až po dodání prodejci či e-shopu, od kterého telefon koupíte. Je budoucnost v nakupování mobilů přímo od výrobců? Na to se budeme ptát v této Víkendové hlasovačce.

Obsah článku

V obchodě, e-shopu, nebo od výrobce?

V září jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak jste koupili svůj poslední mobil. Zhruba polovina hlasujících ho pořídila v českém e-shopu, další čtvrtina pak v klasickém kamenném obchodě.

Jak koupili naši čtenáři svůj poslední mobil?Jak koupili naši čtenáři svůj poslední mobil?

V obou případech je k výrobní ceně a zisku výrobce nutné připočítat další náklady, které zaplatíte za to, že se telefon dostal až k vám. Zpravidla je nejprve nutné odvézt ho z továrny do přístavu nebo na letiště – do koncové ceny se tedy musí promítnout cena za odvoz nákladním autem, plat jeho řidiče a zisk přepravní firmy.

Ani další přeprava rozhodně není zadarmo – ať už putují telefony do Evropy na palubě lodi nebo letadla, v obou případech musí zákazník zaplatit jak provoz dopravního prostředku, tak všech lidí, kteří jsou k němu potřeba. Obvykle následuje přeprava do nějakého centrálního skladu, odkud se pak mobily odvážejí prodejcům. Ti je pak často distribuují z nějakého svého centrálního skladu, což pochopitelně znamená další náklady. Konečně i prodejce si – celkem logicky – připočítá nějakou svou marži.

Snižování nákladů

V dnešní době se úroveň chytrých telefonů jednotlivých výrobců do značné míry srovnala, takže se nedá jednoznačně tvrdit, že levnější mobil znamená automaticky horší kvalitu. Jedním ze zásadních kritérií při výběru je tak cena. Ve snaze uspět mezi rostoucí konkurencí jdou někteří výrobci „až na dřeň“ a snižují ji na minimální možnou úroveň.

Distribuční řetězec navyšuje cenu produktuDistribuční řetězec navyšuje cenu produktu

Pokud při nižší cenovce za stejně vybavený telefon nechtějí jít cestou nižší kvality, musejí hledat úspory jinde. A právě jedním z míst, kde se dá hodně ušetřit, je distribuční řetězec. Jinými slovy: pokud výrobce prodá svůj produkt přímo zákazníkovi, výrazně tím ušetří – a může o tuto částku snížit cenu.

Touto cestou se vydala řada značek. Dá se říci, že jakousi pomyslnou „vlajkovou lodí“ v tomto směru je OnePlus, nabízející své telefony prostřednictvím vlastního e-shopu. Díky dodávkám z evropských skladů dokonce odpadá zákazníkům nutnost řešit clo a daně.

O kolik je přímý prodej levnější?

Konkrétní představu, o kolik levněji může vyjít pořízení telefonu přímo u výrobce, si můžeme udělat například u telefonu OnePlus 6T Mirror Black se 6 GB RAM a 128GB úložištěm. Zatímco od výrobce ho pořídíte za 549 eur, tedy asi 14 200 korun, v českých e-shopech ho dle Heuréky seženete za částku o 1790 korun vyšší. To máme asi 13 % navíc.

Budeme kupovat mobily přímo od výrobců jako OnePlus 6T?Budeme kupovat mobily přímo od výrobců jako OnePlus 6T?

Samozřejmě je vhodné podotknout, že v případě nákupu od českého prodejce může zákazník počítat se dvouletou zárukou a všemi výhodami, vyplývajícími pro obchody uzavřené v rámci české legislativy. To může být při rozhodování také poměrně zásadní kritériem.

Své telefony prodává přímo řada výrobců, včetně Samsungu. Kvůli až zbytečně roztříštěné distribuční síti hodlá tento výrobce konsolidovat své prodejní kanály na severoamerickém trhu. V rámci projektu STEP chce poskytnout větší podporu partnerů v rámci svých produktů a služeb. Je zjevné, že distribuce je jedna z oblastí, kde se v následujících letech bude šetřit.

Budeme kupovat mobily přímo od výrobců?

Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní: budeme kupovat mobily přímo od výrobců? Konkrétněji se ptáme, zda je to dle vašeho mínění cesta, kterou se bude ubírat další vývoj, nebo ne.

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak vnímáte možnost nakupovat mobily přímo od výrobců. Jaké vidíte potenciální výhody a nevýhody? Už jste si sami nějaký telefon takovým způsobem pořídili?

Výsledky ankety Budeme kupovat mobily přímo od výrobců?Výsledky ankety Budeme kupovat mobily přímo od výrobců?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda byste chtěli stejný konektor pro všechna zařízení. Můžeme konstatovat, že výsledky byly tentokrát mimořádně jednoznačné.

Výsledky ankety Stejný konektor pro všechna zařízení?Výsledky ankety Stejný konektor pro všechna zařízení?

Ze 120 respondentů jich 71 % hodnotí myšlenku jednotného konektoru jako super nápad. Dalších 23 % ji vnímá kladně, což dává v součtu celých 94 %. Jen 3 % hlasujících si myslí, že je to špatný nápad.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)